11.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

11.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 243 kez okundu.

Karnınızdaki şu tapılası küçük uzaylı şu aralar bir insana benzemeye başlamaktadır, aynen kendinizi biraz daha insan hissetmeye başladığınız gibi. 

Hamileliğinizin 11. Haftasında Bebeğiniz
Bebeğiniz bu hafta (artık yaklaşık 5 cm boyunda) bu hafta oldukça meşgul, saç kökleri, tırnaklar ve (kız ise) yumurtalıkları oluşturmaktadır.   Vücudunun önünde elleri ve ayakları, neredeyse nihai şeklindeki kulakları, minnacık burun ucundaki açık geniz yolları, ağızda bir dil ve damak ve görünür meme uçları ile artık farklı bir insan özelliklerine sahiptir.   Başka ne onu insana benzer yapmaktadır?  Bu eller ve ayaklar ayrık parmaklara sahiptir (yani kurbağa benzeri perdeli eller ve ayaklara elveda).  Oley!

11-hafta-hamileliginizin-11-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 11. Haftasında Bedeniniz
Aç mısınız?  İyi – bu sabah bulantılarınızın hafiflediğinin ve bedeninizi… ve bebeğinizi beslemede size yardımcı olmak için iştahınızın yerine geldiğinin bir işaretidir.  Lakin iki kişi için yediğinizi ileri sürerek aşırıya kaçmayın:  Hamilelik sırasındaki yiyeceklerden en besleyici olanları seçerek ve yararsızları minimize ederek verimli yiyecekler yemeye çabalayın.  Daha akıllı küçük öğün taktikleri:  Hızlı yemek yerine yavaş yavaş yiyerek ve fasulye, kızarmış yiyecekler, gazlı içecekler ve tatlılar gibi bilinen gaz kaynaklarından uzak durarak şişkinlik ve gazı (sindirimi yavaşlatan projestoren ve büyüyen rahminizin neden olduğu) azaltın.

Hamileliğinizin

Bu günlerde iki favori pozisyonunuz oturmak ve uzanmak mı?  Hamilelik yorgunluğu normaldir.  Bunun nedeni, 7/24 iş başında olan bir bebek yapma fabrikası çalıştırıyorsunuz (ve tek çalışan siz olduğunuzdan, her zaman iş başında olmanız gerekmektedir), bu da hamile bedeninizi, hamile olmayan bedene göre dinlenme halinde bile daha çok çalıştırmaktadır.  Ve sonraki birkaç hafta boyunca, bebeğin yanı sıra plasenta da üretilecektir; doğuma kadar bebeğin yaşam destek sistemi olarak görev görecek müthiş bir şekilde karmaşık kontrol mekanizmasıdır.   Sonuç? Yorgun ve aşırı çalışmış hissedeceksiniz, zor bir şey yapmamış olmanıza rağmen.  Enerjiniz, plasentanız hazır ve çalışıyor olduğunda toparlanmalı ve sisteminiz (yapabildiğinin en iyisi kadar) hamileliğin hormon değişikliklerine adapte olur – muhtemelen ikinci üç ayın başlarında.  Bu arada, kompleks karbonhidratlar ve proteinlerden oluşan (peynir ve krakerler; kuru yemişler ve kuru meyveler) atıştırmalıkları sık sık yiyerek kan şekeri seviyesini yukarıda tutun, biraz egzersiz yapın (size gerçekten bir enerji artışı sağlayacak) ve her şeyden önce bedeninizi dinleyin.   Molayı istiyorsa, mola verin.

Hamileliğinizin 11. Haftası Semptomları

Sık idrar yapma: neredeyse her zaman işeme ihtiyacı hissinden dolayı hCG hamilelik hormonunu (leğen kemiği bölgesi ve böbreklere giden kan akışını arttıran) suçlayın.  Siz ve bebeğinizin susuz kalmaması gerektiğinden sıvı alımınızı kesmeye girişmeyin – bunun yerine kafeinli içecekleri azaltın (sadece işeme ihtiyacınızı arttırmaktadır).

Artan meme hassaslığı ve değişiklikler: Büyüyen göğüsleriniz, eşinizi tahrik edebilir, ancak ağrılı memeleriniz sizin için bir keyif kaçırıcıdır.  Eşinizi son derece hassas göğüslerinizden dolayı uyarın böylece sevişmeyi veya hatta sıkı sarılmaları neden tercih etmediğinizi bilecektir.

Bulantı ve kusma: Hala “sabah bulantısını” hissediyor musunuz – sabah, öğle ve gece?  Ümitsizliğe kapılmayın çünkü bahis oranları yüksek: sadece bir veya iki hafta daha bulantı hissini yaşayacaksınız – birçok anne adayı 12 ila 14 hafta arasında bulantılardan kurtulmaktadır.

Aşırı salyalar: Uzmanların, bu semptoma neyin neden olduğundan tam olarak emin olmasa da, en iyi açıklama şu belalı hamilelik hormonlarıdır.  Dişlerinizi daha sık fırçalayarak ağzınızı kuru ve nane ferahlığında tutun.

Aşermek ve yiyeceklerden iğrenmek: Favori yiyeceğinizin kokusuna hala burun mu kıvırıyorsunuz – veya gerçekte bir vejetaryen olmanıza rağmen canınız et mi çekiyor?  İyi haberler ise bu garip yiyecek tercihleri dördüncü ayınız itibariyle azalmalıdır.

Şişkinlik: Rahminiz henüz 5 santim boyunda iken, göbeğinizi nasıl bu kadar şişkin hissedebilirsiniz?  Sisteminizdeki projesteron, mide-bağırsak yolunuzun gevşemesine neden olmuştur bu da sindirimi yavaşlatır ve size şişkinlik hissi verir.

Ara sıra baygınlık veya baş dönmesi: Bedeniniz genişleyen dolaşım sisteminizi doldurmak için yeterli kanı üretmiyor ki bu da baygınlık ve baş dönmesine yol açabilir.  Gün boyunca düzenli küçük öğünler ile – ve her zaman sağlıklı atıştırmalık zulanızı yanınızda bulundurarak – kan şekerinizi sabit tutarak sersemlikten uzak durun.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

11.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Kemal dedi ki:

    Çok ilginç ya bir haftada bebek iki kat nasıl büyür mucize bu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git