21.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

21.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 219 kez okundu.

Bebeğiniz şu anda yediğiniz ne varsa onu tüketmekle meşgul, ancak şu esneme izleri sadece sizin, Anne.

Hamileliğinizin 21. Haftasında Bebeğiniz
Bebeğiniz ne kadar büyük?  Yaklaşık büyük bir muz büyüklüğünde – ve muzlardan söz açılmış iken, bu hafta bir tane yemeniz halinde, büyük ihtimalle bebeğinizin de tadını alacaktır.  Bunun nedeni de, her gün amniyotik sıvıdan biraz yutmasıdır (beslenme, su alma ve sindirim pratiği yapmak için) böylece menünüzde ne varsa onu yemektedir ve bu gelişen tat tomurcuklarını iyi bir şey için kullanmaktadır.  Bu nedenle, devam edin ve bu biberli gevreklerden atıştırın (veya atıştırmalık sebzelerinizi çıtır çıtır yiyin):  Bebeğiniz büyüdüğünce bunlar için bir tat geliştirebilir.

21-hafta-hamileliginizin-21-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 21. Haftasında Bedeniniz
Bedeniniz genişlediğinden ve göbek ve göğüsleriniz büyümeye devam ettiğinden bazı esneme izleri fark etmeye başlayabilirsiniz.  Hamilelik boyunca cildiniz esnemeye devam ettikçe cildinizin altındaki destek dokuları kopar ve sonucunda bu pembe, kırmızı veya mor çizgiler oluşur.      Her kadında meydana gelmez, ancak hamileliği sırasında annenizde bu esneme çizgileri oluşmuş veya hızlı kilo almış iseniz bunların sizde de oluşma ihtimali yüksektir.  Bu nedenle devam edin ve kakao yağı sürünün – bu işaretleri uzaklaştırmasa da en azından cildinizin kurumasını engelleyecektir.

Hamileliğinizin 21. Haftası için İpucu: Endişe

Hayır bu geçen yaz kaybettiğiniz plaj topu değil – gerçekten orada bir bebek var.  Artık bir hamile gibi görünmeye başladınız (ve Algida ile çok fazla zaman geçirdiğiniz günlerdeki gibi değil) ve bu tekmeleri artık gaz ile karıştırmıyorsunuz, hamilelik gerçekliği artık nüfuz etmeye başlamaktadır. Ve bununla, kabul etme konusunda bile ikircikli olduğunuz bir kaç ikircikli duygu bulabilirsiniz.   Endişelenmeyin ve bekleyin.  Hamilelikte bir noktada (genellikle hamileliğin görünürdeki bir gerçeklik haline geldiğinde) her bebek bekleyen anne (ve baba!) köşeyi dönünce gelecek olan büyük değişikliklerle birlikte endişe ve korku hissetmeye başlamaktadır.   Endişeyi hissetmek tamamen normal olmakla birlikte, özellikle bunu kabul etmek de sağlıklıdır.  Bebek sahibi olan arkadaşlarınıza hislerinizi anlatın – aynı türden endişeyi yaşadıklarını size söyleyeceklerdir.  (Ben bir anne?  Bir şeyler yanlış olmalı!)  En önemlisi, korkularınızı eşinizle paylaşın, muhtemelen o da aynı yakınlığa ihtiyaç duymaktadır.

Hamileliğinizin 21. Haftası Semptomları

Cenin hareketi: Artık, bebeğinizin rahimde hareket ettiğini, döndüğünü ve tekme attığını hissediyor olabilirsiniz (Birçok yeni anne adayının gaz hissiyle karıştırmasına rağmen).   Bu ilk hafif dokunuşların keyfini çıkarın – yakında bebeğinizin artan tekmeleri daha sert olacaktır.

Canlı iştah: Her zaman bir şeyler mi tüketmek istiyorsunuz?  Yanınızda her zaman sağlıklı atıştırmalıklar taşıyın (örneğin kuru yemişler, kuru üzüm, karışık çerez veya Tadımca gibi kuru meyve & tahıl barları) böylece kendinizi ve bebeğinizi hiçbir zaman besinsiz bırakmaksınız.

Mide gazı: Rahminizin rektumunuza uyguladığı daha fazla baskı, kendinizi tutmakta (yani gazınız) zorluk yaşadığınız anlamına gelmektedir.  Gaz durumunu kötüleştirebilecek kabızlığı önlemek için bol miktarda su için ve lif açısından zengin gıdalar tüketin.

Şişkin damarlar: Taşıdığınız fazla kan hacmi ve ağırlık dolaşım sisteminize baskı uygulayabilir şişkin kan damarlarına yol açabilir.  Dolaşım sisteminizi gereksiz yere strese sokmamak için, kilo alımınızı sağlıklı olan alt limitte tutmak için her şeyi yapın.

Sırt ağrıları: Ağırlık merkeziniz değişmekte ve sırtınızda daha fazla gerginliğe yol açmakta, ayrıca gevşetici hormon bağ dokularınızın ve eklemlerinizin esnemesine ve gevşemesine neden olmakta ve bu sırtınızda ek ağırlar anlamına gelmektedir.    Mümkün ise, bir masaj uzmanına gebelik masajı yaptırın (elbette bu konuda uzman olmalıdır).

Kanayan diş etleri: Yanan, kanayan diş etleriniz diş fırçanızı pembeye döndürüyor ise, yapışkan şekerleri tüketmekten kaçının, özellikle de sonrasında fırçalama imkanınız yok ise.   Tatlı yiyecekler ağzınızdaki bakterileri arttırır ve ayrıca diş etlerinizi tahriş eder.

Cilt, saç ve tırnak değişiklikleri: Saç ve tırnaklarınızın rekor bir hızla uzadığını fark ettiniz mi?  Hamilelik hormonları yanı sıra saç ve tırnaklarınıza (şüphesiz ki, bebeğinize) fazladan besin getiren bedeninizdeki artan dolaşım bundan sorumludur.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git