Doula

Doula
10 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 394 kez okundu.

Doula, anneye ve ailesine doğumdan önce, doğum sırasında ve loğusalıkta fiziksel, duygusal ve bilgisel destek sağlayan bu konuda eğitimli profesyoneldir. Bizim bildiğimiz anlamda doğum destekçisi olan doulalık işi, ülkemizde son yıllarda hayli yaygınlaşmaya başlayan da bir meslek. Halen çoğu sağlık kurumu tarafından bu kavrama ön yargıyla yaklaşılsa da doulalar, birçok kadına doğum öncesi ve sırasında yaptıkları yardımlar sayesinde her geçen gün daha çok tercih ediliyorlar.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, doula, ebe ya da doktor değildir. Anneye ya da bebeğe medikal bir müdahale yapmaz, sağlık durumlarından sorumlu değildir. Bir doula hiçbir zaman tıbbi destek sağlamaz. Ve yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki, doulaların katıldığı doğumlar daha rahat geçiyor. Özellikle doğumların daha kısa sürdüğü, sezaryan, forseps, vakum ve epizyotomi oranlarında ise azalma olduğu gözlemleniyor. Doulalar sayesinde doğum sonrasında ailelerin daha kolay bir geçiş dönemi yaşıyorlar.

Doula, anne için bu uzun yolculukta bir nevi can yoldaşıdır.

Peki  Doğumda Neden Bir Doula İstemelisiniz?

1-SİZİ YALNIZ BIRAKMAZLAR: Doulalar doğumdan kısa bir süre önce devreye girer, doğum sırasında ve doğumdan sonra da yanınızdadır. Doktorlar ya da ebeler bu süreçler boyunca tam anlamıyla yanınızda olmazken, doulalar profesyonel bir destekçi olarak oradadır. Unutmamak gerekir ki, doulanızın tek işi, doğumunuzun tüm aşamalarında size ve eşinize bilgisel,fiziksel ve duygusal destek sağlamaktır.

2-DOĞUMLA İLGİLİ GENİŞ BİR BİLGİ KAYNAĞIDIR: Anne adayının doğumla ilgili hemen hemen her an merak ettikleri vardır ve genelde anneler etraftan duydukları her bilgiye inanma eğilimdedirler. Doula bu işin eğitimi almış bir profesyoneldir. Her an doktorunuza ulaşamazken, Doula sürekli yanınızdadır. Doula sorularınızı yanıtlarken, uygun araştırma ve kaynakları da önererek özel danışman olarak hizmet verir.

3-KENDİ DOĞUMUNUZUN HAKİMİ OLUN: Eğer birdoulanız varsa artık rahatsınız. Doğum ile ilgili tüm rutinleri ve nelerle karşılacağınızı bileceksiniz. Böylelikle doğum planı kararlarınızı ona göre verecek, ve kendi doğumunuzun hakimi olacaksınız. Ayrıca doulanız yemek yemek, idrara kalmak, hareket etmek, pozisyon değiştirmek gibi size yararlı şeyleri hatırlatır ve sizin bunlardan kaynaklanan medikal müdahaleleri almanızı azaltır. Böylelikle daha sağlıklı bir doğuma hazır olursunuz.

4-DOULA DUYGUSAL DESTEK SAĞLAR: Doğuma az bir zaman kalmıştır. Her şey yolunda gidiyordur. Doktorunuz da sizi bu konuda temin etmiştir. Ama her ne kadar her şey iyi gibi gözükse de, siz ve eşiniz bir türlü düşünmeyi bırakamıyorsunuzdur. Yani söylenenlerin aksine öyle hissetmiyorsunuzdur. İşte tam bu nokta sizin daha fazla ilgi ve bilgi istediğiniz andır. Ve devreye doulanız girer. Sizi telkin eder ve yaşanacakları anlatır. Yani güvendiğiniz birinin size neler olup bittiğini açıklaması gibidir.

5-TÜM AİLEYE DESTEK: Evet doğumu anne gerçekleştirir ve baba yanındadır ama unutmamak gerekir ki bu sürecin içerisinde anneanne, baba, yakın arkadaş veya kız kardeş, her kimse onları da zorlu saatler bekliyordur. En sevdiğinizin doğum sancısı çektiğine şahit olmak zaten yeterince zorlu bir süreçtir ve bu süreçte yapmanız gereken birçok şey vardır.İşte bu noktada doğum ekibinize bir doula eklemeniz, size destek olmaktan yorulanlara kahve molası sağlar, heyecandan size destek olmaktan çok köstek olan yakınları düzene sokar ve onları duygusal ve bilgisel olarak rahatlatır,sizin o anki ihtiyaçlarınıza göre diğer destekçiyle iyi bir takım olup her şeyi organize eder.

6-EMZİRME DESTEĞİ: Doğumdan sonraki zorlu aşamalardan ilki emzirme işidir. Çoğu anne emzirmeyle ilgili problemlerle karşılaşıp bu konuda ne yapacağını bir türlü bilemez. Doulanız doğumdan sonra devreye girerek sizi evinizde ziyaret eder. Herhangi bir sorununuz olup olmadığını kontrol eder ve emzirme ile ilgili sorunlarınız varsa sizi emzirmede profesyonel bir uzmana yönlendirir.

7-DOĞUM SONRASI DESTEĞİ: Doğum sonrasına ne kadar hazırlanmış olursanız olun değişen hormonlarınız, düzensiz uykunuz, emzirme, yorgunluk hepsi üstüste gelecektir. İlk zamanlar öylesine yorulacaksınız ki, sinirleriniz belki de harap olacak. Doulanız,doğum sonrası tüm sıkıntılarınızı paylaşabileceğiniz ve onun halledemeyeceği bir problemse sizi konusunda deneyimli bir pfofesyonele yönlendirecek kişidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git