31.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

31.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 294 kez okundu.

Bebeğinizin duyuları artarken, annesinin nefes alma alanı azalmaktadır.

Hamileliğinizin 31. Haftasında Bebeğiniz
1,5 kg üzerindeki kilosu ve 45 santim boyu ile bebeğiniz doğum boyuna hızla yaklaşmaktadır. Doğum gününe kadar 1-2 kilo daha alacaktır.  Ayrıca etkileyici bir şey geliştirmektedir: bebeğinizin beyin bağlantıları (bunlardan trilyonlarca yapacaktır!).  Şimdi bilgileri işliyor, ışığı takip ediyor ve tüm beş duyudan gelen sinyalleri algılıyor.  Ayrıca, uzun uyku molaları veriyor ki işte bu yüzden uyanık (ve hareket) ve dinlenme (oldukça hareketsiz) zamanlarını daha rahat fark ediyorsunuz.

31-hafta-hamileliginizin-31-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 31. Haftasında Bedeniniz
Muhtemelen, bugünlerde diyaframınız biraz kasılmış gibi hissettiriyor olabilir.  Tamam, çok kasılıyor.  Bunun nedeni, rahminizin onu itmesi (ve oradaki tüm diğer organları), akciğerlerinizi doldurması ve tam olarak genişlemelerini zorlaştırmasıdır.   Sonuç: Bedeninizde hava yetersiz ve doğum hazırlığı için hamileliğin sonuna doğru bebeğiniz düşünceye kadar böyle olacaktır.  Ama endişe etmeyin:  Bebeğiniz bir istiridye kadar mutlu, çünkü plasentadan oksijenini alıyor.

Hamileliğinizin 31. Haftası için İpucu: Bebek Sekse Nasıl Tepki Verir
Ebeveyn seksi ve orgazmı, fark etmiş olabileceğiniz gibi rahimdeki bebekler üzerinde ilginç etkilere sahip olabilir.  Kimi bebekler ebeveynleri seks yaptıktan sonra oldukça sessiz kalırken (belki de ritmik hareket ile bir beşikte gibi uykuya dalabilir) kimileri de yerlerinde duramaz (hey, parti nerede?).  Her iki tepki de tamamen normaldir ve hiçbir şekilde bebeğinizin olup bitenden farkında olduğunu göstermez… sadece iş olsun diye kendilerince eğlenmektedir.  Bu nedenle istediğiniz kadar seks yaşamınızdan – ve orgazmlarınızdan- keyif almaya devam edin.  Ve yapabildiğiniz sürece (doktorunuzun onayı ve birkaç ileri düzey Twister-tipi hareketler ile doğum gününe kadar bile).  Nihayetinde, yakın bir zamanda, göbekte bir bebek varken sevişmek hiçte bu kadar kolay olmayacaktır.

Hamileliğinizin 31. Haftası Semptomları

Daha sık idrar:  Rahminiz, üçüncü üç ayda idrar kesenize daha fazla baskı uygulamakta ve idrar depolamaya daha az yer bırakmaktadır.  İki boşaltım ile banyo yolculuklarınızı azaltın:  İşeyin, bittiğini düşündüğünüzde, yeniden işeyin.  Bu, idrar kesenizi boşalttığınızı garanti edecektir.

Ara sıra baş ağrıları: Baş ağrınız var ise, sessiz, karanlık bir odada birkaç dakika geçirmeye çalışın.  İşteyseniz, gözlerinizi kapatın ve 15 dakika ayaklarınızı yukarıya koyun.

Şişkin damarlar: Büyüyen rahminiz, kan damarlarınıza baskı uygulamakta olup hamilelik hormonları ve artan kan miktarıyla birlikte şişkin damarlar için mükemmel ortamı oluşturmaktadır.  Gün boyunca yürüyüş yapın (en iyisi birkaç kez) veya dolaşım arttırıcı sade egzersizler yapın.

Olası burun tıkanıklıkları: Şişmiş göbek, ayak ve parmaklar yetmezmiş gibi, şimdi tıkanıklık hissi veren şişmiş bir geniz sizi rahatsız ediyor olabilir.  Doğumdan sonra bunlardan kurtulacaksınız, ancak o güne kadar salin spreyler veya burun bantları tıkanıklığı açmanıza yardımcı olabilir.  (Antihistaminler ve burun spreyleri genellikle son çaredir, ancak diğer tavsiyeler için doktorunuza danışın).

Alt karın ağrısı: Bedeninizin ortalarında artan ağrıların suçunu yine büyüyen göbeğinize atabilirsiniz.  Yapılacak en iyi şey?  Evet, olayı biliyorsunuz:  Bir süre ayaklarınızı dinlendirin.

Sırt ağrıları: Filizlenen göbeğiniz ayrıca yükü kaldırmak için eğrilip bükülen sırtınızda da bir numara yapabilir.  Daha önce yapmamış iseniz, şimdi egzersiz rutininize bazı gebelik yogasını dahil etme zamanıdır – esnemeler sırtınızı (ve beyninizi!) rahatlatacaktır.

Artan sakarlıklar:  Değişen vücut pozisyonunuz (genişleyen bedeninizden bahsetmesek) ve konsantrasyon eksikliği (aşağıya bakınız) bugünlerde sizi daha da sakar yapabilir.   Bir duş veya küvete girerken yavaş hareket edin ve evde kayıp düşmenize yol açabilecek her türlü halı kilim vs. bir kenara kaldırın.

Unutkanlık: Anne (adayı) beyine hoş geldiniz – üçüncü üç ayda beyin hücresi hacminin azalmasından kaynaklanan bir durum (endişelenmeyin – doğumdan birkaç ay sonra beyin hücreleriniz normale dönecektir).  Sisli belleğinizden dolayı stres yapmayın (stres sadece durumu daha da kötü yapar).  Şeyleri yazın (veya akıllı telefonunuza programlayın) ve sorumlulukları paylaştırın (mümkün ise).

Uyumada zorluk: Bacak krampları, mide yanması, sık idrar yapma ve şu eski tanıdık endişe gibi diğer durumların birlikte neden olduğu başka bir üçüncü üç ay rahatsızlığı (elbette hamilelik hormonları baş sorumlulardır).   Gerginlik sizi rahatsız ediyor ve gece uykunuzdan mahrum bırakıyor ise, arkadaşlarınızla (veya diğer WTE üyeleriyle) veya ebeveynlerinizle gün içinde konuşun.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git