34.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

34.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 183 kez okundu.

Erkek bebeğin testisleri bu hafta indi (yaşasın!) ancak Anne, görüş keskinliği azaldığından aşağıya ve yukarıya da bakmalıdır.

Hamileliğinizin 34. Haftasında Bebeğiniz
Bu hafta yeni ne var?  Bebeğiniz 2 kiloyu geçiyor ve şu anda 50 santim kadar uzun olabilir ve verniks (bebeğin cildini koruyan beyaz kaplama kalınlaşmaktadır.  Bu hafta erkek çocuğun testisleri erbezi torbası olan nihai varış yerine kadar yolunu yapmaya başladı (aşağıya bakınız!).  Erkek çocukların yaklaşık yüzde üç ila dördü inmemiş testislerle doğar, ama endişelenmeyin – ufaklık bir yaşını doldurduğunda oluşur.  Diğer bebekle ilgili gelişmelerde, şu minik tırnaklar muhtemelen parmak uçlarına ulaşmıştır ve ilk doğum sonrası manikürüne hazırlanmaktadır.

34-hafta-hamileliginizin-34-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 34. Haftasında Bedeniniz
Şeyleri görmüyorsunuz – en azından normalde olduğu kadar.  Bunun nedeni ise gözlerinizin şu haylaz  hamilelik hormonlarının ağına düşen bedeninizin başka bir bölümü olmasıdır.  Görüşünüzün keskinliği bugünlerde azalmakla birlikte, gözyaşı üretimindeki azalma gözlerinizi kuru ve tahriş olmasına neden olabilir, özellikle de kontak lens takıyorsanız.  Ayrıca, göz lenslerinizin arkasındaki sıvı artışı şekillerini geçici olarak değiştirebilir, kimi kadınları normale göre daha miyop veya hipermetrop yapar.  Ne güzel ki,  hamilelik sırasındaki görme değişiklikleri tamamen geçicidir.  Doğumdan sonra gözleriniz normale döndüğünde bu sorunların kalmaması gerektir (henüz reçetenizi değiştirme ihtiyacınız yok.)

Hamileliğinizin 34. Haftası için İpucu: Bebeğiniz için Anıları Kaydetmek
Bebeğiniz için birçok umudunuz ve hayaliniz var ve her biri hatırlamaya ve paylaşmaya değer.  Bebeğinize bir mektup veya bir mektup dizisi yazarak bunları kaydedin (unutmadan önce).  Daha henüz tanışmadığınız göbeğinizdeki yatılıya yazmanın eğlenceli olacağını mı hissettiniz?  Sakın – sadece kalbinizden geçenleri yazınız.  Bebeğinizi görselleştirerek başlayın ve hayal ettiklerinizi yazın.   (Muhteşem? Şüphesiz!  Harika? Hiç şüphe yok!)  Bu hamileliğin sizin için ne anlama geldiğini ve bedeninizi ve dünyanızı nasıl değiştirdiğini anlatın.  Aşerdiğiniz gıdaları (peynirler, üzüm reçeli ve turşulu sandviçler ve tabi ki erik) ve bu aşermeleri tatmin etmek için gittiğiniz mesafeleri listeleyin (bunu satan şarkütericiyi bulmak için 10 km gittim).  Bebeğinizin adını (şimdiye kadar belirlediniz, değil mi?) veya çocuk odası renklerini nasıl seçtiğinizi anlatın.  Hamile olduğunuzu ilk öğrendiğiniz, şu ilk tekmeleri hissettiğiniz, bebeğinizin cinsiyetini öğrendiğiniz zamanlarda gösterdiğiniz tepkileri paylaşın.  Birlikte geleceğin nasıl olacağını (kendinizi parkta beşik sallarken, avluda futbol topuna tekme atarken, mutfakta kek pişirirken görüyor musunuz?) ve bebeğin geleceğinin neye benzeyebileceğini de hayal edin.  (Film yıldızı? Bilim adamı? Başkan – büyük düşünün!)  Kalbinizi açın, içinizi kağıda dökün ve bir öpücük ile mühürleyin.  Bebeğinize mektup, sizin ve sonuç olarak çocuğunuzun en değerli varlıklarından biri haline gelecektir.

Hamileliğinizin 34. Haftası Semptomları

Mide gazı: Üçünü üç ayınız devam ederken, daha gazlı hale gelebilirsiniz.  Endişe sadece bu gazlı hisleri daha da kötü yapar – stresli olduğunuzda daha fazla hava yutma eğilimi taşırsınız – bu nedenle şu gerilim azaltıcıyı deneyin:   Her gün bir veya iki dakika burnunuzdan derin nefes alın, ağzınızdan verin.

