10.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

10.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 376 kez okundu.

Bebeğinizin yapılacaklar listesinde, bu hafta:  Kemik ve kıkırdakları oluşturmak.  Sizin gündeminizde ise kabızlıkla mücadele etmek için lifli yiyecekleri arttırmak bulunmaktadır.

Hamileliğinizin 10. Haftasında Bebeğiniz
Bebeğiniz (artık bir kuru erik büyüklüğünde) bacaklarında küçük çıkıntılara sahip (yakında diz ve bilekler olacak) ve minik kolları bükülebilen dirseklere sahip (ne kadar da büyülü değil mi?)  Bu küçük ağzın içinde, dişetlerinin altında minik bebek dişleri filizlenmektedir.  Midesi ve böbrekleri çalışmaya başlıyor ve mide özsuları ve idrar üretmektedir ve erkek ise, testisleri testosteron üretmektedir (ne kadar erkekçe!).

10-hafta-hamileliginizin-10-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 10. Haftasında Bedeniniz
Tamamen tıkalı mı?  Birçok anne adayı için, bu haylaz hamilelik hormonları büyük bağırsağın düz kaslarının işten kaytarmasına neden olmakta – yavaşlamakta ve sizi kabız yapmaktadır.  Tam tahıllar ve sebzeler size yardımcı olurken, bol su ve düzenli egzersiz de sizi destekleyecektir.   Baş ağrılarıyla  ve kan miktarınız arttıkça yeni görünür damarlarla başa çıkıyor olabilirsiniz(hamilelik süreniz boyunca yüzde 20 ila 40 artacaktır!)

Hamileliğinizin 10. Haftası için İpucu: Kabızlık Kürleri

Kabızlık herkesten yaygın karşılaşılana kadar ilk üç aylık hamilelik semptomudur.  Bunun için ne yapabilirsiniz? İlk önce, bağırsaklarınızı tıkayacak gıdalardan uzak durun (saf ekmekler, kahvaltı gevrekleri, makarna ve pirinç).  İkincisi liflere bağlı kalın:  Tam tahıllar (özellikle zengin lif içeren kahvaltı gevrekleri), taze meyve (özellikle kabız olanların hoş ve tüylü arkadaşı), kuru meyve (yaşlıların favorisi olan kuru gıdalarla kalmayın – her türlü hoşunuza giden kuru meyveyi deneyin, kayısıdan şeftali, armut, elma, böğürtlen, kiraza, istedikleriniz!), çiğ veya az pişmiş sebzeler, kuruyemişler.   Üçüncü sırada, özellikle su, meyve ve sebze suları olmak üzere bol miktarda sıvı ile liflerin sisteminizde hazmını kolaylaştırın (gözlerinizi kapatın ve sebze suyunu şampanya gibi hayal edin!  Bir nevi… hayal gücünüzü gerçekten kullanırsanız).  Son olarak, hareketli olmak bağırsaklarınızın da çalışmasını sağlayacaktır (ajandaya egzersizi yazmak için başka bir iyi neden daha).  Durumunuz birkaç gün içinde değişmez ise, gururunuzu ayaklar altına alın (hala almadıysanız) ve doktorunuzu arayın, size birkaç sihir gösterebilir.  (Doktorunuza danışmadan reçetesiz devaları dikkate almayın ve denemeyin.)

Hamileliğinizin 10. Haftası Semptomları

Yorgunluk: Hala, piliniz bitmiş gibi hissedebilirsiniz – ancak endişe etmeyin – yaklaşık bir ay içinde daha az yorgun hissedeceksiniz.  Bu arada, süper anne adayı olmaya çalışmayın.  Yardım isteyin, dinlenin ve yapabildiğinizde biraz egzersiz yapınız.  Evet, yatağa uzanmak isterken bir yürüyüşe çıkmanız mantıksız gibi görünüyor ancak daha enerjik hissedeceksiniz (söz!)  ve daha iyi uyuyacaksınız.

Bulantı ve kusma: Bulantı hissediyorken, yapabileceğiniz en kötü şey nedir?  Bir öğünü atlamak.  (Bir öğünü atlamak bu bulantı hislerini daha da kötü yapacaktır.)  Ancak bir şey yemek gerçekten midenizi alt üst edecek ise, akupresür veya deniz tutulması bantlarını kullanın.   Ve bir zencefilli şeker emmek de (veya gerçek zencefil gazozu içmek) yardımcı olacaktır.

