39.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

39.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 470 kez okundu.

Bebeğinizin beyni tam hızla gelişmektedir, aynen sizin de kesin doğum işaretleri göstermeye başlayabileceğiniz gibi.

Hamileliğinizin 39. Haftasında Bebeğiniz
Bitiş çizgisine yaklaşırken, bebeğiniz yaklaşık 3 ila 3,5 kiloya ve 47,5 ila 52,5 santim boya sahip.  Bu ölçüler bundan sonra çok fazla değişmeyecek ancak beyni inanılmaz bir hızda gelişmeye devam etmektedir: yaşamının ilk üç yılı devam edecek bir hızda!   Pembe cildi artık beyazımsı bir renge dönüşmüştür (daha sonra koyu bir cilde sahip olacak bebekler bile beyazımsı görünmektedir – henüz renk pigmentleri gelişmemiştir).   Başı şu ana kadar pelvisinize düşmüş olabilir, nefes almanızı kolaylaştırır ancak yürümenizi zorlaştırır.

39-hafta-hamileliginizin-39-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 39. Haftasında Bedeniniz
Bitiş (ve tamamen yeni bir başlangıç) yakında, bu nedenle bedeninizin doğuma hazır olduğuna dair işaretleri takip edin.  Bunlar arasında Braxton Hicks kasılmaları; amniyotik sıvı içeren membranların yırtılması (su bırakma); mukoza tamponunun düşürülmesi (rahim ağzını kapatan mukoza ‘tıpa’); kanlı akıntı (kılcal damarlarınız rahim ağzınızın genişlemesi ve incelmesiyle yırtılır, herhangi bir akıntının pembe veya kırmızımsı görünmesine neden olur).   Doğum yakın olabilir (sigara tüttürmeyin – henüz!)

Hamileliğinizin 39. Haftası için İpucu: Sezeryana hazırlanmak
Birçok hastane ve doğum merkezi, hamile annenin, doğum sırasında ve sonrasında – doğum sezaryenle olsa bile- uyanık, rahat ve sevdiği insanlarla birlikte olma isteğine karşı daha duyarlı olmaktadır.   Bugünlerde, birçoğu acil olmayan durumda isteklerini karşılamaya çalışacaktır, bu nedenle ne istiyorsanız onu isteyin.  (Pardon ama pizza muhtemelen kabul edilmeyecektir.)  Dikkate alınabilecek bazı talepler: bebeğin doğumunu görebileceğiniz bir ayna veya ekran; doğum sırasında müzik dinlemeyi; doğumdan hemen sonra bebeğinize dokunmak için ellerinizin serbest olmasını; eşinizden göbek bağını kesmesini ve bebek odasında süt emzirmeyi talep edebilirsiniz.   Bu talepkar biraz da şımarık olabileceğiniz bir zaman.  Cerrahi doğumu olabildiğince hoş kılmak doğum sonrası depresyon olasılığını azaltmaya yardımcı olur ve bebeğinize daha hızlı bir şekilde bağlanmanızı sağlar.

Hamileliğinizin 39. Haftası Semptomları

Daha sık Braxton Hicks kasılmaları:  Bu pratik kasılmaları yaşamış iseniz, artık daha fazla güç kazanmaya başlıyor olabilirsiniz.  Henüz kasılma yaşamadıysanız, endişe etmeyin.  Braxton Hicks kasılmaları ikinci (ve sonraki) hamileliklerde daha yaygındır.

Cenin hareketliliğinde yavaşlama:  Oturma odasında yer azaldığından, cenin hareketliğinde bir yavaşlama fark edebilirsiniz.  Bebeğinizin koordinasyonu artmış ve istemdışı dürtme hareketleri yapma olasılığı azalır (biraz yer kalmışsa biel).

Mide yanması veya hazımsızlık: Mide yanmanız artık zirvesinde.  Endişe etmeyin, doğum çok yakında olduğu için çarede yakında.   Şu an için, yemek yerken sıvı tüketmeyin daha ziyade öncesinde ve sonrasında tüketin.

Kanlı akıntı veya mukoza tamponun düşürülmesi:  Rahim ağzındaki kan damarları yırtıldığından, vajinal akıntınıza kan karışabilir (pembemsi veya kahverengimsi).  Endişe etmeyin – rahim ağzının genişlediği veya açıldığına dair bir işarettir ve bu iyi bir şeydir.  Bu hafta başka bir şeyler daha olabilir:  Mukoza tamponu düşebilir (ve tuvalet deliğine).  Düşürmeniz doğumun saatler sonra olduğunu göstermez ancak hemen köşeyi dönünce.

Membranların yırtılması (muhtemelen):  Doğumun yakın olduğuna dair başka bir işaret – amniyotik bezlerinizin kopması ve sıvı salması halinde.  Ancak süpermarkette kasa sırasında dikilirken, doğum yapmaktan endişe etmeyin.  Filmlerde izlediklerinize bakmayın, birçok kadın suyu geldiği zaman doğum yaparken (ve hastanede).    Eğer suyunuz geldiyse, hemen doktorunuzu arayın.

İshal veya bulantı:  Bedeniniz doğuma hazırlandığından, rektumunuzdaki kaslar gevşeyebilir ve gevşek bağırsak hareketlerine neden olabilir.  Ayrıca bazı bulantılar yaşayabilirsiniz.  Susuz kalmamak için kesinlikle bol su içmeye devam edin.

Hemoroit: İshal yaşıyorsanız, gerçekten hemoroitiniz artık daha az acı veriyor olabilir, öyle ki artık bağırsaklarınız yavaş hareket etmiyor ve kabız da değilsiniz.  Sadece doğum sırasında itme, hemoroiti azdırabilir, bu nedenle sizi kurtaran tüm yatıştırıcıları yanınızda taşıyın.

Pelvik baskısı ve rahatsızlık: Bebeğinizin başı pelvisinize baskı uyguluyor ve rahatsız hissetmenize neden oluyor.  Diğer rahatsızlık semptomları arasında aybaşı benzeri kramplar ve hazımsızlık bulunabilir ki bu erken ıkınmaların işaretleri olabilir.

Sırt ağrıları: Sırt ağrılarınız, son haftalara girdiğinizden dolayı kötüleşebilir.  Duş alarak ve sırtınıza sıcak su püskürterek ağrıyan bir sırtı yatıştırabilirsiniz.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git