40.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

40.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 490 kez okundu.

Hamileliğinizin resmi sonu – bebeğiniz bu anıya sahip olmasa da.  Sık dişini!

Hamileliğinizin 40. Haftasında Bebeğiniz
Tebrikler! Bu hafta hamileliğinizin resmi sonudur.  Bebeğiniz muhtemelen 2.75 ile 3.50 kilo arasında ve 47.5 ila 55 santim arasındaki (binlerce sağlıklı bebeğin daha ufak veya büyük olmasına rağmen).  Kafatasındaki kemikler henüz birleşmemiştir – Doğa Ananın doğum sırasında doğum kanalından kolaylıkla çıkabilmesini sağlama yöntemi.  Artık rahim dışarında vücut sıcaklığını korumak için derisinin altında yeterince yağa sahiptir (etrafını saran şu şirin elbiseler ve kundağının biraz yardımıyla!).   Siz (veya gerçekte plasenta) hala yaşamının ilk altı ayında enfeksiyonlarla savaşması için gerekli olan antikorları sağlamaktadır.  Bebeğinizi emzirmeyi düşünüyorsanız, sütünüz, bağışıklık sistemini daha da güçlendirecek daha fazla antikor veriyor olacaktır.

40-hafta-hamileliginizin-40-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 40. Haftasında Bedeniniz
Bedeniniz bebeği doğurma zamanının geldiğini ne zaman bilecektir?  Pekala, hamilelerin yaklaşık yarısı 40 hafta çizgisini geçmektedir, ancak bebeğinizin doğum günü kesinlikle sonraki iki haftadaki bir gün olacaktır ve doktorunuz 42 haftayı geçmesine izin vermeyecektir.  Doğumunuzdan önce garanti edilmeyen bir şey ise suyumuz gelmesi olacaktır (son dokuz ayda bebeğinizin içindeki yaşamakta olduğu amniyotik sıvıyı içeren bebeğinizin etrafındaki membranların yırtılması).  Filmlerde gördüklerinize aldanmayın, çok az kadının ortalıkta suyu gelmektedir.  Gerçekte, hamile annelerin yüzden 85’inden fazlası suyu gelmeden doğum odasına girmektedir.  Bir sızıntı şelalesiyle karşılaşmanız halinde bile, bunun büyük bir selden ziyade yavaş yavaş akan bir dere gibi olma ihtimali yüksektir.

Hamileliğinizin 40. Haftası için İpucu: Pelviz Boyutu
Birçok kadın, bebeklerini doğuramama gibi asılsız bir korku yaşamaktadır.  Böylesine büyük bir şeyin (2,75-3 kilo üzeri bir karpuz) böylesine küçük bir delikten geçerek dışarı çıkması imkansız görünebilir, ancak çoğu zaman da olan budur.   Kilonuz ne olursa olsun, bedeninizin değil pelvisinizin boyutudur önemli olan.  Doğa Ana ne yaptığını biliyor (çoğu zaman) ve yenidoğanların çoğunluğu annelerin boyutuna oldukça uymaktadır (küçük kemikli iseniz, bir sumo bebeği taşıma ihtimaliniz düşüktür – şüphesiz ki hamilelik sırasında bir sumo güreşçisi gibi yememiş iseniz).  Vajinanınız da ne yaptığını biliyor – doğum sırasında son derece esniyor ve mucizevi bir şekilde yeniden sıkılaşıyor.  (Doğumdan önce ve sonra Kegels egzersizlerini doğru bir şekilde yapmanız size büyük bir yardım sağlayacaktır).  Bebek bile ne yaptığını biliyor – şu dar geçitte uygun hale getirmek için yumuşak başına şekil veriyor.   Bu nedenle, endişe etmeyin!

Hamileliğinizin 40. Haftası Semptomları

Daha sık Braxton Hicks kasılmaları: Bu hafta hissettiğiniz şu kasılmaların Braxton Hicks pratikleri mi yoksa gerçek mi olduğunu merak ediyorsunuz? Sıklığı veya şiddeti artmaz ise veya yürürken veya pozisyon değiştirirken meydana geliyor ise, muhtemelen pratik kasılmalarıdır.

Cenin hareketliliğinde yavaşlama: Bebeğinizin hareketleri yavaşlamış olmasına rağmen, orada hareket ediyor olmalıdır. Ne kadar hareket normal?  Bir saat içinde on kımıldanma, sallanma veya yuvarlanma sayabiliyor olmalısınız.

Mide yanması veya hazımsızlık: Mide yanmanız birkaç gün içinde geçmişte kalabilir.  Bu arada, her yemekten sonra sakız çiğneyerek ve ayrıca şu mide yanması ilaçları alarak.

Rahim ağzı genişlemesi veya incelmesi: Rahim ağzı açılması veya incelenmesini hissetmemiş olabilirsiniz, ama muhtemelen bu hafta meydana gelecektir.  Genişleme santimetre ve incelme yüzde olarak hesaplanır; dahili bir muayene sonrasında, doktorunuz muhtemelen ölçüleri size verecektir.  Erken ve aktif doğum boyunca, rahim ağzı genişlemeye (ve incelmeye) devam edecektir.

İshal veya bulantı: Bağırsaklarınız hamilelik sırasında baya bir hırpalandı – ve bir uçtan (kabızlık) diğer uca (ishal) savrulmuş gibi.  Bu hafta, gevşek bağırsak hareketleri doğumun eli kulağında olduğuna dair bir işaret olabilir.  Başka işaretlere sahipseniz – kanlı akıntı, mukoza tamponunun düşmesi – yakında bebeğinizi kucağınıza alabileceksiniz.

Pelvik baskısı ve rahatsızlık: Bebeğinizin rahim ağzına düşmüş ise, pelvisinizdeki rahatsızlık duygusu, kalçalarınıza ve idrar kesenize karşı çarpan ufaklığın minik başından kaynaklanabilir.  Zamanız var ise, sertifikalı bir gebelik masaj terapistiyle bir masaj programlayın; rahatsızlığı giderecektir.

Bacak krampları: Bacaklardaki bu acı veren kasılmaların nedenini gerçekten hiç kimse bilmiyor, tüm o hamilelik ağırlığını taşımanın (özellikle bu hafta!) bacaklardaki ağrı olduğu iyi bir tahmindir.   Kasılma geldiğinde, hafif bir şekilde bileklerinizi ve topuklarınızı bacağınıza doğru bükmek yardımcı olabilir.

Uyku zorluğu: Bitkisel takviyeler veya diğer dükkanda satılan uyku yardımcıları ne kadar çekici olursa olsun, yardımcı olmaz. Bunun yerine, eşinizden rahatlatıcı bir masaj talep edin.

Yorgunluk veya fazla enerji: Bu hafta enerji seviyesinde değişiklik oldukça yaygındır. Belki de yuva kurma dürtüsü sizi çarpmış veya TV karşısına geçip kafana göre takılma arzusuna sahip olabilirsiniz.  Endişe etmeyin – iki ruh hali arasında gidip geldiğinizden bunlar tamamen normaldir.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git