6.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

6.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 297 kez okundu.

Bebeğinizin yüzü oluşmaya başlamaktadır ve tuvalete koşturduğunuz bugünlerde düşünülecek hoş bir şeydir.

Hamileliğinizin 6. Haftasında Bebeğiniz
Hamilelik semptomlarınızın tam anlamıyla işbaşında olduğu bugünlerde zorluklar yaşıyor olabilirsiniz (özür dileriz), ancak birçok güzel haber de var. Sonunda sevimli bir yüze dönüşecek olan bebeğinizin çenesi, yanakları, gözleri, kulakları ve burnu oluşmaya başlamaktadır. Ayrıca, böbrekleri, akciğeri ve karaciğeri gelişmektedir ve kalbi dakikada 80 defa atmaktadır (ve her gün daha da hızlanmaktadır). Ancak baştan-popoya henüz bir çivi başından daha büyük değildir (yarım santimden biraz daha uzun)!

6-hafta-hamileliginizin-6-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 6. Haftasında Bedeniniz
Bedeniniz dışarıdan henüz değişikliğe uğramamıştır ancak içeride birçok şey gerçekleşmektedir. Bir kere, hCG hamilelik hormonunun leğen kemiği bölgenize giden kan akışının artmasına neden olmakta ve böbrekleriniz idrarınızı dışarı atmak için tam kapasiteyle çalışmaktadır: ayrıca büyüyen rahminizin idrar kesenizi itmeye başladığını ve bu nedenle tam bir idrar yaptığınızı belirtebiliriz. Orada neler oluyor? Şişkinlik, mide bulantısı ve aşermeler (veya yiyeceklerden iğrenme).

Hamileliğinizin 6. Haftası için İpucu: İlk Doğum Öncesi Ziyaret

Tabi ki, ev hamilelilik testinizden haberleri almış bulmaktasınız – ancak bir doktorun da bunu teyit etmesinde bir sakınca yok – bu ilk doktor ziyaretinden bu kadar heyecanlı olmanızın bir nedeni.  Bu ilk doğum öncesi kontrollerin heyecan verici ve de uzun olmasını bekleyin.  Leğen kemiği kontrolü, Pap smear (yakın bir zamanda yaptırmadıysanız ve kan grubunuzu, Rh faktörü ve demir eksikliğinizin olup olmadığını belirlemek için kan testleri dahil detaylı bir fiziksel kontrolden geçeceksiniz.  Ayrıca, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kızamıkçık ve etniğinize özgü genetik rahatsızlıklar için test edileceksiniz.  Ayrıca, bir bardağa idrarınızı yapmanız gerekecektir (bu sizin için bir sorun değil, değil mi?) böylece glikoz, protein, kırmızı ve beyan kan hücreleri ve bateriler için idrarınız test edilecektir.   Bir şey daha:  Birçok soruya yanıt vermek için hazır olun (hastalık geçmişi biraz zaman alabilir), ancak daha da önemlisi bu soruların bazılarını kendinize sorunuz (bir liste getirin ve böylece herhangi bir şeyi unutmazsınız).   Siz ve Joe (çok sevdiğiniz üçlü ekstra köpüklü kapuçinonuzun takma adı) ile arkadaşlığınıza son verip vermeyeceğinizi merak ediyorsunuz?  Nedenin göğüsleriniz bir anda otoyol haritasına benzemeye başladı?  Seks yaparken eşinizin penisi bebeğinizin gözünü dürterse?  Öyle oturup durmayın – soru sorun!  Unutmayın, şimdi hiçbir soru aptalca değildir.

