37.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

37.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 239 kez okundu.

Rahimdeki bebeğiniz emerek, dönerek ve nefes alarak doğuma hazırlanırken, doktorunuz doğum işaretlerini kontrol ediyor olabilir.

Hamileliğinizin 37. Haftasında Bebeğiniz
Tebrikler! Bitişe üç hafta kalsa bile artık resmen tam süreli bebeğe sahipsiniz.  Ancak bu büyümesini tamamladığı anlamına gelmemektedir – aslında haftada yaklaşık 250 gram almaya devam ediyor (bu yaşta, cenin ortalama 3 kilodur).   Bu rahminizi oldukça sıkışık yapar bu nedenle muhtemelen eskiden olduğu gibi çok tekme atmıyor, ancak esniyor, biraz yuvarlanıyor ve kıpırdanıyor (tümünü hissedebilirsiniz).  Şu anda, minik süper starınız büyük çıkışı için provalar yapıyor: amniyotik sıvı alıp veriyor (akciğerlerini ilk nefesine hazırlamak için), başparmağını emiyor (ilk sütünü emmek için hazırlık), gözünü kırpıştırıyor ve sağ ve sola dönüyor.

37-hafta-hamileliginizin-37-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 37. Haftasında Bedeniniz
Doktorunuz  doğum işaretleri aramaya başlarken, bedeniniz doğum için kendi hazırlıklarıyla meşgul.  Kontrol listesinde olanlar: pelvise göre bebeğin pozisyonu ve rahim ağzı incelenmesi ve rahim ağzınız nun açılması başlayıp başlamadığı.  Doktorunuz ayrıca rahim ağzınızın yumuşamaya başlayıp başlamadığını ve vajinanın ön kısmına hareket edip etmediğini tespit edebilir ki bu da doğum zamanının yaklaştığına dair bir işarettir.   Bu süreçlerin yavaş yavaş (birkaç haftalık sürede veya bir ayda veya bazı kadınlarda daha fazla sürede) veya bir gecede meydana gelebileceğini unutmayın.  Bunlar ilerleme kaydettiğinize dair işaretler olmalarına rağmen, doğumun gerçek başlama zamanını belirleme konusunda yeterli değildirler.

Hamileliğinizin 37. Haftası için İpucu: Perineal Masaj
Büyük günün gelmesini endişeli bir şekilde bekliyor musunuz? Öyle oturup durmayın – Apış aranıza masaj yapın! (Ne dedin?  Güven bana, bu tavsiyenin iyi bir nedeni var.)  Perineal masaj, apış aranızı (vajina ile rektum arasındaki cilt bölgesi) nazik bir şekilde esnetilmesine yardımcı olur ve sonucunda doğum sırasında bebek başı çıkarken meydana gelen “batma” hissini azaltabilir.  Ayrıca, epizyotomi ve yırtıkları önlemenize yardımcı olabilir.  Daha rahat (şanslıysanız daha kolay) bir doğum için masajı şu şekilde yapınız:   İlk önce ellerinizi (veya eşinizin elleri, masajı yapacak ise) temizleyin ve tırnaklarınızı kesin.   Daha sonra, başparmaklarınızı yağlayın (K-Y jeli yine burada işe yaracaktır) ve vajinanızın içine koyun.  Apış aranızın alt kısmı ve yanları boyunca baş parmaklarınızı bastırın (rektuma doğru) ve  içeride kanca gibi duran başparmaklarınızı vajinanızın alt kısmından dışarı (ve içeri) doğru yavaş bir şekilde çekerek kaydırın.   Bu, bebek başının doğum sırasında derinizi esnettiği gibi derinizi esnetecektir.  Bunu D-gününe kadar her gün veya hiç yoktan sizi rahatsız hissettirmesi halinde yapabilirsiniz (ve iyi çalışmaya devam edebilirsiniz veya bunu doktorunuza yaptırabilirsiniz – doğum sırasında bile!)

Hamileliğinizin 37. Haftası Semptomları

Cenin hareketliliğindeki değişiklikler: Bebeğinizin başı pelvisinize oturduktan sonra, bir bükülme veya kıpırdanma dışında hareket edecek yeri neredeyse kalmamıştır artık.  Burada önemli olan şey ise, her gün biraz hareket hissetmenizdir.  Unutmayın bebeğiniz şimdi yeni doğmuş bir bebek gibi davranmaktadır ve derin uyku aralıklarına sahip olup zar zor hareket etmektedir.

