Çocuklarda Konsantrasyon Bozukluğu

Çocuklarda Konsantrasyon Bozukluğu
28 Ağustos 2015 tarihinde eklendi, 482 kez okundu.

Öğrenmenin, düşünmenin, eğitimin en önemli unsuru konsantrasyon, dikkat toplamaktır. Bazı çocuklarda bu eksiklik okul dönemine kadar fark edilemiyor ve dolayısıyla tedavi ettirilemiyor ne yazık ki. Okul dönemindeki başarısızlıklar büyük oranda bu konsantrasyon bozukluğu kaynaklı olabilmektedir. Aslında çocuk birçok belirti gösteriyor. Örneğin, çocuğunuzun hep başka düşüncelerde olduğunu, sizi dinlemediğini düşünüyorsanız, sizi dinlemiyorsa, devamlı eşyalarını kaybetme, bir yerlerde unutma problemi yaşıyor ise tüm bunlar konsantrasyon eksikliğinin belirtileri olabilir, çocuğunuzu dikkatli bir şekilde gözlemlemeli, geç kalmadan bir uzmana götürmelisiniz.

Dikkat bir uyaran üzerinde toplanır ve konsantrasyon bu sayede sağlanır. Dikkat eksikliği sorunu yaşayan kişiler bunu başaramazlar. Tam bir işe başlamışken dışardan gelen bir ses, bir olay kolayca ellerine aldıkları işi bıraktırır bu kişilere çünkü o işe dalamıyor, konsantre olamıyorlar. Çocukların da başarısız olmalarına ödev yaparken, ders çalışırken, dış uyaranlardan etkilenip hemen ellerindeki işi bırakmaları neden olmaktadır. Ayrıca ders süresi uzun olduğundan odaklanamazlar derse, tüm ders boyunca öğretmeni dinleyemezler. Ödevlerini, defterlerini kontrol ederseniz çocuğunuzda konsantrasyon eksikliği olduğunu hemen anlarsınız. Defteri hep eksik, yanlış harflerle, cümlelerle dolu olacaktır. Sınıfta kolay sıkıldıkları için yerlerinde duramazlar. Arkadaşları, öğretmenleri, ailesiyle ilişkileri de oldukça kötü etkilenecektir. Bekleme huyları kesinlikle yoktur. Her istedikleri o an yapılsın ister, yapılmadığı durumlarda aniden sinirlenir, taşkınlık yapar.

Çocuğunuzun bu sorununu yenmesi, ya da en aza indirmesi sürecinde siz ebeveynlere oldukça fazla ve önemli görevler düşmektedir. Çocuğunuzun bu hareketlerinin hastalıktan kaynaklandığını kesinlikle unutmamalısınız, çocuğunuza bağırarak, şiddet uygulayarak bu sorunun çözülemeyeceğini hatta çok daha kötü sonuçlar yaratacağını bilerek ona göre hareket etmelisiniz. İlk yapmanız gereken sabretmeyi öğrenmek ve ne olursa olsun kontrolü kaybetmemek. Çocuğunuzun odasın, ders çalışma ortamını bir uzmandan yardım alarak düzenlemelisiniz ayrıca tedavi süresince kafanıza göre hareket etmeden hemen hemen tüm davranışlarınızı doktorunuza sorarak düzenlemelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git