18.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

18.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 289 kez okundu.

Şimdi bebeğinizin herhangi bir zamanda hareket ettiğini hissetmeye başlayabilirsiniz, sıkıntılı sırtınızdan sizi uzaklaştırmanın mükemmel bir yoludur.

Hamileliğinizin 18. Haftasında Bebeğiniz
Hamilelik sırt ağrınız sizi iki büklüm yapmış olabilir (aşağıya bakınız) ancak bebeğiniz bir hareket etmeye hazırlanıyor.   14 santim boyunda ve 125 gram ağırlığında, rahim içinde döndüğünü, yuvarlandığını, tekme veya yumruk attığını hissetmeniz için yeteri kadar büyük olabilir.  Ayrıca, esneme ve hıçkırık becerilerini de geliştirmektedir (bunları da yakında hissedeceksiniz!) ve kendine özel ayak ve parmak izlerini de oluşturmaktadır.

18-hafta-hamileliginizin-18-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 18. Haftasında Bedeniniz
Ay, sırtım ağrıyor!  Bu hafta, bu kelimeleri birden fazla dile getirdiniz, işte nedeni:  Şimdi yaklaşık bir kaşık kavun kadar olan rahminiz, bedeninizin ağırlık merkezini kaydırmakta, alt sırtı ileriye doğru itmekte ve batınınızı ileri doğru itmektedir (böylece herkes hamile olduğunuzu görebilir!).  Her şeyden önce, eklem gevşeten kaslarınızda ve ligamentlerinizi alt üst etmekte ve bir büyük ay! daha eklemektedir.

Hamileliğinizin 18. Haftası için İpucu: Mide yanması

Bol acı biberli dürümleri bırakın, bazen bir tost ısırığı bile bugünlerde sizi midenizi acılar içinde bırakmaktadır.   İşte bu mide yanmasının ıstırabıdır – hamileliğiniz boyunca kalıcı olabilen en yaygın semptomlardan biridir.  Bir parça önleme belki de yarım litre Tums (mide yanmasını önleyen bir içecek) değerindedir (yarım litre Tums’u elinizin altında tutmak isteyeceksiniz – özellikle kalsiyum alımınızı fırlatırken yanmayı defedeceklerdir).   Yeni başlayanlar için, yavaş yiyin ve iyi çiğneyin (aceleyle öğlen yemeği yemek yok veya akşam yemeğinizi ayakta silip süpürmek de yok), iştah bombaları yerine daha küçük öğünler ve atıştırmalıklar yiyin, yemekten sonra birkaç saat dik oturun (veya yatağa düşmeden dayanabildiğiniz kadar) ve başınız yukarıda uyuyun (horlamayı önlemeye de yardımcı olur).  Yanında biber resmi bulunan menüdeki her şeyi atlayın!

Hamileliğinizin 18. Haftası Semptomları

Cenin hareketi:  Bugünlerde karnınızda olağandışı gürültüler duymuş iseniz, belki de bebeğinizin rahim içindeki hareketlerini hissetmeye başlıyorsunuz.   Ancak henüz herhangi bir olağandışı bir şey hissetmemişseniz, endişelenmeyin – bu ilk tekmeleri tespit edebilmeniz için birkaç hafta daha bekleyebilirsiniz.

Mide gazı: Gaz kabarcıklarını tutmakta zorluklu çekiyorsunuz?  Rahatlamaya çalışın – gerginlik hava yutmanıza neden olabilir ve soruna katkıda bulunur.

Şişkin damarlar: Bacaklarınızdaki şişkin damarlar kaşındırmaya veya ağrımaya başlıyor ise, destek çorapları giymeyi düşünün, bacaklara baskı uygular ve kanı biraz yukarıya kalbinize doğru iter.     Kanın birikmesini önlemek için sabah yataktan kalkmadan önce bunları giyin.

Bacak krampları:  Değerli uykunuzun işemek için tuvalet seyahatler ile bölünmesi yetmezmiş gibi, gecenin bir yarısı kendiniz bir de bacak kaslarındaki kasılma ile aniden uykudan uyanmış bulabilirsiniz.  Uzmanların bunların nedenini tam olarak bilmemekle birlikte, kafayı vurup yatmadan önce bacak esnetme hareketleri yaparak bunların önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kanayan diş etleri: Bu haylaz hamilelik hormonları, bedeninizdeki mukozaların (ağzınızdakiler dahil) şişmesine neden olmaktadır, yani yanan, tahriş olan ve kanayan diş etleri.  Düzenli olarak diş ipi kullanmaya ve fırçalamaya devam edin ancak çok agresif teknikler kullanmayın, aksi halinde hassas diş etlerinizi daha da hassas yapabilir.

Esneme izleri: Yeni esneme izlerinin görünümü moralinizi bozmuş ise, sizi neşelendirecek bir şey yapabilirsiniz: eşinizden göbeğiniz üzerine nemlendirici losyon sürmesini isteyin.  Ve hatta bu arada size masaj yapmasını bile sağlayabilirsiniz!

Ayak bilekleri ve ayakların hafif şişmesi:  Beden dokularınız sıvı biriktirmeye devam ettiğinden (hamile bedeniniz sizi ve bebeğinizi desteklemek için ekstra sıvıya ihtiyaç duymaktadır) ayak bilekleri ve ayaklarınızda şişme görebilirsiniz (sıvılar, yerçekimi sayesinde burada birikme eğilimindedir).  Uzun süreler ayakta durmayarak veya oturmayarak ayaklarınızda biriken suları azaltın ve her fırsatta ayaklarınızı yukarıda tutmaya çalışın.

Cilt, saç ve tırnak değişiklikleri:  Hamilelik “ışıltısına” sahip olmayı ümit ederken, bunun yerine ekzema, kızarıklık veya sivilcilere yakalanmış olabilirsiniz.  Hamilelik boyunca bu cilt durumları kesinlikle normaldir (yine şu hormonları suçlayın) ancak bir dermatolojiste görünmek isterseniz, hamile olduğunuzu kesinlikle belirtin.  Accutane ve Retin-A gibi bazı cilt ilaçları hamilelik sırasında güvenli değildir.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git