Hafta Hafta Hamilelik Tavsiyeleri

Hafta Hafta Hamilelik Tavsiyeleri
9 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.131 kez okundu.

Bir anne adayı, hamile olduğunu çoğunlukla 5. ile 7. haftalar arasında öğrenmektedir. Hamileliği öğrenildiği andan itibaren gün sayısını not etmekte fayda vardır. Hamilelik süresi genellikle normal bir doğum için 40-41 hafta sürmektedir. Anne adayına verdiğimiz tavsiyelerden önce baba adaylarına da sorumluluk düşmektedir. Baba adayları, anne adaylarına ilk 13 hafta içerisinde mümkün olduğu kadar destek olması gerekmektedir. 14. hafta itibariyle baba adayı anne adayına ufak ufak sürprizler yapması anne adayının hormonlarını da olumlu yönde etkileyecektir.

5-13 Hafta

Planlı veya plansız alınmış bir haber olsa da hamile olmak sürpriz ve sevindirici bir durumdur. Anne sık aralıklarla azar miktarlarda beslenmesi gerekmektedir. Bu dönemde mide bulantıları ve iştah kapanması gibi durumlar görülmektedir. Yağsız, kokusuz, baharatsız tuzsuz gibi yiyecekler mide bulantısının bastırılmasında etkili olmaktadır. Raf ömrü uzun olan gıdalardan kaçınılmalıdır. Zaman zaman huzursuzluk, sinirlilik gibi durumlar geçiren anne adayı 13. haftanın sonuna doğru artık bu durumlardan yavaş yavaş kurtulacaktır.

14-28 Hafta

Bu dönemde artık bebeğin cinsiyeti belli olmaktadır. 3. aydan itibaren kilo artışı gözle görülür şekilde artış gösterecektir. Anne karını büyümeye başlayacak ayaklarda kollarda ve bacaklarda şişmeler görülecektir. Bunun için rahat terletmeyen penye kumaşındaki giysilerin giyilmesi anne adayının rahat etmesini sağlayacaktır. İştah artık yavaş yavaş geri kazanılmış olmakla birlikte hormonlar düzenli bir hale gelmiştir. Bu dönemde artık yavaş yavaş spor olarak düzenli bir yürüyüş yapılması anne adayı ve bebek için iyi olacaktır. İlk tekme bu haftalar aralığında olması muhtemeldir. Bu dönemin sonlarına doğru doğum yapılacak hastane seçiminin kararlaştırılması gerekmektedir. Hastane çantasında olması gerekenler öğrenilip temin edilerek önceden hazırlanması gerekir.

28-41 Hafta

Bu haftalardan itibaren anne ve bebek çok hızlı kilo almaya başlamaktadır. Bebeğin ufak ufak hareketleri anne tarafından hissedilmeye başlanacaktır. Ortalama bebeğin boyu 39 santimetre kilosu da normal şartlara göre 1250 gram olacaktır. Bu dönemde bol lifli gıdalar bol su tüketimi ve spor yapılması anne adayı için bir çok sorunu ortadan kaldıracaktır. Son haftalara doğru gelindiğinde artık olumlu düşünmek ve zihin boşaltma gibi uygulamalar anne adayı için doğumu olumlu etkileyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git