Doğumdan Sonra Spor Yapmak Sütü Azaltır Mı?

Doğumdan Sonra Spor Yapmak Sütü Azaltır Mı?
7 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.395 kez okundu.

Birçok anne doğumdan sonra bir an önce aldığı kiloları vermeyi amaçlar. Hamilelik esnasında alınan 15 ila 20 kilonun 5 – 6 kilosu zaten doğum esnasında gitmiştir. Bundan sonra hızlı bir şekilde kilo vermeyi amaçlayan anne, bazen acele ederek hemen spor yapmak ister. Özellikle sezaryen doğum yapan anneler için hemen spora başlamak tehlikelidir. Bir çeşit ameliyat olan sezaryen işleminden sonra mutlaka 30 ila 45 gün dinlenme süresi geçirilmelidir. Aynı şekilde doğum yapan annenin de ufak bile olsa dinlenmesi önerilir. Bu süre sezaryen kadar uzun olmasa da, 1 hafta kadar annenin kendini toparlamasında fayda var.

Unutmamak gerekiyor ki, doğumdan sonra iş bitmiş değil. En az 6 ay boyunca bebeğin anne sütüyle beslenmesi gerekiyor. Anne sütü bir bebek için bu süre zarfında beslenebileceği tek gıdadır. Anne sütünün yerini alabilecek, onun kadar besleyici ve içeriğinde bebeğin ihtiyaç duyacağı tüm vitamin ve minerallerin olduğu başka hiçbir gıda yoktur. Emzirme işi başlı başına enerji kaybettiren bir olaydır. Annenin süt verimi beslenme biçimine ve aldığı sıvılara bağlıdır. Sütün yoğunluğu ve miktarı ancak bu şekilde değişir. Yani yalnızca tıka basa yiyerek süt artırmak mümkün değildir. Mutlaka düzenli olarak en az günde 3 litre sıvı alınması gerekir.

Çoğu zaman yanlış bilgilenmeden kaynaklı olarak spor yapmanın anne sütünü azaltacağı düşünülür. Aslında teorik olarak spor sırasında su kaybedileceği için bu durum doğrudur. Ancak, spor sırasında kaybedilen su yerine konulursa, sporun süt azaltıcı bir etkisi olmaz. Zaten spordan bahsederken, ilk etapta öyle yoğun bir spordan bahsetmiyoruz. Bu sporalar, ilk 30 günlük süre içerisinde hafif egzersizler, yoga, pilates ya da kısa mesafeli hafif tempolu yürüyüşler olabilir. Spor anneye dinçlik sağlar, sağlıklı bir şekilde kilo verdirir ve salgılattığı seratonin hormonuyla annenin stresten uzak yaşamasını sağlar. İşte tüm bu etmenler dolaylı olarak sütün de veriminin artmasını sağlar. Yani sporun anne sütünü azaltıyor olduğu bir mitten öte değildir. Tam tersine düzenli beslenme ve sıvı alımıyla birlikte yapılırsa, süt üretimini de teşvik edicidir.

NOT: Burada bir not düşmek uygun olacak. Bazı bebeklerin anne spor yaptıktan sonra süt içmeyi reddettikleri görülmüştür. Bunun nedeni olarak spor sırasında salgılanan laktik asit olabileceği düşünülmüştür. Laktik asidin yoğun ve tempolu sporlar sonucu oluştuğunu da belirtmek gerekiyor. Ancak, yapılan araştırmalar laktik asidin bebek üzerinde zararlı olabilecek hiçbir etkisi olmadığını göstermiştir. Bu konuda ortaya atılan bir başka teori ise annenin spor sırasında terlemesinin bebeğin sütü reddetmesine sebep olabileceğidir. Bu sebeple;

  • Vücutta laktik asit direnci oluşturmak adına mutlaka hafif sporlar yapılmalı ve tempo günden güne, yavaşça artırılmalıdır. Bu sayede laktik asit salgılanması en aza indirilir, ayrıca kondisyon kademeli olarak artırılmış olunur.
  • Mutlaka spordan sonra emzirmeden önce annenin duş alması gerekir. Ya da emzirme işi spordan önce yapılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git