15.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

15.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 362 kez okundu.

Henüz hissediyor olmayabilirsiniz, ancak bebeğiniz şu minik bacaklarıyla tekme atıyor ve şu dirsekleri esnetiyor iken siz bazı diş gariplikleriyle uğraşıyor olabilirsiniz.

Hamileliğinizin 15. Haftasında Bebeğiniz
Hamilelik hormonlarının neden olduğu kargaşayla mücadele etmenin bir yolu:  Bebeğinizde nelerin olup bittiğine odaklanın.  Bu hafta yaklaşık bir portakal büyüklüğünde, kulakları başının yanlarına doğru hareket etmiş ve gözleri yüzünün ön tarafına doğru hareket etmektedir.  Ayrıca, sizin minik ukalanız ayak ve el parmaklarını kımıldatabilmekte ve rahim dışındaki yaşamına hazırlanmak için nefes alıp verme hareketleri yapmaktadır.

15-hafta-hamileliginizin-15-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 15. Haftasında Bedeniniz
Hamilelik hormonları  bedeninize kötü davranıyor, özellikle de dişler ve diş etleriniz; bunların yanmasına neden oluyor ve plak ve bakterilere karşı savunmasız hale getiriyor.   Daha önceki sağlıklı diş etleriniz, şimdi son derece hassas hale geldi ve kanamaya eğilimlidir.  Ek olarak, kronik dolu bir burun veya hatta sisteminizde artan projesteronun neden olduğu hamilelik sırasındaki burunkanamaları ile mücadele ediyor olabilirsiniz.  Korkmayın – hepsi geçecek.

Hamileliğinizin 15. Haftası için İpucu: Kilo Alımı

İlk üç ayda zar zor bir ons (hep o tuvalet ziyaretleri sayesinde) veya daha fazla kilo alıp (bulantınızı gidermek için abandığınız rahatlatıcı karbonhidratlar sayesinde) almadığınıza bakılmaksızın, artık kilo alma zamanıdır.    İkinci üç aydan başlayarak, bebeğiniz ve sonuç olarak siz de giderek daha da büyüyeceksiniz.  Yavaş ve dengeli sloganınız ve her hafta yaklaşık 450 gr kilo alımını hedefiniz yapın.  Bunun bir ortalama olduğunu unutmayın – yani bir ayda toplam yaklaşık 1800 gram olduğu sürece bir hafta 450 gr diğer hafta 675 gr almanız tamamen normaldir.  Evde kilo tartımı yapıyorsanız, haftada (veya iki haftada) birçok; tutarlı bir şekilde yaptığınızdan emin olunuz – aynı zamanda ve yaklaşık aynı koşullar altında (örneğin çıplak, uyandıktan hemen sonra).  Veya, kilo tartımını aylık ziyaretlerinizde doktorunuza bırakın.

Hamileliğinizin 15. Haftası Semptomları

Mide yanması veya hazımsızlık: Şimdi daha da açsınız, tek bir oturuşta büyük miktarlarda yemek yemenin mide yanması veya hazımsızlığa yol açıyor bulabilirsiniz.  Sindirim sisteminize aşırı yüklenmemek için gün boyunca çok sayıda küçük öğünler (üç tane büyük yerine) yiyerek mide-bağırsak rahatsızlığına karşı savunma yapın.

Mide gazı: Hormon gevşemesi ve projesteron bedeninizdeki kasları gevşetmektedir (mide-bağırsak yolunuzdakiler dahil) ve gaza neden olmaktadır.  Brokoli, lahana, fasulye ve kızartma gibi gaza neden olan gıdalardan uzak durun.

Şişkinlik: Mide-bağırsak sisteminizin gevşemesine ve gaz üretimine neden olan hormonlar, şişkinliğe de yol açabilir.  Hoşunuza gidecek bir çözüm:  Dinlenmek ve şımartılmak (masaj, pedikür, siz söyleyin işte) için zaman ayırın, çünkü gerginlik öğünler veya gün boyunca hava yutmanıza ve şişkinliğin artmasına neden olabilir

Ara sıra baş ağrıları: Hamilelik sırasında baş ağrıları, hormonlar, yorgunluk, stres gibi herhangi bir şeyden kaynaklanabilir.  Ağrınızı azaltmak için, alnınıza veya sırtınıza soğuk bir kompres yerleştirin ve karanlık sessiz bir odada oturun.

Ara sıra baygınlık veya baş dönmesi: Sersem hissettiğinizde uzanmak veya oturmak için bir yer bulamaz iseniz, ayakkabınızı bağlarmış gibi çökün ve başınızı ileriye doğru eğin.  Bu bayılmanızı ve bir ilaç almanızı engellemeye yardımcı olacaktır.

Şişkin damarlar: Şişkin damarlarla ilgili iyi bir haber?  Herhangi bir zararları olmayacaktır.  Ayrıca, mevcudiyetleri oturmak ve ayaklarınız yukarıda dinlenmek için iyi bir nedendin çünkü ayaklarınızı kaldırmak kanın dolaşmasına yardımcı olur ve bacaklarınızdaki damarlar üzerindeki baskıyı azaltır.

Alt karın ağrısı: Büyüyen rahminizi destekleyen kaslar ve ligamentler esnediğinden, göbeğinizin alt taraflarında bazı ağrılar fark edebilirsiniz (teknik olarak yuvarlak bağ doku ağrısı).   Bu tamamen normaldir ancak acı dayanılmaz hale gelir ise, doktorunuza söyleyin.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git