8.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

8.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 237 kez okundu.

Bebeğiniz rahimde hareket etmeye başladığından, sabah bulantısı (sabah dışındaki saatlerde de olabilir) banyoya gitmenize neden olabilir.

Hamileliğinizin 8. Haftasında Bebeğiniz
Bebeğiniz inanılmaz bir hızla büyümektedir – her gün bir milimetre ve şimdi bir ahududu büyüklüğündedir.  Küçük ahududunuz dudakları, burnu, göz kapakları, bacakları ve sırtı şekillenmeye devam ettiğinden bu günlerde daha az sürüngen (perdeli parmaklara sahip olmasına rağmen, kuyruğu gitmek üzeredir) ve daha fazla bebeğe benzemektedir.  Kalbi inanılmaz bir hızda dakikada 150 defa atmaktadır – seninkinin yaklaşık iki katı kadar!  Henüz hissetmiyor olmana rağmen, minik gövde ve eklem sürgünlerini aniden kıpırdattığından gelişigüzel hareketler yapmaktadır.

8-hafta-hamileliginizin-8-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 8. Haftasında Bedeniniz
Ahududu büyüklüğündeki bebeğiniz henüz onu dışarıdan görünmesine neden olmuyorken, karın etrafında elbiseleriniz biraz sıkı hissettirmekte ve daha büyük bir sutyene ihtiyaç duyabilirsiniz.  Ayrıca sürekli olarak bulantı hissedebilirsiniz.  Cesaretinizi toplayın – sabah bulantısı ile lavaboya gitmiş olsanız bile bebeğiniz iyi hissetmektedir.  Sık ancak bir defada az yemeye çalışın.  Bu kısa bir süre sonra yolunuza çıkacak başka bir inatçı üzüntüyle bedeninizin savaşmasına yardımcı olmalıdır:  hamilelikten dolayı mide yanması. Büyük bir ihtimalle, ikinci üç ayınıza girdiğinizde kurtuluşu bulacaksınız ancak şimdilik olumluya odaklanmaya çalışın:  Sabah bulantısı, genellikle, hamileliğinizin iyiye gittiğinin bir işaretidir.

Hamileliğinizin 8. Haftası için İpucu: Hamilelik Sırasında Meyve Yiyin

Meyve her zaman arkadaşınızdır- ancak hamilelik sırasında en iyi dostunuz kabul edin.   Sizin ve bebeğiniz için iyi olan temel vitaminleri ve diğer besinleri içeren doğanın en tatlı cömertliği olmakla birlikte düzeninizi korumada yıldız rolü oynar (erik kurusunu uzatın, lütfen!)  Daha da tatlı haberler:  Doğru meyve, hamilelik iğrenmeleri ve bulantının sizi salata barına gitmenizi engelliyorken kaçındığınız herhangi bir sebzenin yerini tutabilir.   (Örneğin, brokoliyi mideniz almadığında kuru kayısıyı tercih edin.)  Meyveler (ve sebzeler) söz konusu olduğunda, iyi bir beslenme kuralı:   Daha güçlü renkler daha iyi besin anlamına gelmektedir.   Ancak sıklıkla önemli olan içinde ne bulunduğudur.  Kavun dışarıdan bakıldığında kırmızı bir elmaya göre daha soluk iken, içi farklı bir hikaye anlatmaktadır; kavunun koyu tonlu eti vitamin ve mineral içeriği açısından beyaz elmaya göre çok çok üstündür.  Ürününüzü seçin ve sonra “iç” gökkuşağı rengine göre satın alın ve altın değerinde besinler bulacaksınız.

Hamileliğinizin 8. Haftası Semptomları

Yorgunluk: Bugünlerde sizi çok yorgun ne yapıyor? Her şeyi deneyin!  Hamilelik zor iştir ve eşiniz, aileniz veya arkadaşlarınızdan yardım istemelisiniz.  Eşiniz veya arkadaşınızdan yardım almak bir yürüyüşe çıkmak (ve sonra yatağa gitmek) için yeterli enerjiye sahip olmanız anlamına gelmektedir.

