Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar
11 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 509 kez okundu.

İlk defa doğum yapan annelerin en fazla korktukları şeylerin başında bebeklerine istedikleri gibi bakamaması gelmekte. Çünkü yapacakları bir yanlış sonrasında bebeklerinin bu durumdan ciddi zarar göreceklerini düşünürler. Halbuki bebek bakımında önemli olan şey sakinliktir. İster ilk bebek olsun ister daha öncesinde bebek sahibi olunmuş olsun fark etmez bebek bakımı konusunda herkesin doğru olarak kabul ettiği şeyler ne yazık ki bazen yanlış olabiliyor. Böylesi durumlar ile karşılaşmamak adına ise doğru araştırmaların yapılmalı önemli.

İlk Gün Sütüm Gelmedi Bebeğim Aç Kaldı 

Doğumun hemen ardından bebek annenin yanına getirilecek olan bebek, içgüdüsel olarak emme refleksi ile hareket edecektir. İlk defa gelecek olan sütün oranı ise bebeğin o an ihtiyacı olacak kadardır. Bu zamanlarda anne adayı meme verirken ortalama olarak bir çay kaşığı süt verebilecektir. Her bir emzirme ile gelecek olan anne sütü de artmaya başlar. Sütün az olduğunun düşünülmesi sonrasında anne ve bebeğin arasındaki stresi ciddi anlamda artacaktır.

Bebeği Sürekli Emzirmeliyim 

Her anne bebeğini tam olarak doyurmak adına neler yapması gerektiğini düşünüyorlar. Böyle olunca da sürekli bir şekilde bebeklerini emzirmeleri gerektiğini düşünüyorlar. Genel olarak yapılan araştırmalarda da görülebileceği üzere yeni doğmuş olan bebeklerin ilk bir iki gün 2 saatte bir emzirilmesi gerekmektedir. İlk hafta içerisindeki bu sık emzirmenin bir sebebi de bir yandan oluşabilecek fizyolojik sarılık durumunun çok daha hızlı bir şekilde geçmesi hem de bebeğin ihtiyacı oranında sütün artması anlamında büyük bir önem taşımaktadır. Bunun ardındaki zaman dilimi içerisinde ise bebeğin devamlı olarak emzirilmesi sonrasında süt birikmesi durumunun engellenmesi kendini gösterecek ve bebek doymayacak ayrıca göğüs uçları yara olacağı için bebek beslenme sorunu yaşayacaktır.

Bebek Sessiz ve Karanlıkta Uyumalı 

Bir bebek düzenli ve yeterli aralıklar ile sütünü emmişse, karnı aç değilse ve gazı çıkmışsa hiçbir şekilde sorun çıkmadan uykuya dalabilecektir. Yeni doğan bebeklerin günlük olarak ortalama uyku süresi 20 saattir. Genel olarak gece döneminde büyüme hormonu salgılandığı için bebeklerin gece lambası karanlığında uyuması önemlidir. Günün ışımaya başlaması ile birlikte ise perdeler açılmalı ve oda havalandırılmalıdır. Gündüz vakitlerinde aydınlık ve çok olmamak kaydı ile gürültüde de bebekler sorunsuzca uyuyabilir.

Bebek Çok Üşüyor, Eldiven Takılmalı 

Düşünülenin aksine bebekler bulundukları ortama uyum sağlar ve bağışıklık kazanırlar. Genel olarak 20 – 22 derece sıcaklık bebek için uygundur. El ve ayaklardaki periferik kan sisteminin doğduktan sonra gelişmesinden dolayı bu bölgeler normalden daha soğuk olabilmektedir. 2.4 kilo ağırlığı altındaki bebekler genellikle vücut sıcaklıklarını koruma konusunda zorluk çekebilecekleri için ilk evrelerde eldiven kullanılarak ellerin sıcak tutulması işlemi de tamamlanmış olacaktır.

Bebeğin Altı Her Temizlenirken Pişik Kremi Sürülmelidir 

Pişik kremlerinin en önemli özelliklerinin başında oldukça kalın ve yoğun olması gelmektedir. Sürüldüğü bölgenin hava almadan korunması ve steri bir hale kalması sağlanacaktır. Dolayısıyla sürülecek olan bölgedeki direnç de düşecektir. Sonraki zamanlarda burada bir sorun oluşunca şiddetli pişik ya da enfeksiyon riski de ciddi anlamda artar. Bu tarz durumların ortaya çıkmasını engellemek adına yalnızca pişik durumu ortaya çıktığı zaman çok az olmak kaydı ile kremin sürülmesi gerekmektedir. Pişik oluşmaması adına bebeğin altı bağlandığı zaman altının tamamen kuru olması önemlidir. Çünkü nemli olarak kalan kısımda bebeğin poposu hazır bezlerden ötürü hava almadığı için pişik olacak ve bu pişik de bebeğe çok ciddi anlamda zarar verecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git