26.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

26.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 235 kez okundu.

Büyük bir heyecan:  Bebeğiniz gözlerini açtı!  Diğer taraftan, sizinkinin gözleri kapalı olmasını isteyebilirsiniz ki böylece biraz uyuyabilirsiniz.

Hamileliğinizin 26. Haftasında Bebeğiniz
Bebeğinizin durumu nedir? Artık, tam 950 gram ağırlığında ve 22.5 santim ve üzeri boydadır.   Bu hafta, birleşik göz kapakları altında o ana kadar gelişmekte olan gözleri açılmaya başlar.  Şüphesiz ki, orada görülecek çok şey yok ancak bebeğiniz göbeğinizin yanında parlak bir ışık tespit eder (veya yüksek bir ses duyar ise), cenin hareketinde bir artış fark edebilirsiniz.  (“Hey, Anne, ben buradayım!  Parti nerede!”)  Bu tepkinin sebebi nedir?  Beyni daha da gelişmiştir.

26-hafta-hamileliginizin-26-haftasinda-bebeginiz

26. haftada bebeğiniz ve bebek gözünün gelişimi hakkında daha fazla bilgi alınız.

Hamileliğinizin 26. Haftasında Bedeniniz
Tam bir gece dinlenmesi artık bulunması zor bir şey haline gelmiş ise, hamilelik uykusuzluğu dünyasına hoş geldiniz.  Mide yanması ve bacak krampları, banyo koşuları ve geceliğinizin altındaki o büyük plaj topu (dışarı fırlamış göbek deliği ile) arasında, bedeninizin sakinleşmekte ve uyuyakalmakta sorunlar yaşaması gayet doğal.   Ayakta kalmak yerine sizi yatakta tutmaya yardımcı olması gereken deneyebileceğiniz Birçok taktik bulunmaktadır; bunlar arasında günlük temiz hava dozunuz, gündüz egzersizi ve uyumadan önce sıvıları sınırlandırmak bulunmaktadır.

26. haftada bedeniniz ve hamilelik sırasında dışarı çıkmış göbek deliğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamileliğinizin 26. Haftası için İpucu: Rahimde Bebeğin Hareketleri
Tüm devam eden tekmelerle Karateci Çocuğu taşıyor gibi hissediyorsunuz?  Bebeğiniz gerçekten dışarıda kullanacağı her türlü hareketin pratiğini yapmaktadır – göbeğinize doğru pedal çevirme, bir türlü yürüme öncesi becerisi, dahil.  Bebeğinizin sinir sistemi gelişmeye devam ettikçe, hareketleri daha koordineli hale gelecektir.  Bebeğiniz büyüdükçe ve güçlendikçe, hareketleri daha güçlü hale gelecek ve bu arada sırada sizin için acı verici olabilir.  Bebeğiniz iyi bir tane geçirdiğinde, bu minik sol kroşe acıtabilir – hem de çok.    Yapabileceği başka bir hareket ise bacağını o kadar çok uzağa uzatabilir ki, ayağı kaburgalarınız arasına sıkışabilir (ah!).  Saldırıya uğradığınız bir sonraki sefer, pozisyonları değiştirmeye çalışın veya bazı gerilme hareketleri yapın.  Ayrıca, bebeğiniz biraz fazla sert bir hareket yaparsa, elinizle bebeği nazik bir şekilde geriye doğru itebilirsiniz.   Boksörünüzü sadece ringin diğer köşesine gönderebilirsiniz.

Hamileliğinizin 26. Haftası Semptomları

Şişkinlik: Genişleyen rahminiz, mideniz ve bağırsaklarınız üzerine daha fazla baskı uygulamaya devam etmekte ve muhtemelen hissedebileceğiniz şişkinliğe yol açmaktadır.  Gün boyunca üç büyük öğün yerine çeşitli küçük öğünler tüketerek sorunu minimize edin böylece sindirim sisteminizi aşırı doldurmamış olursunuz.

Artan vajinal akıntılar: Vajinayı temiz veya kokusuz tutmak için pazarlanan özel sıvılar ve bezleri kullanmak istiyorsanız, kullanabilirsiniz.  Ancak tahriş edici olabilir ve genital yolunuzdaki pH’nızı değiştirebilirler.  Bunun yerine, temiz ve kuru kalmak için daha sık banyo yapın ve normal pedleri (isterseniz) kullanın.

Ara sıra baş ağrıları: Dana önceden sık sık migren yaşayan bazı kadınlar, hamile olduklarında da sık sık migren yaşamaktadır (bazı şanslılar ise daha az yaşamaktadır), bugünlerde harlanmış ise şaşırmayın.   Güçlü migren ilaçlarının sizin için muhtemelen uygun olmadığından, akupunktur, biyogeribildirim, masaj, meditasyon ve yoga gibi holistik terapileri tercih edebilirsiniz (bu teknikler migrene yol açabilen stresin azaltılmasına yardımcı olabilmektedir).

Unutkanlık: “Hamilelik beyni” son zamanlarda bazı önemli toplantıları veya bilgileri unutmanıza neden oldu? Bellekteki bu gerileme geçici ve tamamen normal iken, hamileliğinizin kalan zamanında düzenli olmanızda size yardımcı olması için güvenilir bir not defteri veya tabletinize önemli şeyleri not almaya çalışın.

Sakarlık:  Gevşeyen eklemleriniz, değişen ağırlık merkezi ve artan ağırlık, normale göre daha sık kaymanıza, takılmanıza ve düşmenize neden olan faktörlerden sadece birkaçı.  Bu sakarlık geçicidir ancak şuan için, küvet, duş ve diğer kaygan yüzeylerde daha dikkatli olun.

Alt karın ağrısı: Genişleyen rahminizden kaynaklanan “artan ağrılar” (teknik olarak yuvarlak bağ doku ağrısı adı verilir) son zamanlarda özellikle ağrılı hissettiriyor ise, mümkün ise ayaklarınızı dinlendirin ve olabildiğince rahatlayın.    Ayrıca ağrıyı ağırlaştırmamak için konumunuzu yavaş bir şekilde değiştirmeyi unutmayın.

Görüş değişiklikleri: Gözleriniz tahriş olmuş gibi hissediyor ise, bunun nedeni ise hamilelik hormonlarının gözlerin kurumasına yol açan gözyaşı üretimini azaltmış olmasıdır.   Rahatsızlığı hafifletmek için göz damlası kullanın ve ciddi bir göz sorununa sahipseniz, bu gebeliğe bağlı şeker veya yüksek kan basıncının bir işareti olabileceğinden bunu doktorunuza kesinlikle söyleyin.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git