1.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

1.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
14 Mart 2017 tarihinde eklendi, 331 kez okundu.

Gebelik ortalama 9 ay 10 gündür. Biz bunu 40 hafta olarak da düşünebiliriz. Bundan sonra bebeğinizin gelişimini ay hesabına göre değil, hafta hafta takip etmenizde fayda var.
Tıbbi olarak gebelik başlangıcınız, hamile kaldığınız adet döngünüzde, son gördüğünüz adetin ilk günü olarak belirlenir. Aslında hamileliğin 1. haftası dediğimiz hafta, henüz hamile olmadığınız bir dönemdir. Bu nedenle, sizin hamile kaldığınız tarihe göre yaptığınız hafta hesabı, doktorunuzun belirttiği gebelik haftasından iki hafta geridedir. Diyelim ki, siz hamile kaldığınız tarihi hesaplayarak kendinizi 3 haftalık hamile sanabilirsiniz oysa ki, doktorunuz sizin aslında 5 haftalık hamile olduğunuzu söyleyecektir.
Hamile kaldığınız tarihi net olarak bilemeyebilirsiniz, bu nedenle doktorlar gebeliğinizi takip edebilmek için hesaplamalarınızı sizin son adet (regl) tarihinizin ilk gününe göre yaparlar.
Tıbben gebelik haftasının hesabı, adet döngüsünün 14. gününde yumurtlamanın gerçekleştiği var sayılarak yapılır. Yumurtlama zamanı kadından kadına değişir. Bazı kadınlarda yumurtlama daha erken veya daha geç olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git