33.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

33.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 281 kez okundu.

Bebeğinizin bağışıklık sistemi canlanırken, uykusuz annesi enerji takviyesinden faydalanabilir.

Hamileliğinizin 33. Haftasında Bebeğiniz
Bebeğiniz kilo almaya devam etmektedir (haftada yaklaşık 250 gr) ve bu hafta bir 2.5 cm daha uzayacaktır.  Rahminizin içindeki bu büyüklükte bir şey ile amniyotik sıvınız tavan yapmıştır ve bu yüzden dürtmeleri ve tekmelerini bugünlerde oldukça sert hissettirmektedir.  (Olumsuz etkileri hafifletecek çok az sıvı kalır.) Doğduktan sonra işine yarayacak ve her türlü mikrobu defedecek kendi bağışıklık sistemini geliştirmeye devam ettiğinden, antikorlar sizden bebeğinize geçmektedir.

33-hafta-hamileliginizin-33-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 33. Haftasında Bedeniniz
Gece yarısı banyo koşuları, bacak krampları, mide yanması ve basketbol topu kadar göbeğiniz ile artık iyi bir uykuyu zor bulmanız şaşırtıcı değil.  Üçüncü üç ay uykusuzluğu hamilelerin yaklaşık dörtte üçü yaşamaktadır (ayrıca bebek gelmeden önce yapılacaklar listesini uzun uzun düşünmekle meşgul olan bir zihinle de mücadele ediyor olabilen kişiler).  Ancak bedeniniz dinlenmeye ihtiyaç duyar bu nedenle rahatlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın – yataktan önce ve yatağa girdiğinizde.  Birkaç yastık alın, ihtiyacınız olan yere destek yapın ve olumlu tarafından bakın:  Hamilelik uykusuzluğu, gelecek uykusuz günler için mükemmel bir eğitimdir.

Hamileliğinizin 33. Haftası için İpucu: Omega-3 Yağ Asitleri
Çalışmalar, diyetlerinde çok miktarda omega-3 yağ asitleri (DHA) bulunan annelerin bebeklerinin erken gelişme açısından sınırda olduğunu ileri sürmektedir.   Somon balığı tükettiğinizde, çocuğunuz Harvard’a mı gidecek?  Belki, belki de değil. Ancak balık DHA açısından büyük bir kaynak olup beyin ve göz gelişimi için kritiktir.  (Bir bebeğin DHA birikiminin neredeyse tamamı son üç ayda meydana gelir.)  DHA ayrıca erken doğumu engellemeye ve doğum sonrası depresyona karşı korumaya yardımcı olabilir.  Ancak balığın hamile kadınlar için güvenli olmadığını duymadınız mı?  Gerçekte, FDA, karides, tilapi, red snapper, somon balığı (doğalı iyi, çiftlik olanı ikinci en iyi), kömür balığı ve yayın balığı gibi düşük cıva içeren balık ve kabuklulardan haftada 30 grama kadar (ortalama iki öğün) tüketebileceğinizi söylemektedir.   Toksin içerme ihtimali yüksek, kılıç balığı, köpek balığı ve taze ton balıktan uzakta durun.  Balıktan nefret mi ediyorsunuz?  Diğer DHA kaynakları arasında yosundan elde edilen takviyeler (sağlıklı gıda mağazanıza ve doktorunuza danışınız) ve birçok süpermarkette bulunan DHA yumurtaları bulunmaktadır.

Hamileliğinizin 33. Haftası Semptomları

Daha güçlü cenin hareketliliği: Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa cenin hareketliliğini test edebilirsiniz.  Saati kontrol edin ve ona ulaşıncaya kadar her kımıldama, yuvarlanma, tekmeleme veya sallanmayı saymaya başlayın.  Saatin sonunda, en az ona kadar hissetmemiş iseniz, bir atıştırmalık veya biraz meyve suyu tüketin, uzanın ve saymaya devam edin.  (Bebeğinizin de enerji takviyesine ihtiyaç duymuş olabilir!)

Ara sıra baş ağrıları: Üçüncü üç ay yorgunluğu bazen baş ağrılarını tetikleyebilir, bu nedenle bol miktarda dinlendiğinizden emin olun.  Hafta sonlarında şekerleme yaparak uyku kaybınızı telafi etmeye çalışmayın – aşırı uyuma da baş ağrılarına yol açabilir.

Şişkin damarlar: Çok çirkinler (ve bazen acı verici) ancak şişkin damarlarınızın zararlı olabileceğini konusunda endişeliyseniz, rahatlayabilirsiniz.  İyi haberler?  Hamilelikten önce bunlar oluşmamış ise, doğumdan kısa bir süre sonra ortadan kaybolacaklardır.

Alt karın ağrısı: Pozisyonlarınızı değiştirirken veya aniden kalkarken göbeğiniz ağrıyor ise, yuvarlak bağ doku ağrılarından (veya artan ağrılardan) muzdarip olabilirsiniz.  Arada sırada olduğu sürece ve grip, soğuk algınlığı ve bununla birlikte kanamanız yok ise, endişelenecek bir şey yok demektedir.  Ayaklarınızı dinlendirmek (ve rahatlamak) yardımcı olur.

Tırnak değişiklikleri:  Hamilelik hormonları, tırnaklarınızın daha hızlı uzamasına ancak daha kırılgan olmalarına neden olabilir.  Tırnaklarınız kırılgan ise, diyetinize bol miktarda biyotin katmaya çalışın (muz, avokado, kuru yemiş ve tam tahıllar stoklayın) ve hamilelikte güvenli olan jelatin kapsüllerini deneyin.

Çıkıntı yapan göbek deliği: Göbek deliğiniz çıkıntı yapmış olabilir.  Bununla ilgili yapabileceğim bir şey var mı?  Yok, gerçekten – ancak doğum yaptıktan birkaç ay sonra eski yerine gidecektir.

Nefes daralması:  Şu büyüyen göbek yoluna çıkan her şeyi itmektedir, buna akciğerleriniz de dahil olup tam olarak genişleyemezler.  İhtiyaç duyduğu oksijeni plasentadan almakta olan bebeğinize göre siz için daha fazla rahatsız edicidir.  Ne yardımcı olur?  Olabildiğince dik ayakta durun böylece akciğerlerinizde biraz daha yer açabilirsiniz.

Artan sakarlıklar: Büyük bir göbek ağırlık merkezinizi kaydırır ve sakarlıklarınızın nedenidir.  Bunun için ne yapabilirsiniz? Yavaş hareket edin ve ağırdan alın – acele etmek sizi sadece daha sakar yapacaktır.

Unutkanlık: Şu sisli beyin, bebeğinizin cinsiyetinden kaynaklanabilir.  Garip, ama doğru:  Kız bekleyen hamileler, erkek bekleyenlere göre daha unutkan olma eğilimindedir.

Braxton Hicks kasılmaları:  Bu kasılmaları, daha sık daha önce hamilelik yaşamış olan anneler tarafından hissedilmektedir.  Bu kasılmaların gerçek kasılmalar olmadığını nasıl anlayacaksınız? En yoğun anında bile, pozisyonunuzu değiştirmek (otururken uzanmaya, uzanırken yürümeye) genellikle ortadan kaybolmalarını sağlayacaktır.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git