32.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

32.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 250 kez okundu.

Bebeğiniz, emme ve nefes alma gibi hayatta kalma becerilerini uygularken rahminiz bazı Braxton Hicks kasılmaları uyguluyor.

Hamileliğinizin 32. Haftasında Bebeğiniz
Bebeğinizin durumu nedir? Büyük çıkışa hazırlanmaya başlıyor, yaklaşık 2 kilo ve 47,5 santim boyunda.   Bu geçen birkaç hafta içinde, rahimden çıktığında yutmak, nefes almak, tekme atmak ve emme gibi şeyleri yapmak için ihtiyaç duyacağı becerilerini bilediğinden, her şey pratik, pratik, pratik ile ilgilidir.   Emmekten söz açılmış iken, küçüğünüz bir süre boyunca başparmağını emebilmektedir.  Belirtecek bir şey daha:  Bebeğinizin derisinin altında yağ birikimi arttıkça, şeffaflığı azalacak ve matlığı artacaktır.

32-hafta-hamileliginizin-32-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 32. Haftasında Bedeniniz
Bu hafta, bedeniniz kaslarını esneterek doğum gününe hazırlık yapmaya başlayabilir.  Periyodik olarak rahminizin toplandığını veya sertleştiğini hissederseniz, bunlar pratik kasılmalarıdır, diğer adıyla Braxton Hicks. Bu provalar ( daha önce hamile olmuş kadınlarda genel olarak daha erken bir zamanda ve daha yoğun yaşanır) genellikle 15 ila 30 saniye ve bazen iki dakika ve üzeri sürebilen rahminizin üst kısmından başlayarak aşağıya doğru yayılan bir sıkılma hissine benzemektedir.  Bu kasılmaların gerçek kasılmalar olmadığını nasıl anlayacaksınız?  Pozisyon değiştirdiğinizde duracaklardır. (yatıyorken ayağa kalkmaya veya oturuyorken yürümeye çalışın)

Hamileliğinizin 32. Haftası için İpucu: Ultrason Fotoğrafları
Ultrason denenmiş ve kanıtlanmış bir gebelik aletidir (ve rahminizin muhteşem dünyasına açılan bir penceredir) ancak son zamanlarda bu işlem doktor muayenesinden bir alışveriş merkezine doğru devasa bir gelişme göstermiştir.   Alışveriş merkezine giderken karnınız içine bir göz atmak güvenli mi?  FDA bu gebelik fotoğraf stüdyolarıyla ilgili henüz kurallar oluşturmamasına rağmen, üç boyutlu görüntüleme makinelerinin, doktor muayenesindeki tipik ultrason makinelerinden daha yüksek güç kullandığından eğlence için (tıbbi nedenlerin aksine) ultrason çektirmeye karşı uyarmaktadır.  Ve birçok tıp uzmanı sinirli anne adaylarının bebekleriyle ilgili bir sorun olduğuna dair yanlış bir şekilde ikna edilmiş olarak gelebileceklerini ve daha da kötüsü eğitimsiz kişilerin bir uzman tarafından tespit edilebilecek gerçek sorunları kaçırmasından korkmaktadır.  Tercihe bağlı sonogramları tercih etmeniz halinde, bunu akıllı bir şekilde yapın (ve çektirmeden önce doktorunuza danışın).  Bebeğinizi üç boyutlu olarak görmekten daha değerli bir şey yok iken (şüphesiz ki doğduğunda gerçek bebeğinizi görmek dışında), kendinizi her biri en fazla 15 dakika olacak bir veya iki ziyaret ile sınırlayın.  Ve cüzdanınızı getirin!  Bazı stüdyolar ceninin bir fotosu, CD-ROM’u ve videosu için 500 TL almaktadır.

Hamileliğinizin 32. Haftası Semptomları

Mide gazı: Gaz hissini azaltmak için, günde altı küçük (üç büyük yerine) öğün tüketmeyi hedefleyin böylece zaten taşımakta olduğu büyüyen göbeğinizin baskısı altında olan sindirim sisteminizi yormazsınız.

Şişkinlik: Yavaşlayan metabolizmanız (yediklerinize kan akışına girmek ve bebeğinizi beslemek için daha fazla zaman tanımak için yavaşlamış olan) şişkinliğe neden olabilir.    Hamilelik diyetinize bağlı kalın ve şişkinliği azdıran kabızlığın (aşağıya bakınız) önüne geçmek için bol miktarda su için.

Kabızlık: Büyüyen rahminiz bağırsaklarınızı sıkıştırmakta ve onları durgunlaştırmakta ve düzensizleştirmektedir.  Düzenli egzersiz yapın (çevik yürüyüşlerden gebelik yogasına kadar, her şey işe yarar) ve içecek tüketin!

Ara sıra baygınlık veya baş dönmesi: Baygınlık veya sersemlik hissi, düşük kan şekeri dahil bir takım şeylerin sonucu olabilir.  Sersem hissettiğinizde atıştırmak için protein ve karbon hidrat açısından zengin yiyecekler taşımayı unutmayın.   Karışık çerezler, Tadımca gibi kuru meyve & tahıl barları veya soya cipsleri mükemmel bir tercihtir ve sersemliği önleyebilir.

Hemoroit: Gerçekten rektumdaki şişkin damarlar olan hemoroit, özellikle oturarak çok fazla zaman geçiriyor iseniz poponuzdaki gerçek bir acı olabilir.  Buz kalıpları veya cadı fındığı veya ılık banyolar sizi rahatlatabilir.

Bacak krampları: Rüyalar ülkesine tam da giriş yapacakken, bacaklarınızda acı veren kasılmalar hissedebilirsiniz – ancak, kimse bunun gerçek nedeninden emin değil (veya neden gece vakti en kötü durumunda).  Bir teori: diyetinizde kalsiyum ve magnezyum eksikliği olabilir.  Ekstra kalsiyum takviyesi almanın iyi bir fikir olup olmadığını doktorunuza sorunuz ve günlük süt ürünleri dozunuzu aldığınızdan emin olunuz (peynir ve yoğurdu getirin!)

Kaşıntılı batın: Şu şişen göbek esnedikçe ve kurudukça daha çok kaşınıyor.  Kremler ve nemlendiriciler işe yaramadıysa, daha inatçı durumları rahatlatan kalamin veya başka tipi kaşıntı önleyici losyonlar deneyin.  Veya banyonuza yulaf ezmesi katın ve ılık (sıcak değil) suya daldırın.

Büyüyen göğüsler ve ilk süt:  Üçüncü üç ayda göğüsleriniz büyüdükçe, meme sütünün önceli olan ilk süt adı verilen sarımsı bir sıvı sızdırabilir.  Bu sıvı, protein ve antikorlarla dolu olup bebeğinizin içeceği ilk süttür.  Sızıntılar rahatsız etmeye başlar ise, süt emzirme pedleri kullanın.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git