14.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

14.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 229 kez okundu.

Şimdi her şey bebeğinizin başında, göz kapaklarında ve vücudunda çıkan saçlarla ilgilidir. Anne için, bu ilk üç ay semptomları biraz hafiflemektedir.

Hamileliğinizin 14. Haftasında Bebeğiniz
Şimdi yumruğunuz büyüklüğünde olan, bebeğinizin hareketleri, daha öncekilere göre daha akıcı böylece artık kollarını ve ayaklarını hareket ettirdiği her sefer gelişigüzel hareket etmemektedir.  Bu haftadaki diğer gelişmeler arasında, kendine ait bir açtı (yani ağzının içinde) ve bağırsak aktivitesi bulunmaktadır.  Bağırsakları mekonyum üretmektedir ( doğumdan sonraki ilk dışkısı olacaktır).  Ayrıca kendisini rahat ve sıcak tutan bir ince saç tüyleri (lanugo) sürgün vermektedir  Endişelenmeyin – bir maymun dünyaya getirmeyeceksiniz; bebek yağı sonraki birkaç ayı birikecek ve bebeğinizi sıcakcık tutma görevini devralacak – bu saçın birçoğunun dökülmesine yol açacaktır.

14-hafta-hamileliginizin-14-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 14. Haftasında Bedeniniz
İkinci üç aya hoş geldiniz! Şansınıza, göğüsleriniz artık önceki üç ayda olduğu kadar hassas değildir ve enerjiniz toparlanmaktadır.  Ufukta daha fazla iyi haberler var: daha az sabah bulantısı ve lavaboya daha az seyahat.  Büyüyen rahminizi destekleyen kaslar ve ligamentler esnediğinden dolayı bugünlerde batınınızın alt taraflarında hamilelik ağırları hissediyor bulabilirsiniz.  Alt batında bir ağır olmasına rağmen, bu getirisi olan bir ağrı ve vücudunuz sonunda hamile olduğunuzu göstermeye başlayacağı zamanın çok uzakta olmadığına dair bir işarettir.

Hamileliğinizin 14. Haftası için İpucu: Sağlıklı Kalmak

Başa çıkacak yeteri kadar hamilelik semptomlarına sahip değilmişsiniz gibi, bir de soğuk algınlığı, grip ve diğer hastalıklara duyarlısınız.   Bunun nedeni, doğanın akıllı bir şekilde hamilelik sırasında ceninin (bedeninizde bir yabancı) reddedilmesini önlemek için bağışıklık sisteminizi bastırmasıdır.  Hamilelik sırasında sağlığınızı korumak için kilit bir husus bir takım mikrop savaşına girmektir.   Hiç olmadığı kadar, en iyi savunma, güçlü bir saldırıdır, özellikle de mikroplar kanepe gibi evinizde veya işyerinizde etrafınızdan geçmek olduğunda.  Ellerinizi sık sık yıkayın (ve lavaboya gidemediğiniz durumlar için sıvı dezenfektanlar taşıyın) yemek veya yiyeceklerinizi veya fırçalarınızı paylaşmayın, hasta insanlardan uzakta durun (hasta eşinizi birkaç DVD ile koltuğa kilitlemeniz sorun değildir).  Bir şey kaptığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzu hemen arayın, sizin özel durumunuza göre kaptığınız şeyi tedavi edecektir.  Bir bakteri enfeksiyonu için antibiyotik verilmiş ise (soğuk algınlığı gibi virüslere karşı etkisizdir), hamilelik sırasında ilaç alımının güvenli olmadığını duyduğunuzdan dolayı bunları almaktan tereddüt etmeyiniz.  Birçoğu ve daha hızlı iyileşmek bebeğiniz için en iyi ilaçtır.

Hamileliğinizin 14. Haftası Semptomları

Sık sık idrar yapma ihtiyacının azalması: İdrar kesesi baskısı, ikinci üç ayda azalma eğilimindedir ve bu her gün banyoya birkaç geziyi atlayabileceğiniz anlamına gelmektedir.   Şimdi keyfini çıkarın – idrar kesesi baskısı, bebeğin leğen kemiği içinde uzaklara gittiğinden üçüncü üç ayda yeniden artacaktır.

Azalan yorgunluk:  Muhtemelen, bebeğinizin ilk üç ay görevi olan plasenta üretimini tamamlamış olduğundan enerjinizin yenilendiğini hissediyorsunuz.  Bu nedenle bebek hazırlığına başlamak için bu fırsatı değerlendirin (bir bebek istek listesi oluşturmaya hazır mısınız?)

Devam eden göğüs büyümesi ancak azalan hassasiyet:  Göğüsleriniz hala büyürken ve değişirken (örneğin meme uçlarınız muhtemelen daha koyu ve “son derece duyarlı olabilir) ilk üç ayda olduğu gibi ağrı hissettirmiyor olabilirler.

Bulantı ve kusma hissine son (veya azalma):  Birçok kadın gibiyseniz, sabah bulantınız ikinci üç ayda olduğunuzdan sona ulaşmakta olabilir (oley!)  En kötü bulantıları aştığınızdan dolayı sırtınızı veya göbeğinizi sıvazlayabilirsiniz.

İştah artışı: Şimdi bulantı azalırken, iştahınızı yeniden keşfettiniz.  Aşırıya kaçmak ve tıkınmak (şekerin artmasına ve şeker krizine yol açan) yerine gün boyunca düzenli, sağlıklı öğünler ve atıştırmalıklar (kan şekeri ve enerjinizi sabit tutan) yemek için elinizden geleni yapın.

Şişkin damarlar:  Bu geniş, şişkin damarlar sıklıkla bacaklarda görünür ve doğacak bebeğinizi beslemek için ürettiğiniz fazladan kandan kaynaklanmaktadır.  Şişkin damarları tamamen önleyemeyebilirsiniz (ırsidirler), ancak gün boyunca yürüşler ile kan dolaşımını sağlayarak azalmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Olası burun tıkanıklıkları:  Yine şu haylaz hormonları suçlayabilirsiniz – yüksek seviyelerdeki östrojen ve projesteron vücuttaki mukozalara (burun dahil) giden kan akışını arttırırlar ve bunların şişmesine ve yumuşamasına neden olurlar.   Nefes almanızı kolaylaştırmak için uyurken ılık sisli nemlendiriciler çalıştırın.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git