38.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

38.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 394 kez okundu.

Bebeğiniz ilk nefes alıp vermesinde yardımcı olacak sürfaktanı üretiyorken, siz de anne sütünün önceli olan ilk sütü üretiyorsunuz.

Hamileliğinizin 38. Haftasında Bebeğiniz
Hey, oradaki miniğiniz o kadar da minik değil artık, nerdeyse 3 kilo üzerinde ve 50 santim!  Bebeğiniz cildi koruyan verniks ve lanugo’yu dökmek gibi birkaç son dakika detaylarını elden geçirirken cenin gelişimi neredeyse tamamlanmıştır.  Ayrıca, nefes almaya başladığında akciğerlerindeki hava keselerinin birbirlerine yapışmasını önleyen bir madde olan daha fazla sürfaktan üretmektedir.  Bu haftadaki değişikliklerin çoğu küçük ancak önemlidir:  Yağ almaya (böylece yuvarlak, hoş bir bebek görüntüsü vermek için tüm o pozların avantajından faydalanabilir) devam ediyor ve beyin ve sinir sisteminde ince ayarlar yapıyor (böylece dünyaya bir kez geldiğinde kendisini bekleyen tüm uyarımlarla başa çıkabilir).

38-hafta-hamileliginizin-38-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 38. Haftasında Bedeniniz
Tam da bebeğinizin rahmin dışındaki dünyaya kendisini hazırladığı gibi, bedeniniz büyük günden önceki son dokunuşları yapmaktadır, bunlardan biri de süt makinesinin sorunsuz çalışmasını sağlamaktır.   Bu sürecin bir kısmı, anne sütünün önceli olan sarımtırak sıvı olan ilk süt üretimidir.  İlk süt, yenidoğanı koruyan antikorlar ile doludur ve daha sonra gelecek olan göğüs sütüne göre daha fazla protein ve daha az yağ ve süt şekeri içermektedir (sindirilmesi daha iyi).  Muhtemelen, ilk süt sızdırıyorsunuz ve bu nedenle şu emzirme pedlerinden kurtulmak istiyorsunuz.  Sızdırmıyor ancak bu mucize maddeyi merak ediyorsanız, birkaç damla almak için meme ucunuzu nazikçe sıkabilirsiniz.

Hamileliğinizin 38. Haftası için İpucu: Buzdolabınızı doldurmak
Yeni doğum yapmış ev tanrıçası olarak, kendinizi doğum sonrası haftalarda gurme yemekleri silip süpürüyor olarak hayal ediyor musunuz?  Ancak, rüyanda görürsün.  Yemek pişirmek, doğumdan sonraki ilk birkaç haftada (hadi şunu ay yapalım) aklınızdaki ve yapılacaklar listenizdeki son şey olacaktır.  Bana güvenin, ihtiyaç duyduğunuzda banyoyu kullanmak için üç dakikalık duş kesinlikle bir koz olacaktır.  Her gece akşam yemeğinde Cheerios tüketmekten kaçının (gerçekçi olmak gerekirse, yapacağınız geceler olacaktır), önceden plan yapın.  Şimdi, buzdolabınızı basit donmuş hazır yemekler ile doldurun.  Dikkatli bir şekilde etiketleyin, böylece tanınmadığınız donmuş yemeklerle baş başa kalmazsınız.  Dolabınızın için iyi adaylar: canlandırıcı çorbalar, sulu yemekler, güveçler ve mini et parçalarıdır.  Canınız pasta mı çekti?  Tatmin edin ve birkaç tepsi kepekli kek zulalayın (sormayın, bunlara ihtiyaç duyacaksınız).  Başka bir plan ipucu?  Favori restoranlarınıza hızlı arama tuşu atamadıysanız, şimdi bunları atama zamanı.

Hamileliğinizin 38. Haftası Semptomları

Daha sık idrar: Bugünlerde banyoya gidiyorsanız, bebeğinizin başı muhtemelen pelvisinizde ve idrar kesenize daha az yer bırakmaktadır.  Kafein ve diğer idrar söktürücü içecekleri atlayınız.  Sadece tüm sıvıları tamamen atlamayın – doğuma yaklaştığınızdan dolayı susuz kalmamanız gerekmektedir.

