35.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

35.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 233 kez okundu.

Hızlı büyüyen bir beyin, bebeğinizin başının ağırlığını arttırıyor ve bu Anne’nin idrar kesesine daha fazla baskı anlamına gelmektedir.

Hamileliğinizin 35. Haftasında Bebeğiniz
Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 50 santim ile uzun boylu (tabiri caiz ise) ve sabit kilo alımına devam ediyor (2,5 kilo).  Boyu bundan sonra çok az uzayacak iken, doğum gününe kadar kilo almaya devam edecektir – büyük miktarlarda bebek yağı dahil.  Bugünlerde akıl alan bir hızda gelişmekte olan bir şey: beyni!  Şu küçük başın içinde birçok şey olup bitiyor ve bu arada doğum kanalından kolayca çıkması için hala yumuşaktır.

35-hafta-hamileliginizin-35-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 35. Haftasında Bedeniniz
Şimdi, bebeğinizin başı doğum için baş aşağı vaziyette olup, büyük ihtimalle idrar keseniz baskıyı hissediyor ve hapşırdığınız (veya öksürdüğünüz veya güldüğünüz) her sefer biraz sızdırmanıza neden olur veya sizi her zaman acil bir işeme ihtiyacına sahipmiş gibi hissettiriyor.  Ne yaparsanız yapın, sıvılarınızı kesmeyin!  Bunun yerine, bedeninizin tutma gücünü arttırmanın bir yolu:  Kegels adı verilen pelvik-zemin egzersizlerinden bol miktarda yapınız.  Pelvik kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olabilirler (şimdi ve doğum sonrası önemli).

Hamileliğinizin 35. Haftası için İpucu: Doğum koçu bulmak
Doğum koçu nedir?  Birebir tercümesi ‘bir kadının hizmetçisi’dir (ve bu tam da istediğiniz şey, değil mi?   Hem şef, hem bir masaj terapisti hem de bir şoför…).  Gerçeğe ve hamileliğinize dönecek olursak bir doğum koçu ona en çok ihtiyaç duyduğunuz bir durumda ikili bir görev görebilir.  Birinci doğum koçu, doğum sırasında destek vermek ve elinizi tutmak üzere uzman olarak eğitilmiş bir refakatçi.   Diğeri ise doğum sonrası koçu.  (Doğum sonrası koçu hakkında daha fazla bilgi için 42. haftaya gidiniz.  Bir doğum koçu, doğum için nefes alma ve rahatlama teknikleri yanı sıra tüm o acıları, ağrıları azaltacak en iyi pozisyonları bilmektedir.  Doğum yapan bazı kadınlar, gerçekten, bir doğum koçu bulunması halinde daha az – veya hiç – ağrı ilaçlarına ihtiyaç duymaktadır (yine de iyi bir doğum koçu sizinle birlikte tüm ağrı sağaltan seçenekleri araştıracak ve durumunuz için doğru olanı seçmenizde size yardımcı olacaktır).    Ancak en önemli rolü, potansiyel olarak korkutucu bir zamanda sağladığı duygusal rahatlık olabilir ve bu sadece doktorun – veya ebenin – emrettiği şey olabilir.  Bir doğum koçu bulmak için, bir ajansa danışın, Kaynak Dizine bakın veya diğer annelerin tavsiyelerini alın.

Hamileliğinizin 35. Haftası Semptomları

Mide yanması veya hazımsızlık: Mide yanmanız bu hafta kötüleşiyor mu?  Bunun nedeni, büyüyen bebeğinizin karın alanınızı ele geçirmesi ve midenizi yukarıya itmesidir.  Büyük bir yemekten sonra yaslanırken veya uzanırken gıda tüketmeyin (ayaklarınızı dinlendirmek için her ne şekilde baştan çıkmış iseniz)

Ara sıra baş ağrıları: Eğer başınız zonkluyor ise, bunun bir dizi nedeni olabilir; aşırı pişmek veya sıkışık bir odada sıkışıp kalmak dahil.  Bir mola verin ve dışarıya hava almaya çıkın veya pencereyi açın.  Ayrıca, hamilelik sırasında hangi ağrı kesicilerin güvenli olduğunu sorun (kontrol altında).  Birçok doktor aşırı dozda almadığınız sürece asetaminofen’e olur diyecektir.

Şişkin damarlar: Bacağınızdaki şişkin damarlar ağrı veya kaşıntı yapmaya mı başladı?  Destek çorabı göstermeye çalıştığınız seksi anne görünümü olmayabilir, ancak göbeğinizin aşağıya doğru bacaklarınıza verdiği baskıyı dengelemek için yukarıya doğru ekstra bir baskı sağlayarak yardımcı olabilir.

Hemoroit: Şişkin damarlar herhangi bir yerde meydana gelebilir ve rektumunuzun etrafında görünenlere hemoroit adı verilir.  Bunlar sakinleştirmek için sıcak su ve tuvalet kağıdı ile siliniz.  Tuvalet kağıdı çok sert ise, bez kullanabilirsiniz.

Kanayan diş etleri: Diş etleriniz hala kanıyor veya hassas olabilir.  Diş eti kuvvetini arttırmak için bol miktarda C vitamini alın. Ekstra bir bardak meyve suyu için, yulaf ezmenize veya gevreklerinize dutsu meyveler katın ve salatanıza domates bocalayın.

Cilt değişiklikleri:  Göbeğinizde aniden kaşınan, kabarcıklı bir isilik oluşmuş ise, açılımı “kaşıntılı ürtikaryal papüller ve hamilelik plakları” olan PUPPP’ye sahip olabilirsiniz.  Bu isilikler zararsız olup bebeğinize veya size risk teşkil etmez ancak sinir bozucudurlar.  Kaşıntıyı hafifletmek için, duş veya banyodan sonra aloe-vera jel uygulamaya çalışın.

Artan sakarlıklar: Bitiş çizgisine doğru badi badi yürüdüğünüz bu hafta beden dengenizi sağlamak daha da güç. (sadece birkaç hafta kaldı!) Güvenli hareket etmeye devam edin – yüksek bir rafta bulunan bir şeye ulaşmak istiyorsanız, bunu eşinizden talep edin.

Unutkanlık: Haftaları geri sayarken, muhtemelen daha unutkan hale geliyorsunuz.  Beyin hücre hacmi gerçekten azalıyor ve uykusuzluk nöbetleriniz de yardımcı olmuyor.  Bebeğiniz doğduktan birkaç ay sonra sisin dağılmasını bekleyin.

Braxton Hicks kasılmaları: Bedeniniz doğum sırasındaki gerçek kasılmalara hazırlanırken bazı kasılmalar yaşayabilirsiniz.  Henüz hissetmediniz mi?  İlk defa anne olacaklar rahim kaslarının esnediğini fark etmeyebilir (karnınız sıkılaşıyor gibi hissettiren).

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git