25.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

25.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 220 kez okundu.

Bebek, ilk nefesini almaya hazırlandığından, haylaz hemoroit bebeğinize kötü sözler sarf etmenize neden olabilir.

Hamileliğinizin 25. Haftasında Bebeğiniz
Bebeğiniz büyük bir hızla büyümekte ve boyu 22.5 santime uzuyor ve 500 gr ağırlığını geçiyor.  Derisi altında, kılcal damarlar oluşuyor ve kanla doluyor ve hafta sonu itibariyle akciğerlerinde hava keseleri (kılcal damarlarla dolu) gelişecek ve bunları ilk nefesine hazırlayacaktır.  Size hatırlarız, bu akciğerler, henüz gerçek işlevleri için hazır değil – ancak doğumdan sonra genişlemelerine yardımcı olacak bir madde olan sürfaktan geliştirmektedirler.   Nefes alıp vermek konusu açılmış iken, şu anda kadar kapalı olan bebeğinizin minik burun delikleri, açılmaya başlıyor ve ses telleri kükremeye hazırlanıyor.

25-hafta-hamileliginizin-25-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 25. Haftasında Bedeniniz
Hadi yüzleşelim, bazı hamilelik rahatsızlıkları tam bir baş belasıdır, özellikle de hemoroit! Hamile kadınların yarıdan fazlası, büyümüş rahmin baskısından ve özellikle bölgeye giden kandaki artıştan dolayı rektumda şişmiş, kaşınan damarlar yaşamaktadır.  Ve bedeniniz için tehlikeli olmamalarına rağmen, hemoroit tam anlamıyla acı verici olabilir – bu nedenle doğru beslenerek (ve bu haylaz rahatsızlığı ağırlaştıran kabızlığın önüne geçerek), pelvik zemin egzersizleri (Kegel egzersizleri) yaparak ve tuvaletinizi yaparken ıkınmamaya çalışarak bundan kaçınmak için elinizden gelen her şeyi yapın.  Şansınızın yardımıyla, doğumdan sonra ortadan kaybolacaktır (ve evet bunları duymaktan yorulmuş olabilirsiniz!).

Hamileliğinizin 25. Haftası için İpucu: Diş Sağlığı

Doğuma kadar bebeğinizi içeride güvenli tutmak istiyor musunuz?  Kesinlikle diş ipinizi sürekli kullanın.  Şaşırtıcı bir şekilde, araştırma iyi diş sağlığı ve ağız sağlığını daha uzun hamilelikle ilişkilendirmektedir.  Çılgınca – değil mi?  Çılgınca, ama doğru.  Günde iki defa dişlerinizi fırçalamak ve düzenli olarak diş ipi kullanmak kadar basit bir şey, diş eti iltihabı riskini azaltabilir – diş etinizin yanmaya, kızıllaşmaya ve hatta kanamaya başladığı yaygın bir rahatsızlık.  Tedavi edilmeyen diş eti iltihabı (düzenli diş kontrollerinin devreye girdiği nokta) dişlerin daha ciddi enfeksiyonu olan periyodontite ilerleyebilir – bu erken doğumla ilişkili olup hatta preeklamsi riskini arttırır.  Dişlerinizi önceliğe alın ve bir kadının her bir doğumla birlikte bir diş kaybettiğine dair (yanlış) kocakarı masalına son verin.

Hamileliğinizin 25. Haftası Semptomları

Mide yanması veya hazımsızlık: Mide asitlerinin boğazınızı yakıyor ve göğsünüzü ateşe veriyormuş gibi hissediyor musunuz?   Her zaman yanınızda mide asidi ilaçları bulundurun böylece mide yanmanızı azaltabilirsiniz.

Horlama: Burun mukozalarına artan kan akışının tıkanmaya yol açmasından dolayı hamilelik sırasında horlama oldukça yaygındır.  Horlamanızın uykunuzu ciddi bir şekilde engelliyor ise, bu bir uyku apnesi (oksijen eksikliği) yaşadığınıza dair bir işaret olabilir. Bu nedenle bunu doktorunuza sorunuz.

Karıncalanan eller (karpal tüneli): Hamilelik sırasında artan kan akışı, bileklerinizdeki sinirlere baskı uygulayan şişmeye neden olabilir ve karpal tünel sendromuyla sonuçlanabilir.  Bileklikler takma konusunu doktorunuza sorun veya ağrı ve karıncalanmayı hafifletmek için akupunkturu deneyin.

Şişkin damarlar: Hamilelik sırasında ürettiğiniz ekstra kan hacmi kan damarlarınız üzerine baskı uygular ve şişmelere yol açar ve sonuçta şişkin damarlar oluşur.  Sıkı elbiselerden kaçınarak kanın sürekli dolaşmasına yardımcı olun.

Simfiz pübis disfonksiyonu (SPD):  Plevik bölgenizde ağrı hissediyorsanız, normal şartlarda pelvik ekleminizin dengesini koruyan bağ dokuların gevşemesi ve esnemesinden kaynaklanan SPD’yi yaşıyor olabilirsiniz.  Bu bölgedeki kasları kuvvetlendirecek Kegel egzersizleri ve pelvik eğilmeleri sürekli yapın ve ağrı şiddetli ise, doktorunuzdan fizyoterapist önerisi alın.

Rahatsız bacak sendromu (RLS):  Karıncalanan ellerden endişe etmeniz yetersizmiş gibi, bacaklarınızda karıncalanma ve bunları hareket ettirme dürtüsü hissedebilirsiniz.  Bazı uzmanların RLS ile bağlantısı olduğunu düşündüğünden demir eksikliği anemi için doktorunuzdan sizi test etmesini isteyin – tabi bir yiyecek günlüğü tutun – bazı kadınlar belirli gıdalara karşı hassasiyetin semptomları kötüleştirdiğini bulmuştur.

Cilt, saç ve tırnak değişiklikleri: Normal günlük saç kaybının hamilelik hormonlarıyla baskı altında tutulduğundan, saçınızın hiç olmadığı kadar dolgun ve daha parlak olduğunu fark edebilirsiniz.  Şimdi keyfini çıkarın – doğumdan sonra, hamilelik sırasında dökülmeyen saçlar dökülecektir.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git