Merhaba

Merhaba
18 Temmuz 2013 tarihinde eklendi, 182 kez okundu.

Merhaba,
Ben DoulAnnEsra’ yım; aslında öncelikle bir anne, sonra bir eş, en sonra da bir doulayım.

“Doula” kelimesi eski Yunancada “destek veren kadın” anlamına gelir.
Günümüzde ise, doğumdan önce, doğumda ve lohusalıkta, anneye ve ailesine fiziksel, duygusal ve bilgisel destek veren eğitimli ve tecrübeli kadını anlatmak için kullanılıyor.

Doula olmak için Julia Steils Paçacıoğlu’ ndan yaklaşık bir sene süren bir eğitim aldım. “İçsel Doğum Doula Eğitimi”. Bir yıllık eğitim programı içinde: kişisel gelişim; hamilelik, doğum ve lohusa süreçlerinin anatomisi ve fizyolojisi; rahatlama yöntemleri; 6 tane doğuma katılım; 6 tane lohusa ziyareti ve sertifikasyon sonrasında eğitimlerine mecburi devam gibi şartlar ile, dünyanın en sıkı eğitimlerden biri.

Aslında halk arasında gayet iyi bilinen ve kabul görmüş bir inanışa göre, birikimleriyle doğum sırasında anneye yol gösterip korkularıyla baş etmesine yardımcı olan destekçi bir kişinin varlığı anneyi rahatlatmaktadır. Bu destekçi kişi yeri geldiğinde annenin eşi, bir aile yakını ya da arkadaşı olabilmektedir.

Doula’nın farkı ise bu işi eğitimini alarak daha tanımlı ve profesyonel uygulamalara dayandırarak yapmasıdır.

Doula, öncelikle bir kadının bedenine ve bebeğini dünyaya getirebilme yeteneğine inanır. Doğum yapan kadının ihtiyaç duyduğu kutsal ve mahrem alanı korumaya yardımcı olur. Doğumun başından sonuna kadar annenin yanında olur.
Doğumunuza katılan bir doula-doğum destekçisi neler yapar?
Benim katıldığım İçsel Doğum Doula Eğitimi’ni veren Julia Steils’e ve bu alanda uzmanlaşmış birçok kişiye göre doğum destekçisinin en temel görevi doğum yapan kadının ihtiyaç duyduğu kutsal ve mahrem alanı korumaya yardımcı olmaktır. Bir doula ayrıca aşağıda belirtilen konularda anne ve babaya destek olur:
• Doğumunuzla ilgili planlarınızı yaparken sizi seçenekleriniz hakkında bilgilendirir ve seçimlerinizi destekler.
• Doğumunuzun başından sonuna kadar sizinle birlikte olur (iş tanımı gereğince doktorunuz veya ebeniz bunu yapamaz).
• Genel hastane prosedürlerini anlamanıza ve bilinçli kararlar vermenize yardımcı olur.
• Doğumun çeşitli süreçlerinde evde ve hastanede sizi fiziksel olarak rahatlatır. Mesela, özel masajlar yaparak, sizin için en rahat ve faydalı pozisyonlara girmenize yardımcı olarak, nefes egzersizlerini beraberce yaparak, sizi duşa sokarak vs.
• Etrafınızdakilerle iletişiminizde bir aracı olarak rol alıp, ihtiyacınız olan sükûneti korumanıza yardımcı olur.
• Bu yoğun deneyim içerisinde sükûnetini koruyarak kendinize olan güveninizi artırır, herşey yolunda giderken her şeyin yolunda gittiğini fark etmenizi sağlar.
• Eşinize destek olup, onun istediği oranda doğum deneyiminize katılmasına yardımcı olur.
• Ve saymakla bitmeyecek daha birçok farklı destek sağlayarak o gün sizin anneniz olur…
Anne adayının evinde doğumdan önce iki ya da üç çalışma yapıyoruz. Bu çalışmada anne adayına nefes ve ilaç dışı ağrı kesici yöntemleri öğretiyoruz, beraber uygulama yapıyoruz. Basit bir şekilde doğumun nasıl başlayacağını, doğumun nasıl olduğunu anlatıyoruz.
Doğal doğumun bileşenlerinden bir tanesi de kesinlikle aktif doğum. Hareket etmek çok önemli. Bu nedenle farklı doğum pozisyonları öğretiyoruz.
Aromaterapiden faydalanıyoruz, anne adaylarına güzel masajlar yapıp onlara kendilerinin özel olduklarını hatırlatıp, rahatlatıyoruz. Aromaterapinin gücü inanılmaz, doğum sırasında da çeşitli aromaterapi yağlarını kullanıyoruz.
Doğum planı, hastane prosedürleri hakkında onları bilgilendiriyoruz.
Beklenen doğum tarihinden 10-15 gün öncesine ve sonrasına tatil planı yapmıyoruz. Her an ulaşılabilir şekilde doğumu bekliyoruz. Doğum başladığında da anne adayının yanındayız.
Doğum sırasında en önemli görevimiz, ona başarabildiğini hatırlatmak, cesaretlendirmek ve mahrem alanı korumak. Doğumda en önemli olay bence mahremiyet. Hastane odasını sessiz, sıcak ve karanlık yani doğuma uygun şekilde korumaya çalışıyoruz. Öğrendikleri nefes çalışmalarını uygulatıyoruz, farkında olmalarını sağlıyoruz. Doğumdan sonra ilk emzirmeye kadar hastaneden ayrılmıyoruz.
Ayrıca lohusa döneminde de evde 1-2 ziyaret yapıyoruz, genel lohusa durumu hakkında konuşuyoruz, dertleşiyoruz. Emzirme konusunda sorun var ise emzirme danışmanına yönlendiriyoruz.

 Annelik ve Gebelik okuyucuları ile bu platformda tecrübelerimi, tavsiyelerimi paylaşmaktan son derece heyecanlıyım.

Sevgilerimle,

Doula Anne Esra
Esra Erkut Demiröz
www.doulannesra.wordpress.com
Twitter/doulannesra
Facebook/DoulAnnEsra
http://www.hthayat.com/yazar/esra-demiroz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git