12.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

12.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 236 kez okundu.

Son birkaç haftada beden olarak ikiye katlanmış gibi görünürken, gerçekten ikiye katlanan bebeğinizdir!

Hamileliğinizin 12. Haftasında Bebeğiniz
Artık, bebeğiniz 14 gram ve büyük bir erik büyüklüğündedir.  Sistemlerinin birçoğu oluşmuş ancak olgunlaşması için yapılacak çok iş var daha. Öncelikle, ceninsel sindirim sistemi sindirim için gerekli olan kasılma hareketlerini uygulamaya başlamaktadır ve kemik iliği, güvenli sığınağından dışarı çıktığında mikroplara karşı silahları olan beyaz kan hücreleri üretmekle meşguldür.   Hipofiz bezi (beynin alt kısmında) birkaç on yıl içinde kendi bebeklerini yapabilmesini sağlayacak hormonları üretmeye başlamıştır.

12-hafta-hamileliginizin-12-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 12. Haftasında Bedeniniz
Bebeğinizdeki tüm bu değişiklikler baş döndürücü hissettiriyor ise, bu belki de yine başka bir sorunlu hamilelik semptomuyla uğraşıyor olmanızdır:   Birçok kadın ara sıra baş dönmesi yaşamakta veya kendi damarlarınızı gevşeterek bebeğinize daha fazla kan akışına neden olan projesteronden dolayı baygın hissetmektedir.  Beden ve beyninize giden kan akışındaki azalma, hamilelik sırasındaki tipik olarak düşük kan şekeri seviyesiyle birlikte, dünyanızın daha hızlı dönmesine neden olabilir.  Düzenli yemek yiyerek, yeteri kadar dinlenerek ve yavaş bir şekilde kalkarak dengenizi koruma görevinizi yapın.

Hamileliğinizin 12. Haftası için İpucu: Seks Dürtüsü

Eşiniz hamileliğin sizi bir seks bombasına dönüştürdüğünü söylemekte – ancak siz daha çok ölü bir balık gibi hissetmektesiniz (ve şişkinlikle birlikte hatta kendinizi daha az seksi hissetmektesiniz).  Seks dürtünüzle ilgili durum nedir?  Hormonlar her kadını farklı etkilemektedir, kimilerinde ısıyı arttırırken kimilerini ise buzdolabına döndürmektedir.  Hamilelik semptomları siz ve iyi bir zaman arasında bir engel olabilir – her şeyden önce, bir yemeği ağzınıza tıkıştırmakla meşgul iken mırıldanmak veya soyunmak için zar zor enerjiye sahip iken meşgul olmak veya eşiniz için bu kesin bak ama dokunma (ah!) politikası yürürlükte iken bu ekstra büyük göğüslerin avantajından faydalanmak zordur.  Rahat olun, hissettiğiniz her şey normal.  Sadece, eşinizle duygusal olarak bağlantıda kalın ve unutmayın ve eşinize hatırlatın: ilk üç ayda bu sevişme hissini kaybetmiş olan Birçok kadının ikinci üç ayda bunu fazlasıyla geri kazanmaktadır… yakın bir zamanda yatak odanızda oluşacak sıcak ortama şaşmayın.

Hamileliğinizin 12. Haftası Semptomları

Sık sık idrar yapma ihtiyacının azalması:  Bu sürekli idrar yapma hissi nihayet azalmaya başlayabilir.  Hamileliğin neden olduğu idrarını tutamamayı tamamen önlemek için sonraki bir ay boyunca Kegel egzersizlerinizi uyguladığınızdan emin olunuz.

Yorgunluk: Bu ilk üç ay boyunca, bedeniniz enerjinize el koyması muhtemel olan plasenta üretimi için fazla mesai yapmaktadır.  Bu nedenle, ihtiyaç hissettiğinizde kendinizi dinlendirin ve şimdi uyumak için hiçbir fırsatı kaçırmayın – bebeğiniz doğmadan ve gecenin üçünde emzirme talep etmeden önce.

Aşırı salyalar: Bu rahatsız edici hamilelik semptomu, ikinci üç aya girerken sona erme ihtimali yüksektir.  Şekersiz sakız çiğneyerek veya ağız suyu gargaralayarak rahatsızlığınızı (ve tiksinmelerinizi) azaltın.

Mide gazı: Bu mahcup edici hamilelik semptomunu azaltmanın bir yolu yemeklerinizi yavaş yemenizdir.  Hızlı yemeniz hava yutmanıza neden olabilir bu da halihazırda aşırı yüklü karnınızda gazlar oluşturur.

Artan koku duyusu: Burnunuz son zamanlarda çok keskin ise (kapıdan giren arkadaşınıza öğle yemeğinde ne yediğini söyleyebilirsiniz) pencerelerinizi açın.  Ve yakınınıza bir limon parçası bulundurun ve bulantıya neden olacak bir koku hissettiğinizde bunu koklayın – narenciye bulantıyı yatıştırabilir.

Artan vajinal akıntılar: Bedeninizin mukozalarını uyaran artan östrojen seviyesi sayesinde hamileliğiniz sırasında fazla akıntılar tamamen normaldir.  Astarlı külot giyerek kuru kalın.

Ara sıra baş ağrıları: Gün boyunca düzenli yemek yediğinizden emin olunuz – öğünleri atlamak düşük kan şekerine neden olur ve bu da baş ağrılarını tetikler.  Ayrıca, hamilelik sırasında asetaminofen alınması genellikle sorun teşkil etmez (ama ilk önce doktorunuzun onayını alınız).

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git