9.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

9.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 222 kez okundu.

Bebeğiniz kas oluşturmakla meşgul, ancak bugünlerde yapmak isteyebileceğiniz tek şey güzel uzun bir uyku.

Hamileliğinizin 9. Haftasında Bebeğiniz
Bebeğiniz şimdi bir zeytin tanesi büyüklüğünde ve geçen haftadan beri yaklaşık 2.5 cm büyümüştür.  Minik kaslar oluşmaya başlıyor ve ağırlık çalışmaya hazır olmasa da, kollarını ve bacaklarını hareket ettirmeye hazırlanıyor.  Hala karnınızda bir şeyler hissetmek için çok erken, ancak sonraki kontrolde bir şeyler duyabilirsiniz.  Bir Doppler cihazı ile bebeğinizin kalp atışını dinlemeye çalışın. Bu hoş ses şuanda herhangi bir zamanda duyulabilir.

9-hafta-hamileliginizin-10-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 9. Haftasında Bedeniniz
Değişiklikler hayatınızda hiç olmadığı kadar sizi bu kadar yorgun hissettirmemiştir ve bu iyi bir neden için:  Bedeniniz, bebeğinin can hattı olan plasentayı geliştirdiğinden, anneliğe hazırlanmak için fazla mesai yapmaktadır.   Aynı zamanda, metabolizma ve hormon seviyeleriniz dalgalanmaktadır, bu kan şekeri ve kan basıncınızda bir düşmeyi tetiklemektedir.  Tüm bunların bir sonucu:  hamilelik yorgunluğu. Plasenta yapımı tamamlanacağı sonraki bir kaç haftada enerji seviyeniz artacağınızdan (ve sabah bulantısı azalacağından) kurtuluş yakındır.

Hamileliğinizin 9. Haftası için İpucu: Sağlıklı Atıştırmalıklar

Hamilelik sırasında bulantı ve kusma ile uğraşmak kolay değildir – ancak kendinizi ve bebeğiniz iyi beslemeye başlamada endişeli olmanız durumunda özellikle zordur.  Endişelenmeyin.  Hassas ilk üç aylık iştahınız kadar zorludur şimdi, bebeğinizin besin ihtiyaçları karşılamada gerçek zorluğa daha vardır (çünkü şu anda bir bezelye tanesinden biraz daha büyüktür, bu ihtiyaçlar da oldukça miniktir).  Bu arada, büyük öğünler keyif kaçırıcı ise, gün boyunca en az altı daha küçük ancak besin dolu minik öğünler ve atıştırmalıklar yiyin.     Minik öğünler bulantılı midenizin sindirmesini daha da kolaylaştırmakla birlikte, midenizi biraz dolu tutmak boş tutmaya (tuvalete giderek) göre çok daha iyi bir şey olacaktır.   Şimdi, daha az saldırgan bulduğunuz gıdalara odaklanın (kraker ise, kraker ve daha fazla kraker) ve midenizin protesto etmeyeceği sağlıklı olanları tercih edin (bu krakerleri tam tahıllı yapın ve bir yumuşak peynir dilimle birlikte servis edin).  Ve zencefilin yatıştırıcı gücüne kendinizi bırakmayı unutmayın!

Hamileliğinizin 9. Haftası Semptomları

Sık idrar yapma: O gitmem gerek duygusuyla uykunuz bölünüyor ise, idrarınızı yaparken bittiğini düşündüğünüzde yeniden idrarınızı yapmaya çalışın.  Bu idrar kesenizi tamamen boşaltacak ve ekstra bir saat daha gece uykusu almanızı sağlayabilir.

Yorgunluk: Kendinizi gün boyunca sürüklüyorsanız, bu bir durgunluktur.  Uykunuzu ihmal etmeyin – evet bu aşikar ancak gece yarısında işemek için banyoya koşturmak ile tüm bu hamilelik endişeleriyle meşgul aklınız arasında, bedeninizin sürekli artan dinleme isteğini yerine getirmeyi zor bulabilirsiniz.  Bilgisayarınızdan uzaklaşın (uyuya kalma sürenizi uzatabilir), erken yatağınıza girin (belki de bir kitap veya dergi okuduktan sonra) ve yatakta daha uzun süre oyalanın.  Bu ekstra uyku size daha fazla dayanma gücü vermelidir.

Göğüs hassaslığı ve değişiklik: Sizi gece ayakta tutabilmekte olan başka bir şey?  Çok büyük olmayan ancak daha hassas olan biraz büyük göğüsleriniz.  Artan kan akışı ve daha büyük boyutu onları son derece hassas yapabilir ve sizi gece daha rahatsız yapabilir.  Rahatsızlığını azaltmak için pamuklu bir spor sutyeni giyebilirsiniz.

Aşırı salyalar: Bir hokkayı doldurmaya yetecek kadar tükürüğe sahip olduğunuzu hissedebilirsiniz (ve daha sonra biraz daha!)  Naneli bir ağız suyu kullanmak ve dişlerinizi olabildiğince çok fırçalamak ağzınızı daha da kuru yapabilir.

Mide yanması ve hazımsızlık: Mide yanmanızın sonraki raundunu yasaklamak için hızlı bir hileye mi ihtiyacınız var?  Biraz şekersiz sakız çiğneyin (hamile kadınlar için son derece güvenli – bunları yapay tatlandırıcılar ve hamilelik bölümünde bulabilirsiniz). Sakız çiğnemek tükürüğü arttırır ve daha sonra midenizdeki asidi nötralize eder.  Mide yanmasına yönelik ürünler de yanmayı hafifleştirir (ve ayağa kalkmanız için size kalsiyum takviyesi sağlar).

Mide gazı: Bir okul çocuğuyla rekabet edecek kadar çok gazınız mı var?  Endişelenmeyin – umumi bir yerde ani gaz salınımıyla dehşete düşen ilk anne adayı siz değilsiniz.  Ancak salınımları minimum seviyede tutmak isterseniz, büyük öğünlerin kadar çok sindirim sisteminize aşırı yüklenmeyecek olan küçük öğünler tercih etmeye çalışın.

Şişkinlik: Hamileliğin bu kadar çok rahatsızlık veren semptomları ortaya çıkaracağını kim bilirdi ki!  Bu gazlı, şişkinlik hissini minimumda tutmak için şişkinliği ağırlaştırabilecek kabızlığı önlemek için (aşağıya bakınız) sağlıklı bir diyet yapın ve bol miktarda su için.

Kabızlık: Daha fazla şişkinliğin önüne geçmek için, bağırsaklarınızın normal hızında (hamilelik öncesi normal) çalıştırmaya çabalayın.  Bol miktarda su içmenin yanı sıra, bol sebze ve meyve suyu tüketin.   Sabahları ilk iş olarak (veya geceleyin son iş olarak) sıcak su ve limon deneyebilirsiniz – bazı hamileler işe yaradığına yemin etmektedir.

Artan koku duyusu: Kesin bir koku duyusu yaşamanızı bir koku çilesine dönüştürüyor ise, pencerelerini açık bırakmaya çalışın (ağır yatak odası kokuları veya yemek kokularını defetmek için) ve elbiselerinizi daha sık yıkamaya çalışın (koku çekme eğilimine sahip lifler).

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git