Bulantı ve kusma: Bu bulantı hisleri bu hafta sizi sarmış olabilir.  Zencefilli yiyecekler yemeye çalışın (Birçok çalışma hamilelik sırasında bulantı ve kusmayı azalttığını ortaya koymuştur) – zencefilli kurabiyeler, gerçek zencefilli gazoz veya zencefilli şekerler.  Boş bir mideden ziyade akşam yemeği sırasında hamilelik vitamininizi almaya çalışın.  Çiğnenebilir zencefil de bulantı hissinizi azaltır.

Aşermek ve yiyeceklerden iğrenmek: Kil veya çamaşır kolası gibi garip maddelere aş eriyorsunuz?  Doktorunuzu arayın.  Bu tipten aşermelere pika adı veriliyor ve özellikle demir olmak üzere besin eksikliği işareti olabilir.

Mide gazı:  Şişkinlik ve kabızlıkla birlikte hamileliğin diğer yaygın belası gelir: mide gazı (yani gaz çıkarmak).  Gevşetici hormon, projestroren ile birlikte mide-bağırsak yolunuzdakiler dahil bedeninizdeki kasları gevşetmeye çalışıyor.  Bu sindirilen yiyeceklerin yavaş bir şekilde hareket etmesine neden olup hazımsızlık ve gazlı olmaya yol açmaktadır.  Bununla nasıl başa çıkabilirsiniz (Etrafınızdakilere özür dilemek dışında)?  Yemek yerken rahatlamaya çalışın – gerginlik yemekle birlikte hava yutmanıza neden olabilir ve bu da karnınızda gaz cepleri oluşturabilir.

Şişkinlik: Bu şişkin hamilelik hormonları, metabolizmanızı yavaşlatırken şişmenize neden olabilir.   Sadece şişkinlik hissinizi ağırlaştıran kabızlıktan kaçınmak için bol sıvı almaya ve sağlıklı bir diyet uygulamaya çalışın.

Kabızlık: Lifli yiyecekler bu yavaş bağırsaklarınıza karşı mücadele etmede dostunuz olabilir ve bu nedenle her yemeğinize biraz lif ekleyin.   Ancak lif açısından zengin bir diyete alışkın değilseniz hızlanın aksi halde kendinizi hiç olmadığı kadar gazlı bulacaksınız:  Örneğin, beyaz pirinci kahverengi pirinç ile değiştirin ve kızarmış tavuk ve sebzelerle birlikte yiyin ancak sisteminizi bir tabak kahverengi pirinç, tofu ve brokoli ile doldurmayın.

Artan koku duyusu: Artan koku duyunuz, bir yemek hazırlığını dayanılmaz kılmakta ise, pişirmeniz gerekmeyen yiyeceklere geçin veya daha iyisi eşinize yaptırın. Mutfakta pencere var ise, açık bırakın.  Veya sadece yemeye dayanabileceğiniz yemekler yiyin.

Artan vajinal akıntılar:  Östrojenin bedeninize armağan ettiği başka bir vücut sıvısı da ince sütümsü vajinal akıntı olan lökore’dir.  (Östrojen leğen bölgesine kan akışını arttırdığında, bedenin mukoz zarlarını uyarır.)  Lökore, doğum kanalını, sağlıklı bir bakteri dengesi sağlayarak enfeksiyona karşı korur, bu nedenle antiseptik su ile temizlemeye veya yıkamaya çalışmayın.

Ara sıra baş ağrıları:  Yaşadığınız tüm bitkinlik, stres ve açlık (veya bulantı) gerçekten başınızı ağrıtabilir.  Bazı kadınların, hamilelik sırasında daha sık başı ağrırken bazılarının o kadar sık ağrımaz. Yorgunluktan kaynaklanan baş ağrılarını defetmek için yeterince dinlenin ve kan şekerinizin düşmesini ve baş ağrısını tetiklemesini engellemek için yemek yemeye devam edin.

Ara sıra baygınlık veya baş dönmesi:  Bu günlerde kendinizi sersem hissedebilirsiniz.  Bunun nedeni ise, bedeninizin, hızla genişleyen dolaşım sistemini doldurmak için yeterli kanı üretmemesidir, öyle ki bedeniniz diğer (minik) bedeninizin ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlanmaktadır.   Çok sık meydana gelmesi halinde doktorunuza söyleyin; aksi halde, sersem hissettiğiniz sürece uzanın.  Bu mümkün değil ise, oturun, yapabildiğiniz kadar uzağa eğilin ve başınızı dizlerinizin arasına koyun.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git