Mide yanması veya hazımsızlık: Mide yanmanız bu günlerde kötüleşiyor ise, bir avuç dolusu badem tüketmeye çalışın.  Yanmayı engelleyebilecek diğer ev devaları: sıcak sütte bir çorba kaşığı bal veya biraz kuru papaya.

Rahim ağzı genişlemesi veya incelmesi:  Doğuma hazırlanmak için, rahim ağzınız nuz genişleyecek (açılacak) ve incelecektir.  Kimi kadınlarda, bu ikisi birkaç hafta veya ay boyunca yavaş yavaş meydana gelir.  Kimilerinde ise bir gecede genişler ve incelir.  Bunu hissetmeyebilirsiniz ancak doktorunuz bir muayene sırasında bunu söyleyebilecektir.

Kanlı akıntı:  Pembemsi veya kahverengimsi mukoza akıntısı rahim ağzı doğuma (artık kısa bir süre kaldı!) hazırlanmak için genişlediğinden rahim ağzınız ndaki kan damarlarının yırtılmakta olduğu anlamına gelir.

Şişkin damarlar: Bacaklarınızdaki damarlar canınızı sıkıyor ise, ideal dolaşım için en iyi pozisyon olan sol tarafınızda uyumaya çalışın.  Ayrıca ayaklarınızın altına bir yastık koyarak bacaklarınızı yukarıda tutmaya çalışın.  Her iki pozisyon kan akışını sağlayacaktır.

Pelvik baskısı ve rahatsızlık: Bebeğinizin başı pelvis, kalçalarınız ve idrar kesenize baskıda bulunuyor ise, bu hafta başladığında daha fazla baskı hissedeceksiniz.  Gerçekten rahatsız hissediyorsanız, göbeğinizin ağırlığını destekleyen ve sırt ve pelvisinizdeki baskıyı alacak (aşağıya bakınız) göbek askısı satın alın.

Bacak krampları: Bacak kramplarınız gecelerinizi perişan ediyor ise, gün boyunca daha fazla sıvı tüketmeye çalışın ve yeteri miktarda kalsiyum ve magnezyum aldığınızdan emin olun (mide yanmasını için atıştıracağınız şu bademler yine işe yaracaktır!).  Bu üçü bacak kramplarınıza yardımcı olabilir.

Esneme izleri: Hiç olmadığı kadar büyük olan göğüsleriniz ve göbeğiniz (ve muhtemel kalçalarınız) ile şu ana kadar şu klasik annelik izlerini muhtemelen fark ettiniz.  Endişe etmeyin, doğumdan birkaç ay sonra gümüş çizgilere ve bir onur nişanına (veya en azından annelik!) dönüşeceklerdir.

Çıkıntı yapan parçalar:  Göbek deliğiniz haftalar önce dışarı çıktı ancak meme uçlarınızın da çıkıntı yaptığını fark edebilirsiniz – bebeğiniz artık meme uçlarınızı rahat rahat emebilecektir

Unutkanlık: Şimdi kaydı tutulması gereken birçok şey var (kameranın pili şarj edilmiş ve takılı mı?  (Yıkanmış ve hastaneye getirmek için hazır bir bebek elbiseniz var mı?   Buzdolabına kaç akşam yemeği stokladınız?) ve bu sisli havada yürümenizi kolaylaştıracaktır.  Evde ve bilgisayarınızda hatırlatıcı notlar bırakın, öyle ki randevularınızı unutmak istemezsiniz.

Uyku zorluğu: Hamilelik uykusuzluğunun, Doğa Ananın önünüzdeki uykusuz gecelere sizi hazırlamanın bir yolu olduğunu duydunuz ancak doğum ve sonrası için yeterli enerjiye sahip olmak için biraz da olsa gözlerinizi kapatıp uyumaya çalışın.  İşten eve geldikten sonra veya hafta sonlarında biraz daha uzun uyuyun, şekerlemeler yapın ve yatak zamanı geldiğinde rahatlatıcı hareketler yapın.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git