Hamileliğinizin 6. Haftası Semptomları

Sık idrar yapma: Bugünlerde iki kişi için yemek yiyor ve artık tam randıman çalışmaya başlayan böbrekleriniz sayesinde iki kişinin (siz ve büyümekte olan bebeğiniz) idrarını yapıyorsunuz.  İdrar kesenize baskı uygulayan, büyüyen rahminizi de suçlayabilirsiniz.  Tamamını boşalttığınızdan emin olmak (ve on dakika içinde yeniden tuvaleti ziyaret etmemek) için, idrarınızı yaparken ileriye doğru eğilin.  Daha sonra, bittiğini düşündüğünüzde, yeniden idrarınızı yapın.  (En azından deneyin – ne de olsa bir daha oraya geleceksiniz!)

Yorgunluk: Bebeğinizi (ve büyüyen ceninin ihtiyaç duyduğu yaşam desteğini) oluşturmak zorlu bir iş, bu nedenle bitkin hissetmeniz son derece normaldir!  Bedeninizi dinleyin – bir mola vermenizi size bağırıyor ise beş dakika ara verin!  Bunu bazı egzersizler ile yapın:  Yürüyüş veya yoga yapın (yoga sınıfına katılın); saldığınız endorfinler moralinizi arttıracak ve daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.  Ancak, aşırı egzersiz yapmayın!

Artan meme hassaslığı ve değişiklikler: Hayır hayal kurmuyorsunuz – meme uçlarınız normalden daha fazla dışarı uzamaktadır.  Çok hassas olabilirler de (bu nedenle nasıl bir dokunuşun iyi veya kötü hissettirdiğini eşinize kesinlikle söyleyin!)  Bugünlerde neden çok çekici görünüyorlar?  Seni daha iyi görebilmek için, canım!  Bedeniniz emzirmeye tam gücüyle hazırlanmakta ve daha koyu areola (meme ucu etrafındaki alan) meme uçlarınızı doğduğu anda görüşü çok iyi olmayacak bebeğiniz için bir boğa gözüne dönüştürür.

Bulantı ve kusma:  İster hafif bulantı yaşayın, isterse kahvaltı, öğle veya akşam yemeğinizi (veya üçünü de) kusun, olumlu tarafına bakın.  (Ancak sürekli kusma durumunda, olumlu tarafından bakmanın zor olduğunu kabul etmemiz gerek!)   Bulantı yaşayan kadınlar, bulantı yaşamayanlara göre düşük yapma ihtimali çok düşüktür. Midenizin alabileceği her türlü, peynir ve çok tahıllı krakerler, yoğurt ve kuru meyve-tahıl kahvaltısı gibi, protein ve kompleks karbonhidratlardan oluşan küçük atıştırmalıklar ile mide bulantısına karşı savaşın.

Mide yanması ve hazımsızlık:  İşte Çok iyi olmayan haberler – mide yanması yaşamadan sonraki dokuz ayı geçirme şansı neredeyse sıfır.   Bunun nedeni, mide özsuyunun desteklemesini engelleyen midenin üst kısmındaki kasın gevşemesidir.  Ancak işte daha iyi haberler: yemeklerinizi aceleyle yemediğini ve karnınızı sıkıştırmayan elbiseler giymediğiniz süre semptomları minimuma indirebilirsiniz.

Şişkinlik:  Bunu okuduğunuzdan dolayı, bunun suçunu bedeniniz boyunca akan projesterona atabilirsiniz – bu hoş hormon sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz için önemlidir ayrıca hamile görünüşünüzden sorumludur.    Şişkinliği arttırabilecek kabızlıktan kaçınmak için çok fazla lifli gıda yiyin ve bol su için.

Artan koku duyusu:  Şimdi hamilesiniz ve bir tazının keskin burnuna sahipsiniz.  Odanızın diğer ucundaki iş arkadaşınızın yemeğinin, ofis arkadaşınızın kolonyasını ve birinin kirli ayakkabısının kokusunu duyabilirsiniz (hepsi aynı anda!)  Son derece hassas burnunuzla nasıl başa çıkarsınız?  Yine hormonlarınızı suçlayın.  Burnunuzun bulantılarınızı daha da kötü yapıyor ise, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak bazı kokular ile sarın (varsa).  Deneyebilecekleriniz: nane, zencefil ve limon.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git