27.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

27.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 245 kez okundu.

Bebeğiniz bu hafta tamamen yeni bir büyüme programına başlıyorken, şişmiş ayaklarınız ve bilekleriniz de yeni bir büyüme programına ihtiyaç duyabilir!

Hamileliğinizin 27. Haftasında Bebeğiniz
Bir bebek için, eski baş-popo boyu yerine yeni baştan-ayağa standardına geçiş zamanıdır.  Bu nedenle bu hafta bebeğinizin istatistikleri nedir (tesadüfen ikinci üç ayın sonu)?  37.5 santim – bir ayaktan daha uzun – ve 12. haftayı üçe (ve hatta dörde) katlamıştır.  Kilosu da yaklaşık 1 kilograma ulaşmaktadır.  Daha da büyük haberler: Bebeğiniz artık sesinizi fark edebilir, bu nedenle göbeğinize şarkılar söyleyebilirsiniz (şu ninnileri öğrenmeye başlayın!).

27-hafta-hamileliginizin-27-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 27. Haftasında Bedeniniz
Kabarık?  Bu beklenen bir şey – Anne adaylarının yaklaşık yüzde 75’i hamileliğin bu zamanlarında ödem yaşamaktadır (eller, ayaklar ve bileklerin hafif şişmesi).  Bunun nedeni, ana toplardamar (ayak uçlarınızdan kalbinize kadar kanı dolaştıran büyük damar) üzerinde artan rahim baskısı ve kan akışından dolayı vücut dokularınızda biriken sıvılardır.  Ayakkabılarınıza sığmada veya yüzüğünü çıkarıp takarken zorluk yaşıyor olabilirsiniz, ancak bu kabarma faktörü tamamen normal ve geçicidir.

27. haftada bedeniniz ve hamilelik sırasında şişkinlik ve ödem hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamileliğinizin 27. Haftası için İpucu: Yeni Göbek Deliğiniz

Göbek deliğiniz dışarı da mı?  Bugünlerde elbiselerinizi dürtüyor mu?  Endişelenmeyin:  Hamilelik sırasında çıkıntı yapan göbek delikleriyle ilgili yeni bir şey yok – her göbek deliğinin aynen bu zamanda yaptığı gibi.   Hala, fırlayan göbek deliğinize baktığınızda iki soru aklınıza gelebilir:  Bir – hayatında hiç olmadığı kadar dışarı çıkmış göbek deliğinizle ne yapabilirsiniz?  Ve iki – göbek deliğiniz eskiden olduğu gibi yeniden sevimli olacak mı?  Birincisi, yapabileceğin pek bir şey yok (ancak bunu temizlemek için iyi bir fırsat olabilir).  Bebeğiniz büyüdükçe, göbek deliğiniz de büyümeye devam edecektir.  Eğer bu dışarı çıkmış görüntünün moda zevkinize uygun olmadığını düşünüyorsanız, bir yara bandı ile kapatabilirsiniz.  Doğum sonrası ne olacak?  Göbek deliğiniz doğumdan sonra içeri gidecektir – eskisine göre biraz daha geniş ve gevşek olabilir.  Tavsiyem: Yeni göbek deliğinizi gururla taşıyınız.

Hamileliğinizin 27. Haftası Semptomları

Mide gazı: Büyüyen rahminiz, rektumunuza ekstra baskı uyguluyor ve bu da arka tarafınızdaki kaslar üzerinde kontrolü yitirmenize sebebiyet veriyor olabilir.  Ağır aksak sindirim sisteminizi denkleme dahil edin (bağırsak kaslarını tembelleştiren hamilelik hormonları sayesinde) ve özellikle kendinizi gazlı bulabilirsiniz.  Gün boyunca üç büyük öğün yerine çeşitli küçük öğünler tüketin ve böylece sindirim sisteminizi aşırı yormamış olursunuz.

Ara sıra baygınlık veya baş dönmesi: İlk üç aydan sonra sersemlik günlerinizin sona erdiğini mi düşündünüz, yeniden düşünün; bazı kadınlarda, o sarkan göbek kan damarlarına baskı uygular ve beyne giden kan akışını azaltır ve baş dönmesine yol açar.  Her gün bol miktarda su içerek kanının dolaşmasını ve beyninize pompalanmasını sağlayın.

Olası burun tıkanıklıkları: Yüksek seviyelerdeki östrojen ve projesteron, burnunuzdaki mukozalara kan akışını arttırır ve bunların şişmesine neden olur.  Tıkanık burnunuz gece nefes almanızı zorlaştırıyor veya horlamanıza neden oluyor ise uyumadan önce burun deliklerinizi açıkta bırakmak için bir burun bandı takın.

Rahatsız bacak sendromu (RLS): Bazı gebe kadınlarda, özellikle gece uzandıklarında bacaklarının kendi yaşamlarını yaşadıkları – karıncalanma ve gerginlik- gibi bir hisse kapılabilir.   Bu doktorunuzla konuşun (bazı kadınlarda RLS demir eksikliği anemisi veya belirli gıdalara karşı duyarlılıkla ilişkilidir) ve yardımcı olabilecek yoga veya diğer rahatlama tekniklerini deneyin.

Simfiz pübis disfonksiyonu (SPD): Relaksin hormonu pelvik eklemenizdeki bağ dokuları çok gevşek ve esnek hale getirdiğinde ve böylece pelvik ekleminin dengesini bozduklarından bu garip hamilelik semptomu ortaya çıkar.  Bu sizde bir ağrıya yol açıyor ise, bağ dokuları stabilize eden ve pelvik eklemin yerinde kalmasına yardımcı olan bir pelvik destek kemerini (internette satılan) takmayı doktorunuza sorun.

Kanayan diş etleri: Fırlamış hormonların diş etlerinin şişmesine ve ağzınızı bakteri ve plaklara karşı daha zayıf hale getirebildiğinden, yanan ve tahriş olan diş etleri hamilelik sırasında oldukça yaygındır.  Dişlerinizi fırçalarken, ağzınızdaki bakteri miktarını azaltmak için dilinizi de fırçalamayı unutmayın.

Cilt, saç ve tırnak değişiklikleri: Hamilelik hormonları cildin koyulaşmasına neden olabilir – özellikle daha koyu bir cilde sahipseniz.  Bu koyu çiller veya benler, göbeğinizin ortasından geçen koyu bir çizgiye (lineanigra) veya yüzünüzde benekler veya koyulaşmış bölgelere (kloazma adı verilir) yol açabilir.   Endişe etmeyin, bunların çoğu doğumdan birkaç ay sonra ortadan kaybolacaktır – sadece gölgede kalmaya çalışın, güneş ışığı bu koyulukların yoğunluğunu arttırabilir.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git