Hamilelikte B12 Vitaminin Önemi

Hamilelikte B12 Vitaminin Önemi
15 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 567 kez okundu.

B12 vitaminin bir diğer adı Siyanokobalamin’dir. Öncelikle hayvansal dokularda bulunduğunu söylemek gerekir. Son dönemde soya gibi besinlerin içerisinde de bulunduğu söylenmiş olmasına rağmen yapılan çalışmalar sebzelerde sıklıkla rastlanmadığını göstermiştir. Bu nedenle sebze ağırlıklı beslenen kişilerin mutlaka dışarıdan B12 vitamin takviyesi alması gerekmektedir.

Yaygın olarak anemiyi oluşmasını önlerler. Alyuvar üretimi için folik asit düzenlenmesine katıldıklarından oldukça önemlidirler. Demirin düzgün bir şekilde kullanılmasını sağlarlar. Etkin sindirim, besinlerin alınması, protein sentezi, karbonhidrat ve yağ metabolizması için gereklidir. Hamilelikte düzgün bir şekilde almak bebek gelişimi (özellikle kan üretimi) için oldukça önemlidir.

B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Süt önemli bir B12 kaynağıdır. Hayvansal besinlerden et, karaciğer, peynir de yine B12 açısından zengindir.  Vejeteryan hamilelerin bu nedenle diyetlerine dikkat etmeleri gerekir.

B12 vitaminin eksikliği ilk olarak kanda, kan hücrelerinin azalmasıyla kendini gösterir. Yine protein kaynaklı olduğu için ciddi nörolojik bozukluklara yol açabilir.Yürüme bozuklukları görülebilir. Yorgunluğun ve depresyonun kaynaklarındandır. Sürekli bir uyku hali yaratabilirler. Dil enfeksiyonu, huzursuzluk, zor nefes alma da başka belirtilerdir. Ciddi eksikliklerinde ise baş dönmesi, kusma, halüsinasyonlar görülür. Hafıza kaybına yol açarlar. Kalp çarpıntısı, kansızlık, kulaklarda çınlama, omurilik yıpranması gibi rahatsızlıklar da görülebilir. Çok şiddetli vakalarda felç riski bile vardır. Özetle her dönemde B12 almak çok önemli olsa da, hamilelikte mutlaka doğru bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git