Doktorunuza Güvenmek

Doktorunuza Güvenmek
19 Ağustos 2013 tarihinde eklendi, 205 kez okundu.

Hamile kaldınız, ne zamandır bunu bekliyordunuz yada sürpriz oldu. Yaşasın bir bebeğiniz olacak. Peki ya doktorunuz, güvenebileceğiniz kadın doğum uzmanınız var mı? Hamile kalmak planlı olarak gerçekleşti ise kesin var. Peki, güveniyor musunuz ona? Sizinle bu yola çıkarken yükünüzü sırtlayacağına inanıyor musunuz? Benden size küçük bir iki tavsiye…

Hamileliğiniz sırasında ihtiyaç ve beklentileriniz farklı olacaktır. Doktorunuzu bir ürün satıcısına benzetebilirsiniz. Sattıkları ürün hakkında detaylı bilgi almak doğal hakkınız.

Kimisi rütbeli bir doktor olmasını tercih eder, kimisi de herhangi bir devlet doğum hastanesinde bol tecrübe edinmiş olanını tercih eder. İçgüdüsel Doğum kitabının yazarı PamEngland kitabında bu konuya çok yumuşak bir tavır ile değinmiştir.

Siz nasıl bir tercih yaptıysanız yapın, doktorunuz ile son derece açık olmalısınız. O’na soru sormaktan çekinmemelisiniz, istediğiniz her soruyu sormalısınız. Hatta soru şekliniz çok önemli. Eğer epizyo yapılmasını istemiyorsanız, O’na, “Ben doğum sırasında epizyo istemiyorum, siz düzenli olarak yapıyor musunuz?” yerine “Gebelerinizin kaçına yapmanız gerekti” veya “Epizyo istemeyen gebelerinize nasıl yardımcı oluyorsunuz” şeklinde sorabilirsiniz. Size “Gerekirse yapıyorum” şeklinde bir cevap verirse; “Peki ne kadar sıklıkta gerekli görüyorsunuz” şeklinde daha açık soru ile sorabilirsiniz.
Önemli olan ucu açık sorular sorabilmek. “Epizyo yapıyor musunuz?” şeklinde sorduğunuzda belki size “Hayır, yapmıyorum” cevabını verecektir.

Doğumunda destek verdiğim iki gebemden örnek vermek istiyorum. Bir tanesi doktoru ile yaşadığı bir anlaşmazlık yüzünden hamileliğinin 39.haftasında tereddüt etmeden doktorunu değiştirdi. Bundan hiç pişman olmadı. Diğeri ise doktorundan suyunun azaldığını ve ilaç ile müdahale ederek doğumu başlatmak istediğini duyunca hiç çekinmeden 38. haftasında doktorunu değiştirmişti. Başka doktorunda fikrini almak onun için son derece önemli idi.

Beklentilerinizin doktorunuzun tarzı ile örtüşüyor olması çok önemli. O’nun ile flört ettiğinizi düşünün, aradığınız tüm özellikler var mı? Sizinle bu 9 aylık ilişkiyi geçirmeye uygun mu?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git