Ballı Muhallebi Tarifi

Ballı Muhallebi Tarifi
20 Mart 2019 tarihinde eklendi, 601 kez okundu.

Evlerimizde sağlıklı ve damak tadımıza daha uygun tatlılar yapmak mümkün. Özellikle çocukların çok sevdiği muhallebi türü tatlıları kolayca yapabilirsiniz. Marketlerden hazır alınan muhallebileri ya da muhallebi tozlarından yaptığınız tatlıların yerine kendi yaptığınız tatlılara yönelmeniz daha faydalıdır. Ballı muhallebi de bunlardan birisidir. Üstelik ballı muhallebi de şeker kullanmadığınız için şekerin olumsuz yanlarından da uzaklaşmış oluyorsunuz.

Malzemeler

  • Bir litre süt ( mümkünse manda sütü )
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 4 fincan un
  • ¼ oranında margarin ya da tereyağı

Hazırlanışı

Tencereye döktüğünüz sütü kısık ateşte kaynatmaya başlayın. ( kısık ateş olmasına dikkat edin ) Daha sonra üzerine margarini ya da terayağını atın ve karıştırmaya devam edin. Daha sonra ununuzu yavaş yavaş dökün ( tüm unu aynı anda asla dökmeyin ) ve topak olmaması için hızlıca karıştırmaya devam edin. Süte un katma işini isterseniz sütü ısıtmadan önce de yapabilir daha sonra kaynatmaya başlayabilirsiniz. Hızlıca karıştırdıktan sonra ve unu süte iyice yedirdikten sonra karıştırma işini asla bırakmadan, süt kaynama noktasına gelinceye kadar kısık ateşte karıştırmaya devam edin. Bu arada süte değişik tat vermek istiyorsanız içine çay kaşığının dörtte biri kadar iyice ezilmiş damla sakızı ekleyebilirsiniz. Damla sakızını daha fazla kesinlikle eklemeyin aksi tatdirde tatlınız acı olur. Damla sakızı yerine rendelemiş portakal ya da limon kabuğunu da tercih edebilirsiniz.. Süt kaynamaya başladığında altını kapatın ve 10 dakika dinlenmeye bırakın. Daha sonra balınızı ekleyin ve 2 dakika kadar daha karıştırın. Balı asla sütü kaynatırken dökmeyin. Karıştırma işiniz bittikten sonra muhallebiyi genişçe bir kaba koyup soğumasını bekleyin. Dilerseniz tek bir kaba koymak yerine ayrı ayrı kaselere de koyabilrisiniz.

Muhallebinizi soğumak için bekletirken üzerine dökeceğiniz sosunu hazırlamaya geçin.

Sosun Malzemeleri

  • 2,5 yemek kaşığı kakao
  • Yarım kaşık margarin ya da tereyağı
  • Bir adet ymurta sarısı
  • 2.5 su bardağı süt

Sosun Hazırlanışı

Bir kaba kakaonuzu ve üzerine bir buçuk bardak sütü ekleyin. Üzerine bir adet yumurta sarısı dökün ve ocağın üzerinde karıştırarak kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Bu arada üzerine yarım kaşık margarin ekleyin. Isınan kakaolu sosunuzu soğumaya bıraktığınız muhallebinin üzerine iyice yayarak dökün. Beyaz kızım kalmayacak şekilde iyice üzerini kakaolu sos ile kaplayın.

Sosunuzu muhallebinin üzerinin iyice soğuduğundan emin olduğunuz zaman hazırlamaya dikkat edin. Muhallebi soğumadan sosu hazırlayıp dökerseniz, sos muhallebinin üzerinde kalmayacak içine karışacaktır. Bunun için muhallebinin üzerinde soğumuş bir tabaka olmasını bekleyene kadar kakaolu sosu hazırlamayın.

Sosunuzu muhallebinin üzerinin tamamını kaplayacak şekilde döktükten sonra ( kaşık yardımıyla sosu muhallebinin üzerine yayabilirsiniz ) bir kenarda 1 saat soğumaya bırakın. Bir saat sonra dolaba koyabilirsiniz. Dilerseniz muhallebinizi tek bir geniş kaba koymak yerine muhallebi kâselerine koyup her kâsenin üzerini ayrıca kakaolu sosla kaplayabilirsiniz. Süslemek maksatlı üzerine fındık, antepfıstığı ya da hindistancevizi dökebilirsiniz.

 Hiç şeker kullanmadan sadece balı tatlandırıcı olarak kullanmak suretiyle son derece sağlıklı bir muhallebi yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken, kullanacağınız balın gerçek bal olmasıdır. Piyasada bal adı altında satılan birçok sahte ürün var. Bunlardan uzak durun. Bütün tatlılarınızda şeker yerine balın tatlandırıcı özelliğinden yararlanarak güzel tatlılar yapmanız mümkün.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git