Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur?

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur?
17 Mart 2017 tarihinde eklendi, 189 kez okundu.

Hamilelikte baş dönmesi ve bayılma hissi sık yaşanan şikayetlerdir. Hamilelikte baş dönmesi neden olur sorusuna ise cevap aranmalı, görmezlikten gelinmemelidir.

Baş Dönmesine Sebep Olan Durum Nedir?

Gebelikte rahmin fazla büyümesine bağlı rahime giden kan miktarı artar ve bu sebeple beyin gibi diğer vücut organlarına kanın pompalanmasında güçlük oluşabilir, Bu nedenle de bayılma ve baş dönmesi meydana gelebilir. Ayrıca büyüyen rahmin annenin kan damarları üzerine baskı yapması da baş dönmesine neden olabilir.

Baş dönmesi oturur veya yatar durumlarda ani ayağa kalkma sırasında oluşabilir, buna anlık kan basıncı düşüklüğü (postural hipotansiyon) denir. Kan basıncı düşüşünün hızlı olması sonucu aniden beyine daha az kan gitmesi baş dönmesine neden olabilir.

Böyle durumlara engel olabilmek için temkinli ve yavaş hareket etmek gerekir. Kan şekerinde oluşan düşmelerde baş dönmesine neden olabilir. Sık aralarla ve az az yemek yiyerek, öğünler arasında biraz atıştırarak böyle bir durumun oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Şeker hastalığı gibi bir sorununuz var ise doktorunuzdan insülin dozunuzun ve şeker düzeylerinizi kontrol altına alınmasını isteyiniz. Uzun süreli olarak susuz kalmak, ayakta durmak, fazla egzersiz yapmak da baş dönmesine neden olabilir, böyle durumlardan uzak kalmalı ve kaçınmalısınız.

Baş Dönmesi Olduğunda Ne Yapılmalı?

Eğer baş dönmesi hissi duyuyor iseniz beyninize giden kan dolaşımını arttırmak için uygun bir yere uzanın ve bacaklarınızın alt tarafına yastık gibi bir cisim koyarak bacaklarınızın yüksekte durmasını sağlayınız. Bu esnada başınız yerde düz bir biçimde durmalıdır. Sol tarafınıza doğru yatmakta rahmin kan damarlarına olan basıncını azaltarak sizi rahatlatacaktır. Eğer sık aralıklarla baş dönmesi oluşmaktaysa doktorunuza danışınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git