Aşermek ve yiyeceklerden iğrenmek: Bu bulantı hisleri ve yiyeceklerden iğrenmek arasında, muhtemelen kilo kaybınızı durduramamış olabilirsiniz.  Ancak bu sorun değil – bu aşamada bebeğinizin besin ihtiyacı çok az seviyededir.  Ancak bu durumda bile, aş ermelerle deli olmak istemezsiniz.  Arada bir boyun eğmek veya brovni yerine çikolatadan bir ısırık almak sorun değil, ancak aşermezleriniz kontrolden çıkıyor ise, dikkatinizi dağıtmaya çalışın:  Bir arkadaşınızı arayın, bir kitap okuyun, fitness salonuna gidin veya yürüyüşe çıkın.

Mide yanması ve hazımsızlık: Miden yanmasını önlemenin iyi bir yolu?  Yatakta uzanırken yemek yemeyin – veya büyük bir öğün sonrasında hemen uzanmayın (yatak sizi kendisine çekse de!)  Uyurken, başınızı desteklemesi için (yaklaşık 15 cm yükseklik) yastıklar kullanın.  Bu mide özsularınızı bastırmalıdır.

Mide gazı: Hormonlarınız tüm kaslarınızı gevşetmeye devam ettiğinden, mide-bağırsak yolundaki kaslarınız da gevşemektedir ki bu da daha fazla hazımsızlık (yukarıya bakınız) ve daha fazla bağırsak gazı demektir.  En iyisi siz en fazla gaz çıkartan gıdalardan uzak durmanızdır.  Belirli gıdalar ile gaz arasında bir bağlantı olup olduğunu – kızarmış gıda veya brokoli veya fasulye olup olmadığı – görmek için yediğiniz şeylerin bir kaydını tutmanız yardımcı olabilir.   Daha sonra bu tetikleyicilerden kaçınabilirsiniz (veya en azından eşinizi uyarabilirsiniz!).

Artan vajinal akıntı: hamilelik hormonu östrojen sayesinde leğen kemiği bölgesine daha fazla kan akışı (seks yaşamınız için iyi) ve daha fazla mukusa sahipsiniz. Sonuç ise, şimdi görüyor olabileceğiniz ince, sütümsü beyaz akıntıdır.  Zararsızdır, o yüzden özel bezler veya sulara ihtiyacınız yok – bunlar jenital yolunuzun hassas dengesini değiştirebilir ve tahrişe neden olabilir.

Ara sıra baş ağrıları: Bu yeni hamilelik baş ağrılarının nedeni nedir?  Hormonları suçlayın (uygun günah keçileridir!), ancak diğer tetikleyiciler arasında yorgunluk (kontrol edin), açlık (kontrol edin) ve stres (kontrol edin) bulunmaktadır. Doktorunuz muhtemelen asetaminofen kabul edecek ancak ibuprofeni kabul etmeyecektir.  Ayrıca, vahşi başınızı sakinleştirmek için diğer yolları denemek de faydalı olacaktır:  Karanlık bir odada yatağa uzanın, yüz veya omzunuza soğuk kompresler koyun veya taze hava molaları alın.

Ara sıra baygınlık veya baş dönmesi: Bedeniniz hala pompalanan çok miktarda kana alışmaya çalışmaktadır, bu nedenle ara sıra başınızın dönmesi son derece normaldir.  Sersem hissettiğiniz sürece oturun veya uzanın (böylece yere düşmezsiniz).  Baş dönmesini azaltmak hızlı bir kan şekeri pompası için yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar bulunsun ve su kaybına izin vermeyin.

Bedeninizdeki görünür damarlar:  Bu artan kan miktarı, karın ve göğüsleriniz boyunca oluşan karmaşık damarlardan sorumludur.  Bu damarlar, besinleri ve kanı bebeğinize taşımak gibi önemli bir iş yapmaktadır.  Bu nedenle beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.  Ne de olsa sonunda ortadan kaybolacaklardır.

Alt karın ağrısı:  Birçok hamilelilik semptomları gibi, yuvarlak bağ doku ağrısı (filizlenmekte olan göbeğinizde artan ağırlara verilen bir terim) muhtemelen asla beklemediğiniz bir şeydir.  Bunlara ne neden oluyor?  Göbeğinizi destekleyen bağ dokular uzamaktadır (incelmektedir) ve göbeğiniz ağırlaştıkta, bağ dokulardaki ağırlık azalmaktadır, acıya neden olmaktadır (ağır ve hafif).    Yapacağınız en iyi şey ayaklarınızı dinlendirmek ve dinlenmektir.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git