36.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

36.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 246 kez okundu.

Bebeğinizin kemikleri rock’n roll yapmaya hazır olabilir ancak sizinkiler şu anda ağrıyor, hem de feci bir şekilde.

Hamileliğinizin 36. Haftasında Bebeğiniz
Ağrıyan sırtınızı (ve her şeyi) unutun ve bebeğinize odaklanmaya çalışın, kendisi şu an yaklaşık 2,6 kilo ve 50 cm boyunda ve çıkış kapısından güvenli yolculuğu için yumuşak kemiklere ve kıkırdaklara sahip.   Sistemlerinin çoğu doğum için hazır (dolaşımdan kas iskelet yapısına kadar, ancak şu ana kadar denemeler yapmış olan sindirim sistem ilk süt emmesiyle birlikte çalışmaya başlayacaktır.

36-hafta-hamileliginizin-36-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 36. Haftasında Bedeniniz
Şu an itibariyle, bedeniniz de oldukça bitkin hissettiğinizden bebeğinizin de nerdeyse “bitmiş” olması ne güzel bir şey.   Bir kere, hormonların tetiklediği bağ dokularınızın gevşemesi ve yumuşamasından dolayı tam zamanlı bir hamile olarak paytak paytak yürüyorsunuz.  Bu, büyük bebeği küçük delikten dışarı çıkarmak için bedeninizin hazırlanma yöntemidir.  Ne yazık ki, bu gevşek bağlar, oldukça şiddetli kalça ve pelvik ağrılara yol açabilir – ama dişinizi sıkın!

Hamileliğinizin 36. Haftası Semptomları

Cenin hareketliliğindeki değişiklikler:  Bebeğinizin konutu gittikçe sıkışık hale geldiğinden ve hareket edecek az yer kaldığından, hareketlerinin de değişmesini bekleyin.  Hareket ettiğini hala hissetmelisiniz, ancak daha az dürtme veya tekmeleme ve daha fazla kıpırdanma var.

Mide yanması veya hazımsızlık: Mideniz rahminiz tarafından itilmekte ve sıkıştırılmakta olduğundan, yemek zamanlarında az tüketiyormuş gibi hissedebilirsiniz.   Bu ille de kötü bir haber değil.  Küçük öğünler, sindirim sisteminiz için daha iyi olup mide yanmanızı gerçekten kontrol altına alabilir.

Mide gazı: Mide yanması yetmiyormuş gibi, muhtemelen gaz çıkarıyor ve bir çocuk gibi geğiriyorsunuz.  Bu da geçecektir (alınma yok ama).  Bu arada, küçük öğünler yiyin (mide yanmasının hafiflemesine yardımcı olacaktır) ve yerken acele etmeyin (daha fazla hava yutacaksınız).

Kabızlık: Kötüleşiyorsa, yine göbeğinizi suçlayın (uygun bir günah keçisi!).  Mide yanması ve mide gazının hafifletilmesine yardımcı olan aynı mini öğünler kabızlıkla mücadele etmede iyi bir yöntemdir ve tabi ki aynı nedenle.  Sindirim yolunuza çok fazla yük bindirmeyecektir.

Daha sık idrar: Bebeğiniz pelvisinize idrarını bırakmış ve idrar kesenizi doldurmuş olabilir.  Bu nedenle, hamileliğinizin ilk iki ayında yaptığınız kadar çok banyo ziyaretleriniz şaşırtıcı değildir.  Sıvıları kesmeyin – bedeniniz hiç olmadığı kadar sulu kalmak için sıvıya ihtiyaç duymaktadır.

Artan vajinal akıntısı, muhtemelen hafifçe kan bulaşmış:  Vajinanızdan akıntı artıyor ve daha koyulaşıyor olabilir.  Seks yaptıktan veya vajinal muayene sonrasında mukozanızı pembemsi, kırmızı veya kahverengimsi görünüyor ise şok olmayın.  Bu bugünlerde hassas ve belki de kabarmaya başlayan rahim ağzınızın berelendiği anlamına gelmektedir.

Pelvik baskısı ve rahatsızlık:  Aşağıda pelvik bölgenizde oldukça ağır mı hissediyorsunuz?  Doğuma hazırlandığından pelvisin içine doğru çıkış yolunu açmaya çalışan bebeğinizdir ve başı idrar keseniz, kalçalarınız ve pelvisinize baskıda bulunmaktadır.  Bazı pelvik yatırmaları deneyin, veya dinlenmek için su dolu küvete uzun bir süre uzanın.

Kaşıntılı batın: Göbeğiniz kopma noktasına kadar esnemiş olabilir (veya ne azından böyle hissettiriyor).  Kakao yağı veya E Vitamini içeren kremler kaşıntılı karnı yatıştırabilir ve biraz rahatlatabilir.  (Daha iyisi, eşinizden göbeğinizi bu kremlerle ovalamasını isteyebilir ve bebek ile bağ kurmasını sağlayabilirsiniz).

Ayak bilekleri ve ayakların fazla şişmesi: Ödem artık (hamilelik şişmesi) bedeniniz daha fazla sıvı tuttuğundan daha rahat fark edilebilir hale gelebilir.   Bilekleriniz ve ayaklarınızın yanı sıra yüzünüz ve elleriniz (ve parmaklarınız) de şişebilir.  Su ve diğer sıvıları tüketmeye devam edin.  Tüm bu sıvılar fazla sodyum ve diğer atık ürünleri sisteminizden atmanıza yardımcı olacak ve bu da şişmeyi minimize edecektir.

Uyumada zorluk: Uyku hayatınızda hiç olmadığı kadar bulunmaz bir şey halinde gelmiş olabilir.  Pencereyi açarak veya termostatı düşürerek oda ısınızı bir miktar düşürünüz (gece vakti fazla pişmiş hissetmemek için).

Yorgunluk veya fazla enerji:  36. Hafta geldiğinden dolayı yorgun olmanız çok normaldir.  Ayrıca yuva kurma içgüdüsü olarak bilinen ekstra enerji patlaması yaşabilirsiniz – bebek için düzenli olma ve hazır olma ihtiyacı.  Enerjik hissediyorsanız, dinlenmek ve yemek için molalar verin.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git