Doğumun hormonları: OKSİTOSİN

Doğumun hormonları: OKSİTOSİN
9 Ekim 2013 tarihinde eklendi, 247 kez okundu.

Doğum eylemi ve doğum sırasında dört tane ana hormonal sistem aktiftir. Sizlere ilk önce, sevgi hormonu olarak tanıdığımız oksitosin hormonunu anlatacağım. Bu hormonal sistem tüm memelilere özgüdür.

Oksitosin hormonun aslında hepiniz tanıyorsunuz… En bilinen hormondur, sevişirken salgılanır. Emzirirken, doğururken, bir de sosyalleşirken salgılanır. Adı üstünde sevgi, mutluluk hormonu.

Oksitosin seviyeleri hamilelik sırasında artar. Bu artış annenin sakin, gevşemiş ve uykuya yatkın olmasına yardımcı olur. Oksitosin doğumda ritmik kasılmaları sağlar. Bebek de doğum sırasında oksitosin üretir ve hatta belki doğumu da başlatır. Böylece hem anne hem bebek coşkulu hormonlar kokteyli içinde yıkanır. İyi düzeyde oksitosin seviyeleri iyi rahim kasılmalarını sağlayarak yine doğum sonrası kanamaya karşı da korur. Emzirmede de sütün aşağıya inmesi refleksine yardımcı olur.

Oksitosinin sağlıklı salgılanabilmesi için doğum ortamınızın sessiz, sakin olması gereklidir. Daha önce de belirttiğim gibi doğum sevişmek gibidir. Sevişirken nasıl ruhunuza uygun bir ortam yaratırsanız, doğururken de anı ortamı yaratmanız uygundur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git