Çocuk Felci

Çocuk Felci
24 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 353 kez okundu.

1840 ve 1950 yılları arasında salgın halinde olan ve tüm Dünya üzerinde ciddi ölümlere sebep olan çocuk felci hastalığı poliomyelit veya polio olarak ta bilinir. Bu hastalığı meydana poliovirüs adlı bir virüs getirir. Bu hastalık kas ve sinir dokuları da dahil olmak üzere bütün vücudu etkisi altına alır. Hastalık vücutta ciddi bir boyuta geldiğinde felce veya ölüme yol açabilmektedir. Bu virüs aynı grip gibi bulaşıcıdır. Hastalığa sahip olan birine doğrudan temas, virüslü salya veya mukus ile doğrudan temas veya hastalık sahibi kişinin dışkısı ile temas edilmesi durumunda kolaylıkla bulaşır. Polio virüsü sağlıklı bir vücuda ağız veya burun yoluyla girer. Boğaza ya da sindirim sistemine yerleşerek kuluçka dönemine girer. Kan ve lenf yoluyla vücuda yayılır. Bu virüsün kuluçka dönemi 7-14 gün veya 5-35 gün sürer.

Hastalığa zemin hazırlayacak nedenler:

1. Bu hastalığın salgın halde bulunduğu bölgelerde bulunmak.

2. Aşının zamanında veya hiç yapılmaması.

3. Ağızda, burunda veya boğazda meydana gelen bir yara (yaralar virüs kapmaya daha yatkındır)

4. Virüsü taşıyan birinin yoğun stres altında bulunması.

5. Hamilelik durumunda.

6. Bu virüs herkes de bulunabileceği gibi sıklıkla çok yaşlı olanlarda ve bebeklerde görülmektedir.

Tüm Dünya üzerinde sıklıkla rastlanabilen bu hastalık, aşılamanın zamanında yapıldığı ülkelerde daha az rastlanmaktadır.  Yaz ve sonbahar aylarında etki alanını genişleten ve daha hızlı yayılan bu virüs kızlarda sık görülür ancak erkeklerde felç riski daha fazladır.

Hastalığa yakalanmadan önce korunma çok önemlidir. Aşı yapılan insanlarda bu hastalığa karşı direnç %90’dan fazla bir orana sahiptir. Bu aşı bebekken ve çocukken yapılmalıdır. Türkiye’de bebeklere 2,3,4. aylarda ve 16-24 ayları arasında, çocuklarda 6-7 yaşlarında yani ilkokul 1. sınıfta yapılmakla birlikte toplam 5 defa uygulanmalıdır.

Polio virüsü 3 şekilde gözlenmekte:

1. Polio Belirtisi Göstermeyen Hastalık,

2. Sonucu Felç Olmayan Hastalık,

3. Sonucu Felç Olan Hastalık.

Kişilerin %95’i belirtisi olmayan polio virüsüne yakalanırlar ve bunun farkında olmazlar. Yine farkında olmadan bunu atlatırlar. Bu hastalık diğer ikisine göre daha az risklidir. Diğer iki hastalık vücudun bütün merkezi sinir sistemini etkisi altına alır ve tehlikeleri yüksektir. Bu iki riskli hastalık belirti göstermeyen polio hastalığı atlatıldıktan sonra meydana gelebilmektedir.

1. Polio Belirtisi Göstermeyen Hastalık: Hafif ateş, kusma, baş ağrısı, halsizlik, boğazda yanma ve kızarıklık olarak bilinmektedir. (72 saat etki gösterir)

2.Sonucu Felç Olmayan Hastalık: Orta derece ateş, kusma, baş ağrısı, halsizlik, boyun ve ensede sertlik, ishal. Kol, bacak, sırt, boyun ve karında ağrı, ciltte kızarıklık şeklinde kendini gösterir. (1-2 hafta etki gösterir)

3.Sonucu Felç Olan Hastalık: Yukarıdaki bütün belirtilerin 5-7 gün öncesinden ateşlenme görülür. Kabızlık ve idrar zorluğu, solunum zorluğu, karında ağrı ve şişlik, halsizlik, kas spazmları, ağızdan salya gelmesi, yutma zorluğu, kas zayıflığı şeklinde kendini göstermektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git