23.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

23.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 250 kez okundu.

Bebek (biraz) tombullaşıyor, ancak Anne kendi göbeğine baktığında tamamen farklı bir şey görebilir: karında koyu renk çizgi (lineanigra).

Hamileliğinizin 23. Haftasında Bebeğiniz
Küçük oyuncak bebek boyundaki bebeğiniz biraz tombullaşmaktadır.  Sarkık derisi, olabildiğince çok yağ depolamak için gereken alanı sağlamaya hazırlanmaktadır.  Bu haftadan itibaren, kilo almaya başlayacak (yani siz de!) ve ay sonunda şu anki ağırlığının iki katına ulaşacaktır (ancak siz ulaşmayacaksınız – oh yırttık!).  Şu anda, bebeğinizin organları ve kemikleri derisinden görünmektedir ve gelişen damarlar ve altındaki arterlerden dolayı kırmızı bir tona sahiptir.  Ancak birikecek yağlarla birlikte, şeffaflığı azalacaktır.

23-hafta-hamileliginizin-23-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 23. Haftasında Bedeniniz
Aniden göbeğinizin ortasında koyu bir çizgi oluştuğunu fark etmişseniz, lineanigra’ya merhaba deyin.  Bu çizgi aslında her zaman oradaydı, ancak hamilelik hormonları derideki pigmentlerin artmasına neden oluncaya kadar fark etmemiş olabilirsiniz (aynen meme uçlarınızın etrafındaki alanı, alnınız ve yanaklarınızın etrafındaki alanın koyulaşması gibi).  Altıncı ayda bedeninizdeki diğer deri değişiklikleri (pek de hoş olmayan) arasında kırmızı avuç içleri ve ayak tabanları, mavimsi lekeli bacaklar, isilik ve cilt izleri bulunmaktadır.  Ah, bir de kaşınan göbeğinizi unutmayın (kremlerinizi kullanmaya devam edin!).

Hamileliğinizin 23. Haftası için İpucu: Rahatlama Teknikleri

Büyüyen bebeğiniz sizi titrek bir sinir küpü haline mi getiriyor?  Nefes al, bebek!  (Evet, siz!) Şimdi, yatıştırıcı rahatlama tekniklerini öğrenmek için mükemmel bir zaman – sadece hamilelik endişeleriyle başa çıkmanızda size yardımcı olmakla kalmaz (düşündüğünüzden çok daha erken bir zamanda doğum kasılmalarıyla) aynı zamanda taze bir anne olarak yaşamanızda kolaylıklar sağlayacaktır (bebeğinizin bir ağlama maratonuna katıldığı, eşinizin geç saatlere kadar çalıştığı, son temiz tencerenin altını yaktığınız ve anneniz yeniden telefonda olduğu zamanlar için).     Eğer zamanınız varsa, yoga mükemmel bir stres alıcıdır (ve bazen otomatik olarak yaptığımız, nefes almaya nasıl odaklanacağınıza yardımcı olmaktadır).  Ancak, ruhunuzu yatıştırmak için her zaman her yerde kullanabileceğiniz bir teknik:  Oturun, gözlerinizi kapatın ve güzel huzurlu bir manzara hayal edin (en sevdiğiniz sahilde bir gün batımı, kıyıya aheste aheste çarpan dalgalar; dingin bir dağ manzarası, ve arka planda derenin çağıldayan sesi).  Daha sonra, topuklarınızdan yüzünüze doğru yükselin, her kası rahatlatmaya konsantre olun.  Sadece burnunuzdan yavaşça derin nefes alıp verin ve nefes verdiğiniz her zaman sesli olarak tekrar edeceğiniz basit bir kelime seçin (“evet” veya “bir” gibi).  10 ila 20 dakika tekrar edin, hiç yoktan bir veya iki dakika bile iyidir.  Hey, uyanma vakti!

Hamileliğinizin 23. Haftası Semptomları

Cenin aktivitesi:  Rahminizde bebeğinizin hareketleri hissetmeye alışmaya başladınız.  Daha duyulur (ve ağrıtıcı) hale gelmeden ve hareketli ve sallanan miniğinizin bir ayağı kaburganıza takılmadan önce, bu hafif tekmelerin değerini bilin!

Canlı iştah: Kendinizi buzdolabınızı ve mutfak dolaplarını karıştırmak isterken bulmak son derece normal bir durumdur (beslenecek büyüyen bir bebeğiniz var!).  Bu nedenle, mutfağınızda meyve, kesilmiş sebzeler, kuruyemişler ve tam tahıl krakerler gibi sağlıklı atıştırmalıklar stoklamaya çalışın.

Şişkinlik: Çok fazla yedim hissini sarsıyor görünmüyorsanız, projestorenin etkilerini yaşıyorsunuz demektir.  Hormon, mide-bağırsal yolunun rahatlamasına ve sindirimin yavaşlamasına neden olur, böylece tükettiğiniz her gıdanın besinleri, kan akışınıza girmek ve bebeğinize ulaşmak için daha fazla zamana sahip olmaktadır.  Bol miktarda su içerek şeylerin sisteminizde hareket etmesine yardımcı olun.

Unutkanlık:  Anahtarlarınızı, randevularınızı, arabanızı park ettiğiniz yeri sürekli olarak unutuyor musunuz?  “Hamilelik beyni” şu haylaz hamilelik hormonlarından kaynaklanmaktadır büyük ihtimalle – ve tamamen normal (ve geçicidir), gülüp geçin ve kendinize hiçbir şekilde kötü davranmayın.

Horlama: Bu nispeten yaygın (ve sinir bozucu) hamilelik semptomu sizin ve eşinizin uykusunu bölebilir. Kısmen burun tıkanıklığından (ekstra ağırlık ve şişen burun mukozalarınızdan kaynaklanan) dolayı, uyku zamanında bir burun bandı kullanarak ve yatak odanızda ılık sisli nemlendirici çalıştırarak horlamaları hafifletebilirsiniz.

Karıncalanan eller (karpal tüneli):  Hamilelik sırasında şişme bilekteki sinirler üzerine baskı uygulayabilir ve karpal tünel sendromuyla ilişkili olan karıncalanmaya neden olabilir.  Gün boyunca bilgisayar başında çalışıyorsanız, sık el germe molaları alın ve masa başında iken bileklerinizin düz durmasını ve dirseklerinizin ellerinizden daha yukarıda olmamasını sağlayın.

Kanayan diş etleri: Şekerli sakız gibi şeylerden kaçınarak, düzenli diş ip kullanarak ve dişlerinizi fırçalayarak ve gebelik sırasında en az bir kere diş doktorunuza giderek diş etlerinizdeki tahrişi azaltın (hormonlardan dolayı bugünlerde normale göre daha şişkin olan).

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git