Bebekler için disiplin taktikleri

Bebekler için disiplin taktikleri
23 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 312 kez okundu.

Bir bebeğe disiplin eğitimi vermek, ona kazandırdığınız doğru alışkanlıklarla birlikte onu yaşama hazırlamaktır. Bunun için disiplin eğitiminin çok küçük yaşlarda başlaması gerekir. Bunun için birçok yöntem vardır. Her şeyden önce bebeğinizi iyi tanımalı ve karakterine göre davranış biçimleri geliştirmelisiniz.

Disiplinin temeli sakin ve kararlı olmaktır. Bebeğiniz ısrarla ağladığında karşıt bir tepki vermek yerine onu sakinleştirmeyi deneyin. Bebeğinizle konuşmanız, ona sarılmanız bebekler üzerinde yatıştırıcı bir etki yaratacaktır. Bir bebeğin içgüdüsel olarak annesinin göğsüne yaslandığında sakinleştiği bilimsel bir gerçektir.

Eğer bebeği sakinleştirmeyi başaramıyorsanız dikkatini dağıtmayı deneyin. Dışarı çıkarıp oyun oynamasına izin vermek, eline dikkat çekici objeler ya da oyuncaklar tutuşturmak faydalı olabilir. Fakat bunu yaparken yapılmaması gerekenler konusunda asla taviz vermeyin. Çocuk eğitiminde önemli olan dengeyi yakalayabilmektir.

Bebekler ilk doğdukları andan itibaren dikkat çekme içgüdüsü içerisindedirler. Bebeklerin olumlu davranışlarını görmezden gelip yalnızca ağlamalarına tepki gösterirseniz bir süre sonra yalnızca dikkat çekmek için olumsuz davranış sergilemeye başlarlar. Bunun için bebeklerin olumlu her davranışına tepki verin. Ona gülümsemeniz,sarılmanız ile birlikte bebeğin olumlu davranışlarında artış görülecektir.

Disiplin eğitimindeki en önemli ilkelerden biri de ödül ve ceza sistemidir. Bebeğin anlayacağı şekilde, davranışlarına uygun ödül ve ceza sistemi kurun. Örneğin bebeğiniz yemeğini dökmeden bitirdiğinde hoşlandığı şeyi yapmasına izin verin. Söylemleriniz ve davranışlarınızla onu takdir ettiğinizi gösterin. Bebeği ödüllendirmek kadar cezalandırmak da önemlidir. Cezasız,yalnızca ödül bebek üzerinde zamanla söz hakimiyetinizi yitirmenize sebep olur.

Bebeğinizin olumsuz davranışlarında ona verdiğiniz ceza suça uygun olmalı ve bebeği yanlışa iten nedenlerden uzaklaştırmaya yönelik olmalıdır. Örneğin bebeğiniz yemeğini kasten döktüyse temizleme işleminde yardımcı olmasını isteyin. Oyuncaklarını fırlattığında bir süre o oyuncağı eline vermeyerek yaptığı işin yanlış olduğunu gösterin. Bebeğe ceza verirken kararlı olmanız gerekir. Eğer bebek ağladığı ya da aşırı tepki gösterdiği için taviz verirseniz ceza yaptırımının bir değeri kalmaz.

Bebeğinizin korkularını yenmesine yardımcı olun. Eğer bebeğiniz karanlık ortamlardan ya da gürültüden korkuyorsa onun yanında olarak korkacak birşey olmadığını ona gösterin. Bir süre sonra bebeğiniz duruma alışacaktır. Bunu yaparken onun yanında olmanız önemlidir. Aksi takdirde bebeğin güven duygusu zedelenebilir. Genel bir değerlendirme yapacak olursak disiplin eğitiminde kararlılık, süreklilik, sakinlik, kesinlik, ödül ve ceza sistemi doğru uygulandığı takdirde sizi başarıya ulaştıracaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git