13.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

13.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 407 kez okundu.

İlk üç ayınız sona yaklaşırken, bebeğiniz yaklaşık bir şeftali kadardır ancak siz şu anda sekse karşı soğuk olabilirsiniz. 

 Hamileliğinizin 13. Haftasında Bebeğiniz
Bebeğinizin durumu nedir?  Pekala, şu anda bir şeftali kadar büyük olmasına rağmen, başı, tüm boyunun yaklaşık yarısı kadardır (işte bu yüzden küçük şeftaliniz bu noktada daha çok bir uzaylıya benzemektedir).  Doğum anına kadar, bedeni yetişecek ve toplam bedeninin dörtte üçünü kaplayacaktır.  Orada neler oluyor? Kollarında ve bacaklarında minik kemikler oluşmaya başlamaktadır, bağırsakları, göbek bağından batına hareket etmektedir ve ses telleri de gelişme aşamasındadır (“Anne, seni seviyorum” demesinin ilk adımı).  Ve kollarını ve bacaklarını düzensiz hareket ettirebildiğinden, baş parmağını ağzına sokabilecektir (doğduğunda kendini yatıştırmak için yararlı olabilecek bir alışkanlık).

13-hafta-hamileliginizin-13-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 13. Haftasında Bedeniniz
Hamilelik sırasında seks söz konusu olduğunda, her şey uyar.  Eşinize göre daha fazla istekli hissedebilirsiniz.  Veya, dirileşen göğüslerinizden ve göbeğinizden mest olabilir, ancak arzulu gözleri (ve elleri) bedeninizde şu anda hissetmek isteyeceğiniz son şeylerdir.   Bu tamamen normal olup, doğuma yaklaştıkta değişme (ve yeniden değişme) ihtimali yüksektir.  Orada herhangi bir hareketlenme hissedin veya hissetmeyin – kesinlikle alttaki bölgede Birçok şey olup bitiyor.  Doğum kanalını enfeksiyondan koruyan ve vajinanızdaki bakterileri sağlıklı bir dengede tutan ince, hafif kokulu sütümsü vajinal akıntı olan lökoreyi fark etmeye başlamış olabilirsiniz.  (Peki, şimdi seksi hissediyor musunuz?) Bu zararsız akıntı büyük ihtimalle gelecek haftalarda artacaktır, bu nedenle çok miktarda ped stoğu yapın.

Hamileliğinizin 13. Haftası için İpucu: İkiziniz mi var?

Göbeğiniz en geniş kotunuzdan dışarı taşıyor olabilir ve henüz ilk üç ayı bitirmek üzeresiniz.  İkiziniz olabilir mi?  Belki de  – özellikle ailenizde ikiz kardeş geçmişiniz var veya 35 yaş üzeri (veya her ikisi) iseniz.  Ancak, görünüşte abartılı göbeğiniz için diğer daha olası açıklamaklar bulunmaktadır.  Örneğin, doğum zamanının erkene alınması olabilir (ve beklediğinizden daha büyük göbeğiniz sadece beklediğinizden daha büyük bir bebeğin sonucu olabilir).  Veya sadece gazla dolu olabilirsiniz – hepsi bu.  Şişkinlik, bir hamile batını haftalarının oldukça ötesinde gergin yapabilir.  Veya, sadece iki kişi için yemek yeme zorunluluğunu biraz fazla ciddiye alıyor olabilirsiniz (hamile olmadan önce yediğiniz her şeyi alıyor ve bunu ikiye katlıyor ve bu da erken orta bölüm genişlemenize yol açıyor).  Orada gerçekten neler olup bittiğini öğrenmek için, sonraki doktor ziyaretinizde kontrol ettirin.  Kim bilir – belki de sadece ikiz taşıyor olabilirsiniz.  (Büyük anneniz ne derse desin, dışarıdan bilemezsiniz!)

Hamileliğinizin 13. Haftası Semptomları

Azalan yorgunluk: Şimdi, vücudunuz hamileliğe adapte olmak için üç ay geçirdi, bugünlerde daha az yorgun hissetmeye başlayabilirsiniz.  Tekrar kazandığınız enerjiyi işlerinize kanalize edebilirsiniz ancak aşırı çalışmayın!

Artan meme hassaslığı ve değişiklikler: Hissettiğiniz ağrıların nedeni büyük ölçüde östrejen, projesteron ve göğüslerinize giden daha fazla yağ ve kan akışından kaynaklanmaktadır.  Rahatsızlığını hafifletmek için desteğe sahip sutyenler tercih edin.

Aşermek ve yiyeceklerden iğrenmek: Garip gıdalara karşı hala bir arzunuz var ise, kendinize kötü davranmayın.  Size çekici gelen sağlıklı gıdalar bulmak için elinizden gelenin en iyisini yapın ve aşerdiğiniz kötü yiyeceklerin küçük porsiyonlarına kendinize izin verin.

Mide yanması veya hazımsızlık: Hamilelik sırasında, midenin üst kısmındaki kaslar gevşer ve mide asitlerinin yutağa kadar yükselmesine izin verin ve göğsünüzde bir yanmaya neden olur.  Bu mide yanmalarını tetikleyenlerden uzak durarak ağrıyı azaltın: alkol, kafeinli içecekler, çikolata, nane, narenciye ve baharatlı veya yağlı yiyecekler.

Kabızlık: Bağırsak kaslarınızda hamilelik sırasında gevşer (hormonlardan dolayı) bu bağırsaklarınızın atıkları sisteminizden atmak için yavaş çalışması anlamına gelir.  Kendinizi desteklenmiş bulduğunuzda, diyetinize yavaş yavaş daha yüksek lif içeren yiyecekler eklemeye başlayın (meyveler, sebzeler ve tam tahıllar iyi tercihlerdir).

Ara sıra baygınlık veya baş dönmesi: Hala baş dönmesi mi yaşıyorsunuz?  Sersemliği tetikleyebileceğinden dolayı otururken veya başka bir pozisyona geçerken acele etmeyiniz.  Bir baygınlık hissetmeye başlamanız halinde, derhal uzanın veya başınızı dizleriniz arasına alın.

Bedeninizdeki görünür damarlar: Bu damarlar hoş görünmese de, gerçekte iyi bir şeydir – artan kan miktarınız bebeğinize çok ihtiyaç duyduğu besinleri taşımaktadır.  Hatta daha iyi haberler:  Damar ağı doğum yaptıktan sonra kaybolur.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git