28.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

28.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 258 kez okundu.

Siz, arkanızdaki acının bir gün yok olacağını düşlerken, bebeğiniz göz kırpmaya ve rüya görmeye başladı!

Hamileliğinizin 28. Haftasında Bebeğiniz
Bebeğiniz, başı aşağı doğru olarak doğum için uygun pozisyona oturuyor (bedeninizin en yakın çıkışına doğru!).   Büyütmek olduğunuz minik yaramaz şimdi 1.2 kg ve neredeyse 40 santim boyunda.   Öksürme, emme, hıçkırık ve nefes alma gibi halihazırda etkileyici olan davranış repertuarına göz kırpmak gibi yeni beceriler eklemekle meşguldür.  Bebeğinizin uykusu REM (hızlı göz hareketi) aşamasını içermektedir ve bu halihazırda rüya görüyor olabileceği anlamına gelmektedir (neyi düşlüyor olabilir? tahmin edin bakalım.)

28-hafta-hamileliginizin-28-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 28. Haftasında Bedeniniz
Bebeğinizin doğum için doğru pozisyona geliyor olması iyi bir haber iken (üçüncü üç aya giriş yaptığınızdan), potansiyel olarak acı verici haber ise başı ve rahminizin ağırlığı – şimdi sırtınızın alt kısmı, popolarınız ve bacaklarınızdan geçen siyatik sinirinize oturuyor olabilir.   Bu yaygın durum (siyatik adı verilen)arka ucunuzdan başlayan ve bacaklarınızın arkalarına doğru yayılan keskin, sızlayan ağırlar ve/veya karıncalanma veya uyuşukluğa neden olabilir.  Siyatik (ve diğer 28. hafta ağrılarınız ve dertleriniz) için yapılacak en iyi şey?   Yavaş hareket edin – ve bebeğinizin kısa sürede pozisyonunu değiştirmesini umut edin.

Hamileliğinizin 28. Haftası için İpucu: Doğum Sınıfı Seçmek

Tamam, öğrenciler:  Doğum zamanınıza hala birkaç ay var, ancak okul (en azından çocuk doğurma sınıfı) başladı – hadi not almaya başlayın.  Siz ve yardımcınızın doğum için gerekli olan tüm becerilerle (ve bilgiyle) birlikte tüm bu sınıfların birinden onur derecesiyle mezun olacaksınız.   Hastanede veya yerel eğitmenizle bir sınıf seçebilirsiniz, ancak doğum zamanından birkaç hafta öncesine kadar bitirmek için erkenden kayıt olun.   Kursunuzun, bebek bakımı, CPR ve süt emzirme (kesinlikle) dersleri içerip içermediğini sorun.  Özel ihtiyaçlarınız mı var?  Tekniklerinde uzmanlaşmak isteyen ikinci kez bebek bekleyenlere, sezaryen sonrası vajinal doğuma girişen anneler için sınıflar (VBAC) ve iki ve daha fazla bebek bekleyenlere özel sınıflar bulunmaktadır.   Bazı resortlarda bir hafta sonunu kapsayan yoğun sınıflar da bulunmaktadır, eşler için bir kaçamak fırsatı yaratabilir.  Seçtiğiniz kurs ne olursa olsun, eğitmeninizin ulusal çocuk doğum eğitim örgütü tarafından onaylı olduğunu kontrol edin.  İşte bir bonus:  Sigorta şirketiniz eğitim ücretini karşılayabilir, o yüzden faturanızı saklayın ve sigorta şirketine teslim edin.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

28.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Dr. Cem dedi ki:

    Bütün anne adaylarına sağlıklı ve mutlu bir gebelik diliyorum. Bizimde 28 haftalık bir bebeğimiz var doğmasını sabırsızlıkla bekliyoruz ayrıca annelikvegebelik.com sitesine de teşekkür ederim. Bu konuda anne adaylarına bilgi verdiğinden dolayı.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git