Çocuğunuzun Ağız Sağlığı ve Süt Dişleri

Çocuğunuzun Ağız Sağlığı ve Süt Dişleri
22 Temmuz 2013 tarihinde eklendi, 471 kez okundu.

Dr. Dt. Banu Yeşilbek

Küçük yaramazın süt dişleri sizi ve arkadaşlarını ısırıp sinirlerinizi zıplatmaktan başka işlevlere de sahiptir.

Çiğneme sizlerinde ilk aklınıza gelen işlevdir. Bunun dışında yavrunuzun güzel görünmesini sağlayarak öz güveninin korunmasına katkıda bulunur. Bilirsiniz bu küçük canavarlar birbirlerine karşı ne kadar acımasız olabilirler. Ama tüm bunların dışında o minnacık süt dişleri alttan gelecek olan kalıcı dişlerin yerlerini koruyan birer askerdirler ve çene gelişimine destek olurlar.

Bu dişlerde çürükle veya çekimle olan yer kayıpları sonucunda arkadan gelen dişler,aynı zincirleme trafik kazası yapmış arabalar gibi öne doğru kayar, birbirine girer ve alttan gelecek kalıcı dişlerin yerlerini çalarlar. Sonuç olarak çocuğunuzun ömrünün sonuna kadar taşıması gereken dişler yamuk çıkar. Bu yamukluğu gidermek için ya dişleri çekmek veya pahalı ve uzun sürecek ortodontik tedavilerle yerlerine yerleştirilmek gerekir.

Dolayısıyla bu şirin minicik dişler sandığımızdan daha kıymetlilerdir ve nasıl olsa değişecekler diye ihmal edilmemeli, özenle korunmalıdırlar.

cocugunuzun-agiz-sagligi-ve-sut-disleri2

O zaman ne yapmalıda bu şirin canavarların dişlerinin sağlıklı kalmasını sağlamalı? İşte size önerilerimiz

• İlk süt dişleri ortalama 6. ayda görünürler. Bu devirde tükrüğün artması çooook normaldir.

• Bebeğinizin ağzında dişler görünür görünmez tülbentle  temizlemeye başlayın.

• 1 yaşından itibaren ufaklığın dişlerini fırçalamaya başlayın.

• 4 yaşından küçük çocuklar tek başlarına etkili diş fırçalayamazlar. Siz dişlerini temizleyin. Onlar fırçalamayı oynayarak zamanla öğrenecekler.

• Her şeyde olduğu gibi fırçalama konusunda da örnek olun diş fırçalarken sizi izlemesine olanak tanıyın.

• Küçük afacana ne kadar çok sevsede şekerli gıdaların tüketiminde sınırlama getirin.

• Şekerli gıdalardan sonra dişlerini fırçalamayı alışkanlık haline getirin.

• Koşullar uygun değilse şekerli gıdalardan sonra hiç değilse suyla ağzını çalkalatın.

• Jelibon, topitop, lokum gibi yavaş yenilen, yapışkan şekerlemelerden uzak durun. Çabucak çiğnenip biten şekerleri tercih edin.

• Şekerlemeleri yemeklerden sonra yedirin. Böylece iştahlarının kapanmasına da engel olursunuz. Bir taşla iki kuş.

• Geceleri uykusunda su dışında bir şey vermemeye çalışın. Süt vermek zorunda iseniz mutlaka peşinden su içirin.

• Biberonun içine sütten başka bir sıvı koymayın. Mümkün olduğunca sütüne şeker eklemeyin. Eğer başka türlü içmiyorsa yavaş yavaş azaltma yoluna gidin.

• Biberon ve emzik kullanımına iki yaşında son verin.

• Parmak emme, kalem ısırma, dil itme gibi kötü alışkanlıkları engellemeye çalışın. Diş doktorunuzdan bu konuda yardım isteyin.

• Hiçbir sorun olmadığını bile düşünseniz bir kontrol için 6 ayda bir diş hekimine götürün.

• Yavrunuz sürekli ağzından soluk alıp veriyorsa geceleri sesli uyuyorsa bu konuyu çocuk doktorunuz ile mutlaka görüşün. Ağızdan nefes alma hem genel sağlığıyla ilgili sorunlara işaret eder hem de çenelerde darlıklara ve dişlerin yamuk çıkmasına sebep olur

• Süt dişlerinin en arkasından 6 yaş civarında kalıcı azı dişleri çıkacaktır. Bu dişler genelde süt dişleri ile karıştırılırlar ve bakımları ile tedavileri ihmal edilir. Lütfen yavrunuzun ağzını dikkatle inceleyin, şüphede iseniz lütfen dişhekimine danışmaya çekinmeyin.

cocugunuzun-agiz-sagligi-ve-sut-disleri5

Emzirme ve beslenme şekli

Yavrularımızın çene gelişiminin doğru ve düzgün olabilmesi için emzirilmesi ve ağzın çiğneme için kullanılması çok önemlidir.

Bebeğinizi koşullarınızın elverdiği kadar uzun süre emzirin. Etrafınızdan gelen baskılara kahramanca göğüs gerin. Emin olun ki bebeğinizin hem beslenmesi hemde duygusal ve fiziksel gelişimi için sizin sütünüzden daha uygun hiçbir kaynak yoktur.

