29.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

29.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 317 kez okundu.

Bebeğiniz kilo almaya devam ediyor, üzerinde ne kadar hoş duruyor.  Siz de keşke aynı şeyi şişkin damarlarınıza söyleyebilseydiniz…

Hamileliğinizin 29. Haftasında Bebeğiniz
Bebeğiniz bu hafta ne kadar büyüdü?  Şimdi yaklaşık 1400 gram kilo ve yaklaşık 42,5 santim boyunda.  Doğum boyuna oldukça yakınlaşmasına rağmen, biraz daha kilo alması gerekmektedir.  Gerçekte sonraki 11 hafta boyunca, şu anki kilosunun ikiye katlayacak ve hatta üçe bile katlayabilir.  Ve büyüdükçe ve rahminizdeki yer daraldıkça, bu büyük tekmeleri hissetme ihtimaliz düşecek ve daha çok bir dirsek veya diz sizi dürtecektir.

29-hafta-hamileliginizin-29-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 29. Haftasında Bedeniniz
Çirkin ancak zararsız şişmiş damarlar özellikle annenizde veya büyük annenizde bulunması halinde, hamilelik sırasında ilk defa vücudunuzda sıklıkla görünen şişmiş kan damarlarıdır.  Hafif sorunlar yaşayabilirsiniz (hafif ağrılar ve şişmeler) veya gerçek acı ve genellikle bilekten uyluğa kadar sarkık mavi damarları yaşayacak kadar şanssız olabilirsiniz.   Bu damar durumunu hafifletmek için yapabileceğiniz şeyler bulunmaktadır: kilonuza dikkat etmek, kan akışınızı sağlamak ve ağır kaldırmamak.

Hamileliğinizin 29. Haftası için İpucu: Bebeğinizin Tekmelerini Saymak
Bugün bebeğinizin tekmelerini saydınız mı?  28. hafta geçtiğinde, her gün sayıyor olmalısınız.  Yaptığınızdan emin olmak ve göbeğinizdeki herşeyin sorunsuz olduğundan emin olmak için, bebeğinizin tekmelerini bir sabah ve bir akşam olmak üzere günde iki defa sayma alışkanlığı kazanın.  Saymanın en iyi yolu yatarak saymaktır (bebeklerin Anne yattığında tekmeleme ihtimali yüksektir – doğduktan sonra devam etmeye eğilimli oldukları bir şey).   Yatamıyorsanız, oturun.  10’a kadar her türlü hareketi sayın (yuvarlanmalar ve vınlamaları da).  Bir saat içinde 10’a ulaşmamış iseniz (küçük karateciniz şu anda mola veriyor olabilir), hafif bir şeyler atıştırın ve yeniden deneyin – bu kan şekeri hücumu yeniden bebeğinizi harekete geçirebilir.  İki saat içinde ondan daha az hareket doktorunuzu aramak için geçerli bir sebep olduğunu unutmayın.  Büyük ihtimalle herhangi bir sorun yok ancak, üzgün olmaktansa güvenli olmak her zaman daha iyidir.

Hamileliğinizin 29. Haftası Semptomları

Kabızlık: Hamilelilik hormonları, kaslarınızın (bağırsak kaslarınız dahil) gevşemesine neden olmaktadır, bu sisteminizi destekten yoksun bırakabilir.  İşleri rayına koymak için, probiyotik nötrofil lökosit içeren yoğurt tüketmektir (“canlı aktif kültürler” içeren yoğurt markalarını arayın) bu yararlı bakteriler sindirime ve sisteminizi harekete geçirmeye yardımcı olabilir.

Ara sıra baş ağrıları: Başınız ağrıdığında (bir migren durumunda bile), boyun ve alnınıza soğuk bir kompres koyarak sessiz karanlık bir odada yatarak ağrıyı hafifletin.

Hemoroit:  Rektumunuzdaki damarlar, şişmeye ve fırlamaya başlamış (pelvik bölgesine artan baskı ve kan akışının bir sonucu olarak) ise tuvaletinizi yaptıktan sonra yumuşak bezler veya yumuşak tuvalet kağıdına sıcak su dökerek ve şüphesiz ki bol miktarda sıvı tüketerek (dışkınızı yumuşatmak için) rahatsızlığı ve tahrişi azaltın.

Unutkanlık: Kafanızın bugünlerde sisli olması şaşırtıcı değil – hormonlar belleğinizi alt üst etmekte ve beyin hücresi hacminiz üçüncü üç ay sırasında gerçekten azalmaktadır.  Bu geçici hamilelik semptomunu ciddiye almamaya çalışın – bu konuda stres yapmak hamilelik beyninizi daha da sislendirmekten başka bir şey yapmayacaktır.

Kaşıntılı batın:  Esnemiş göbeğiniz cildinizi kuru ve kaşıntılı hale getirebilir.  Düzenli olarak nemlendiriciler uygulayın ve kaşıntıyı hafifletmek için ılık yulaf ezmesi suyuyla ıslatmayı deneyin.

Cilt, saç ve tırnak değişiklikleri: Tırnaklarınız hiç olmadığı kadar hızlı uzuyor olabilir ancak hamilelik hormonları onları daha kuru ve kırılgan hale de getirebilir.  Düzenli olarak kesin.

Uyumada zorluk:  Mide yanması sizi gece vakti ayakta tutuyor ise, çok fazla yemekten ve uyku zamanına çok yakın bir şeyler atıştırmayın.  Ayrıca akşamları kahve veya çikolatadan kaçının, bu enerji vericiler uyumanızı daha da zorlaştıracaktır.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git