Artan vajinal akıntılar: Bu aralar daha fazla akıntı yaşıyor olabilirsiniz ve hatta rahim ağzınızın genişlediğinden dolayı hamilelik sırasında rahim ağzınızı kapatan mukoza tamponunu da atıyor olabilirsiniz.  Bu doğumun eli kulağında olduğu anlamına mı geliyor?  Belki de.  Ancak önünüzde günler ve hatta haftalar olabilir.

Kanlı akıntı: Vajinal akıntı, genişleme ve incelme sırasında rahim ağzındaki kan damarlarının yırtılmasından dolayı pembemsi veya kahverengimsi bir renk alabilir.  İç çamaşırınız (veya tuvalet kağıdının) pembe veya kahverengi renk alması halinde, bebeğinizi yakın bir zamanda kucağınızda tutacağınız anlamına gelebilir.

İshal:  Gevşek bağırsak hareketleri bebeğinizin doğması için yeterli yer sağlamada doğanın tercih ettiği bir yoldur, bu nedenle bu hafta ishal olmanız, doğumun eli kulağında olduğu anlamına gelmektedir (oley!).  Bol miktarda su ve hafif şeyler tüketin – et suyu çorba, tost ve buzlu meyve suları şimdi tercih edeceğiniz şeylerdir.  Yağlı gıdaları ve lif açısından zengin şeyleri atlayın.

Kaşıntılı batın: Kaşınan bir göbeği sakinleştirmenin bir yolu?  E vitaminli yağlara dadanın.  Aslında, fazladan bir E vitamini kapsülleri içeren bir şişeyi stoklamak isteyebilirsiniz – ayrıca bebeğinizi sütünüzle emzirmek istiyorsanız, ağrıyan meme uçları için de mükemmeldir.

Ayak bilekleri ve ayakların fazla şişmesi: Şişmiş bilekler ve ayakları sizi yatağa düşürüyor ise, şimdi destek alma zamanı – yani çorap.  Diz veya popoya kadar uzanan bir çorap giyecekseniz, üst giysileriniz çok sıkı olmamalıdır.  Günlük şişmeler başlamadan önce sabah bunları giyin.

Uyku zorluğu: Zihniniz çok meşgul, bu nedenle uyuyamıyorsunuz.  Forumlara bakmak ve doğum hakkında bilgi aramak için bilgisayarınızı açmayın.  Bunlar sadece uykuya dalmak için gerekli süreyi uzatacaktır.  Bunun yerine, daha düşük teknolojileri tercih edin, biraz kitap veya dergi okuyun.  Bu daha hızlı uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

Yorgunluk veya fazla enerji: Bu hafta enerji seviyesinde değişiklik oldukça yaygındır.  Bebek gelmeden önce evi düzenlemeye ve temizlemeye çalışırken son derece bitkin olabilir veya enerji patlaması (yuva kurma içgüdüsü olarak bilinir) yaşayabilirsiniz.  Devam edin ve temizlik yapın, ancak kendinizi aşırı yormayın.  Bu enerjiyi temiz bir klozeti parlatmak yerine doğuma saklayın.

Büyüyen göğüsler ve ilk süt: Göğüsleriniz hiç olmadığı kadar büyük olabilir (ancak daha da büyük olacaklardır!) ve ilk süt sızdırıyor olabilir.  Sızmıyor veya daha büyük değil ise, endişelenmeyin.  Bu süt emzirmede zorluk yaşayacağınıza dair bir işaret değildir (tabi planınız buysa).

Braxton Hicks kasılmaları: Bu kasılma denemeleri artık daha da yoğun hale gelmiş olabilir.  Nefes alma ve görselleştirme tekniklerini denemek için iyi bir zamandır.  Eşiniz yanınızda ise,  size yardımcı olmasını sağlayın.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git