22.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

22.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 242 kez okundu.

Bugünlerde, bebeğinizin duyularından daha hızlı büyüyen tek şey annesinin ayakları olabilir!

Hamileliğinizin 22. Haftasında Bebeğiniz
Bu hafta, bebeğiniz kocaman bir 450 gr ağırlığında ve yaklaşık 20 cm’lik küçük bir bebek boyundadır.  Küçük bebeğiniz (artık kaşlar ve kirpiklere ve hatta minik başında biraz saça sahip olan) artık aydınlık ve karanlığı algılayabilen bir canlıdır.  Sesinizi, kalp atışınızı, guruldayan midenizi ve bedeniniz boyunca dolaşan kanın vınlama sesini de duyabilir.  Beyin ve sinir uçları geliştiğinden, salt yeni bulduğu dokunma hissini denemek için yüzüne (veya erişebildiği her şeye) erişebilir.

22-hafta-hamileliginizin-22-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 22. Haftasında Bedeniniz
Sürekli genişleyen göbeğiniz yetmezmiş gibi – şimdi ayaklarınız iş başındadır!   Bunun nedeni relaksin hamilelik hormonunun hamilelik sırasında pelvik bağ dokularını gevşeten, ayaklarınız dahil diğer bağ dokularını da gevşetmesidir.  Karşılığında, bu bağ dokuların altındaki kemikler hafifçe yayılır ve birçok kadın için ayakkabı numarasını bir veya yarım numara kadar arttırır.  İnce topuklularınızı saklamadıysanız henüz, işte şimdi onlara elveda demenin tam sırası – en azından bir süre için.    Ayrıca, büyük göbeğiniz ve değişen ağırlık merkezinizi dengelemeye yardımcı olmak için daha hassas ayakkabılara ihtiyacınız var.

Hamileliğinizin 22. Haftası için İpucu:

Artık, göbeğinize iyi dilekle dokunacak en az bir kişinin hedefi olmuş olabilirsiniz -bilirsiniz, bu kişiler göbeğinize dokunmaktan kendini alamayanlar kişilerdir (herhangi bir kişi olabilir).  Ve kim onları suçlayabilir ki?  Nihayet, hamile göbekler – o kadar yuvarlak, o kadar şirin ve daha şirin bir şeyi taşıyan – pratik olarak dokunulmaya değerdir.  Artık 22 haftalık hamile olarak çocuk müzesindeki bir eser gibi davranılmaya aldırış etmiyor olabilirsiniz (ve dokunmaktan hoşlanan bir kişiyseniz, insanların göbeğinize olan ilgilerini hoş karşılayabilirsiniz), ancak aldırış ediyorsanız, kabul edebileceğiniz birkaç yaklaşım bulunmaktadır.  Birincisi, kelimelerinizi kullanın (“Biliyorum çok çekici ama gerçekten göbeğime dokunmamanızı tercih ederim”).  İkincisi, geri durun – yani hareketlerinden kaçın.  Ve üçüncü olarak, ne kadar hoşlarına gittiğini göstermek için göbeklerini ovalayarak durumu aleyhine çevirin (özellikle orta yaşlı göbekli kişilerde etkilidir).  Unutmayın, bedeninizi içeridekiyle paylaşıyorsunuz – dışarıdakilerle de paylaşmak zorunda değilsiniz.

Hamileliğinizin 22. Haftası Semptomları

Mide yanması veya hazımsızlık: Büyüyen rahminiz, karın boşluğunuzu doldurmaktadır ve midenizdeki asitlerin yukarıya boğazınıza doğru itilmesine yol açabilir ve sonuçta bir yanma hissedebilirsiniz.  Yemekle birlikte içecek içmeyen daha ziyade öncesinde veya sonrasında içerek mide yanmasının ağırlaşmasını engelleyin (çok fazla gıdayla karışan çok fazla sıvı midenizi gerer ve yanmayı kötüleştirir).

Kabızlık: Şu büyüyen rahminiz, bağırsaklarınıza baskı uygulamakta ve atıkları sisteminizin dışarı atmayı daha da zorlaştırmaktadır.  Bağırsak hareketlerini teşvik eden düzenli egzersiz yaparak şeylerin hızlı bir şekilde hareket etmesini sağlayın.

Artan vajinal akıntılar: Bugünlerde vajinal akıntınızı ağır buluyorsanız, bunları temiz ve duru tutmayı (istiyorsanız bir ped kullanın) unutmayın, bu ayrıca bu hamilelik semptomuna bazen eşlik kokuların engellemesine yardımcı olacaktır.

Ara sıra baygınlık veya baş dönmesi: Sürekli genişleyen rahminiz, kan damarlarınıza baskı uygulayabilir ve bu da beyninize giden kan akışını azaltarak sersemliğe neden olabilir.  Günde en az sekiz bardak (hava sıcak veya egzersiz yapıyorsanız daha fazla) su içerek kanın dolaşım sisteminiz boyunca sürekli pompalanmasına yardımcı olun.

Bacak krampları: Bazı uzmanlar, hamilelik sırasındaki bacak kramplarının diyetteki kalsiyum veya magnezyum eksikliğinden kaynaklanabildiğini düşünmektedir.  Günlük gebelik vitaminlerinizi alarak bu acı verici kasılmaların sıklığını azaltın.

Esneme izleri: Esneme izlerinin sadece göbeğinizde değil, kalça, uyluk ve göğüslerinizde olduğunu görüyorsunuz?  Devam edin ve tüm vücudunuza nemlendirici uygulamaya devam edin – mucizevi bir kür olmayabilir ancak denemeye değer ve kuruluk ve kaşıntıların azalmasına yardımcı olur.

Çıkıntı yapan göbek deliği: Yeni çıkıntı yapmış göbek deliğinizi sevmiyor musunuz?  Doğumdan sonra, eski haline dönecektir – ancak muhtemelen hafifçe daha büyük bir göbek deliğine sahip olacağınız gerçeğine hazır olun.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git