Çalışmalar emzirilen bebeklerin çene gelişimi ile ilgili sorun yaşama olasılıklarının azaldığını göstermektedir. O yüzden komşu teyzenin bebeğinizin kazık kadar olduğunu söylemesine aldırmadan emzirmeye devam edin.

Bir diğer konu da gıda seçimi. Dişler çiğnemek için tasarlanışlardır. Ne kadar sert gıdalarla beslenirse çeneye gelişim için gerekli komutları o kadar iyi gönderirler.

Yavrularımızı mümkün olan en erken dönemden itibaren sert gıdalarla beslemeliyiz. Elbette boğalarına kaçma ihtimaline karşı her zaman gözümüz üstlerinde olmalı J

Ancak biliniz ki sürekli püre kıvamında gıdalarla beslenen, çiğnemeden yutan çocuklar ileride az yada çok çene gelişim sorunuyaşayacaklardır.

Tüm çabalarınıza rağmen sizin canavarda bazı sorunlar olduğundan şüpheleniyorsanız diş hekimi ile en kısa sürede iletişime geçin.

Son dönemlerde yapılan çalışmalar 2-3 yaşlarından itibaren çenenin düzgün gelişimi için yapılabilecek müdahalelerle erişkin hayatında çocuklarım muhteşem bir gülüşe sahip olabileceğini kanıtladı.

cocugunuzun-agiz-sagligi-ve-sut-disleri4

Yavrunuzda dişhekimi korkusu oluşmaması için tavsiyeler

Küçük yaramazın dişlerinin korunmasında tavsiyelerimizi uyguladığınızda oldukça başarılı olacağınıza eminiz. Yinede dişhekimi ile erken yaşlarda tanışmak ilerde korkuları olmadan gerekli tedavilerinin yapılabilmesi, var olan sorunların fazla büyümeden giderebilmesi açısından son derece önemlidir.

Lütfen ilk tanışıklığımızın keyifli geçmesi, yavrumuzun ileriki hayatını da etkileyebilecek korkuların oluşmaması açısından dişhekimi ile ilgili konuları çocuklarınızın yanında konuşmayın. Ağrı, iğne, diş çekimi gibi konuları ceza veya korku unsuru olarak kullanmayın. Mümkünse kendiniz tedavi için gelirken yavrunuzu yanınızda getirmeyin.

İlk tanışmalar için en uygun zaman henüz hiçbir sorun çıkmadan 4 yaş civarında görüşmektir. Bu görüşmenin sadece bir tanışma olduğunu ve keyifli bir dost ziyareti dışında anlam taşımadığını unutmayın.

cocugunuzun-agiz-sagligi-ve-sut-disleri3

Eyvah dişler çürüdü!!!!!!!!

Tüm bu önlemlere rağmen dişlerimizde çürük gelişirse en kısa zamanda afacanı dişhekimine götürüp tedavilerine başlayınız. Süt dişleri bizim dişlerimize göre daha küçük ve nispeten daha yumuşak olduklarından çürükler çok hızlı gelişirler.

Süt dişlerine de kalıcı dişler gibi dolgular uygulanabilir. Hatta çok çürümüş dişlerde çocuklara özel kanal tedavileri ile dişin düşme zamanı gelene kadar ağızda tutulmaya çalışılabilir.

Bütün çabalara rağmen eğer dişlerimizi çekmek gerekirse, alttan gelecek dişlerin yerini koruyan güvenilir askerlerimizi kaybetmiş oluruz. Böyle durumlarda arkadaki dişlerin öne doğru kayarak kalıcı dişlerin yerini çalmaması için yer tutucu diye adlandırdığımız uygulamaların yapılması gerekir. Bunlar her çocuğa özgün olarak hazırlanırlar. Dişhekiminiz yavrunuzun durumuna uygun seçenekleri sizinle paylaşacaktır.

Dişlerin (özellikle kalıcı dişler) çürüğe karşı güçlendirilmesi amacıyla uygulanabilecek farklı yöntemler vardır. Bu konuda bilgi almak ve yavrunuz için uygun seçenekleri belirlemek için dişhekiminize danışabilirsiniz.

cocugunuzun-agiz-sagligi-ve-sut-disleri6

Dişleri çürüğe daha dayanıklı hale getirmek için dostunuz Diş hekiminin yapabilecekleri

Yavrunuza iyi diş fırçalamanın önemini anlatabilir. Başkasının sözü sizinkinden çok çok daha etkilidir.

Henüz yeni çıkmış kalıcı dişlere çürük oluşmadan önce koruyucu dolgular yapabilir. Fissür örtücü denilen bu dolgular dişlerin çürümeye en meyilli olduğu girinti ve çıkıntıları örterek korumayı hedefler. Hiç çürük başlamadan yapılırsa dişte aşındırma yapılması gerekmez.

Flor uygulamaları ile dirençli bir diş dokusu oluşturabilir. Bu uygulamaların düzenli aralıklarla tekrarı gereklidir.

Ağızdaki mevcut çürükleri tedavi ederek bakteri sayısının azalmasını sağlayabilir.

Çürük tedavisinde (süt dişlerinin) flor salınımı yapan dolgular kullanarak diğer dişlerin korunmasına destek olabilir.

Beslenme tavsiyeleri verebilir.

Kaybolan dişlerin boşluğunu koruyacak yer tutucular yaparak, alttan gelen dişlerin yerini koruyabilir. Alttan gelen diş yer bulamayıp yamuk çıktığında temizlenemediği için çok çabuk çürür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git