Kabızlık: Şu yavaş hareket eden bağırsakları hızlandırmaya mı ihtiyaç duyuyorsunuz?  Bazı kuru meyveler, yaş meyveler ve sebzeler ve tam tahıllar ile diyetinizi doldurun.  Yapmak istemeyeceğiniz bir şey: laksatifler tüketmek (bitki olanlar bile).  Kabızlık için herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışın

Artan vajinal akıntılar: Hamileliğiniz ilerledikçe, vajinal akıntıda bir artış fark edeceksiniz. Bu semptom için hamilelik hormonlarınızı (özellikle östrojen) suçlayın – pelvik bölgenize kan akışını attırır ve mukozalarınızı tahrik ederler (sıvılarınızın akmasına neden olurlar).  Pamuk ağlı iç çamaşırları giymek sizi daha kuru tutacak (ve kokuları emecektir).

Hemoroit: Kabızlığın her zamanki arkadaşı?  Hemoroit.  Bu haylaz rahatsızlık, bölgeye giden dolaşımı arttırabilen Kegels yaparak minimumda tutulabilir.

Sırt ağrıları: Sırtınızdan göbeğinize doğru değişen ağırlık merkezi sırtınızın alt kısmına daha fazla baskı uygulamakta ve (ah!) ağrıya neden olmaktadır.   Ağrıyan sırtınızı tedavi etmek için birçok çözüm bulunmaktadır, birisi işe yaramaz ise, başka biri kesinlikle işe yarayacaktır.  Denemeniz için:  Mola alın ve esneyin, dikilin veya yürüyün.  Uzun süre oturmak sırtınızı daha fazla ağrıtabilir.

Bacak krampları: Üç suçlu – hamilelik ağırlığı, şişkinlik ve yorgunluk- zirvelerinde olduğu bu aralar bacak kramplarını sık sık yaşayabilirsiniz.   Bir kasılma hissettiğinizde, soğuk bir yüzeyde dikilmeye çalışın (bazen bir krampı durdurabilir).

Esneme izleri: Sarışınsanız ve esneme izlere karşı genetik bir eğiliminiz var ise, daha koyu tenli (koyu saçlı) olanlara göre daha fazla esneme izleri oluşabilir.  Ten veya saç renginiz ne olursa olsun, yavaş ve düzenli kilo alarak bu klasik annelik izlerini minimumda tutmaya çalışabilirsiniz.

Ayak bilekleri ve ayakların hafif şişmesi: Büyüdükçe ve beden dokularınız sıvı biriktirmekte ve tutmakta ise, bilekler, ayaklar ve parmaklarınızda şişmeler yaşıyor olabilirsiniz.  İş günü sonunda rahat terlikler giymek, şişen ayaklarınızı rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Saç değişiklikleri:  Hamile iken saçınızın daha hızlı uzayacağını ve daha parlak olacağını biliyorsunuz, ancak istemediğiniz yerlerde – örneğin yanak, çene ve sırt – çıkmasını beklemiyordunuz.  Hamilelik sırasında ağda güvenlidir, ancak cildiniz çok hassas olduğundan, hassas cilde uygun bir formül isteyin.

Nefes daralması: Hamile göbeğiniz büyümeye devam ettikçe, akciğerleriniz tam olarak genişleyemeyecek, bu nedenle, bir banyo ziyaretinden sonra bile soluksuz kalabilirsiniz.  Sol yanınızın üzerinde uyumak geceleyin yardımcı olabilir ancak sadece ağırdan alın.

Uyumada zorluk: Eli kulağında olan D-gününden endişe duymuyorsanız, bacak krampları ve banyo ziyaretleri herhangi bir uyku şansını yasaklıyor.  Sıcak bir banyo ve bir bardak ılık süt ile kendinizi uyutmaya çalışın ve internette dolaşmak veya TV izlemek (bu faaliyetler sizi ayakta tutabilir) yerine bir kitap okuyun veya müzik dinleyin.

Sızan ilk üst:  Doğum zamanınız yaklaştıkça ve üçüncü üç ay geçmek bilmedikçe, göğüslerinizden ilk süt sızabilir – bebeğinizin ilk içkisi olacak sarımtırak ilk süt.  Birkaç damladan daha fazla sızmaması lazım, rahatsız hissediyorsanız, emzirme pedleri kullanın.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git