Balerin Topuzu Nasıl Yapılır?

Balerin Topuzu Nasıl Yapılır?
14 Mart 2019 tarihinde eklendi, 480 kez okundu.

Önemli günlerin vazgeçilmezi olan saç modellerinin başında topuz gelir. Topuz hem saçları biraraya toplayarak kişiyi şık gösterir hem de genelde kadınların çoğuna yakışır. Sarışın, kumral ya da esmer olsun, farketmez, dileyen herkes topuz saç modelini gönül rahatlığıyla kullanabilir. Topuz saç modelinin de kendi içerisinde birçok çeşidi vardır. Bugün burada biz balerin topuzu denilen, hani derler ya topuz saç modellerinin şahını anlatacağız. Aslında işin doğrusu bu önemli saç modelini bir kuaföre yaptırmaktır. Ama belli adımlar takip edilerek evde de balerin topuzu rahatlıkla yapılabilir.

Balerin topuzunu yapabilmek için birkaç malzemeye ihtiyacımız var. İki lastik toka, birkaç tane tel toka, balerin tokası ve saç spreyi. Burada balerin tokasına bir parantez açmalıyız. Balerin tokasının büyüklüğü balerin topuzunuzun ne kadar büyük olacağını belirler. Eğer günlük kullanım için balerin topuzu yapacaksanız, o zaman küçük balerin topuzu tokası seçmelisiniz. Bu tokaların bir diğer adı da donut tokadır. Dışarıda kolaylıkla bulabilirsiniz. Ama isterseniz evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için eski çoraplarınızdan birini feda etmeniz gerekiyor. Çorabınızın ucunu kestikten sonra yukarıdan kıvırmaya başlarsanız, bir süre sonra çorap bir simit ya da doğru adıyla donut şekline gelecektir. İşte evde pratik bir şekilde balerin topuzu tokanızı da hazırladınız. Gelelim balerin topuzunun nasıl yapılacağına.

  • Balerin topuzunun yapımına ilk olarak saçlarımızı tarayarak başlıyoruz.
  • Saçlarımızı güzelce taradıktan sonra tepeden at kuyruğu yapıyoruz ve lastik tokalarla saçımızı tutturuyoruz. Çok sıkı olmamasına özen.
  • Şimdi donut toka devreye giriyor. At kuyruğu yaptığınız saçın ucundan donut tokayı geçiriyoruz ve tokayı başımıza doğru itiyoruz. Toka dibe geldiğinde saçlarımızı tokanın etrafına doluyoruz. Yani saçlarımızla tokayı yok ediyoruz. Tokanın hiçbir şekilde görünmemesi gerekiyor. Farkettiyseniz zaten çoktan saçlarınız topuz şeklini aldı bile.
  • Bundan sonraki işlem topuzu sabitlemek ve saçları biraz düzeltmek. Lastik tokalarla saçımızı sabitliyoruz, aradan çıkan ufak tefek saçlar varsa tel tokalarla tutturuyoruz. İsterseniz saçınızdan bir yeri örgü yapıp bu örgüyü balerin topuzunuza da sarabilirsiniz. Oldukça şık gözükecektir. Yine isterseniz dağınık bir model de yapabilirsiniz.
  • Son aşamada ise artık spreyimizi kullanıyoruz ve tüm saçımızı hafifçe spreyliyoruz. Bu sayede artık geceye hazırsınız. Muhtemelen tüm gece boyunca saçlarınız ilk yaptığınız gibi şık kalacaktır. Aman sprey kullanırken gözünüzü kapatmayı sakın unutmayın.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git